Віктор Микита: «Під час війни Конгрес довів свою ефективність»
опубліковано 28 серпня 2023 року о 13:01

Пане Вікторе, Ви більш ніж пів року очолюєте Палату регіонів Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України. Чи вдалося обʼєднати області у межах роботи Конгресу?

Упевнений, що так. Це бачать зараз усі. Раніше це було складно зробити. Кожен регіон має свою специфіку, свій менталітет, бачення регіонального розвитку, внутрішньо політичні процеси тощо. Але війна внесла свої корективи. Президент Володимир Зеленський обʼєднав усіх: й області й громади. Тож головним завданням стало закріплення цієї тенденції. Важливо було зробити таке єднання максимально ефективним і корисним для кожної ТГ. Конгрес тут виконує роль майданчика для комунікації, який вже довів свою ефективність саме під час війни.

Як ця комунікація впливає на розвиток громад та територій країни?

Насамперед йдеться про доступ кожної громади та кожної області до керівництва України, профільних міністерств та інших державних інституцій з пропозиціями і проблематикою. Зараз місцева влада має можливість оперативно отримувати аналітичну інформацію щодо актуальної ситуації у критично важливих галузях, які стосуються кожного окремого регіону. Це впливає на прийняття рішень. Як приклад, стан захисту обʼєктів енергетичної інфраструктури, бомбосховищ, укриттів, динаміка виконання бюджетів та їх розподіл, цифровізація освіти тощо. Керівництво країни знає в деталях, де саме потрібне підсилення, в якому обсязі, хто забезпечує супровід й виконання конкретного завдання. Уряд отримує пропозиції щодо внесення змін до нормативних документів, а ВРУ – пропозиції змін у законодавстві. Усе це – завдяки взаємодії громад й регіонів у межах Конгресу.

Чи можете назвати декілька прикладів проєктів, які сформували регіони в межах роботи Конгресу?

Звичайно, їх сотні по всій країні. Серед них є і закарпатські. Зокрема, мова про проєкт «Банк землі для будівництва», де земля обмінюється на житло для захисників, які отримали інвалідність на війні. Окрім того, запустили Центр підготовки населення до національного спротиву, займаємося релокацією підприємств, проєктами реабілітації для військових, компенсацією відсотків кредиту для військових для придбання житла та інші. Усе це згенерували на регіональному рівні без залучення державного бюджету й поділилися напрацюваннями з іншими областями та громадами. Цей обмін проєктами є системним і дає можливість отримати реалізований проєкт із заздалегідь відомим результатом для імплементації без ризиків на прикладі інших областей.

Тобто це такий собі «банк ідей»?

Фактично це постійний обмін досвідом. В умовах війни в нас нема часу на спроби та набір швидкості. Натомість є велике бажання допомогти один одному. Тут Конгрес зіграв ключову роль. Будь-яка громада може отримати детальну інформацію про успішні кейси інших. Прикладами тут є, зокрема, Львівщина та Закарпаття. Ці регіони, мабуть, найактивніше комунікують і обмінюються проєктами й досвідом. Те, що є в одному регіоні, неодмінно через деякий час зʼявляється в іншому.

Чи допомагає робота Конгресу посилювати оборону країни?

Однозначно так. Ба більше, порядок денний засідань Конгресу чи конгресових слухань завжди починається з питань оборони та безпеки. Під час останнього засідання голова Конгресу Президент Володимир Зеленський звернув увагу на питання розподілу коштів місцевих бюджетів з урахування потреб оборони. Зараз ПДФО бійців надходить у громади за місцем реєстрації військових частин та установ. Це суттєві ресурси, однак не всі громади спрямовують ці кошти на програми підтримки тих самих захисників. У нас децентралізація, тож ТГ самостійно вирішують напрямки спрямування ресурсів, і тут важливе розуміння, що це мають бути потреби оборони та безпеки. Саме під час Конгресу було презентовано аналітику щодо цього питання у всіх регіонах. Це змусило окремі області та громади переглянути свою позицію на користь збільшення фінансування програм підтримки військових. До речі, Закарпаття – одне з найкращих в країні за спрямуванням ресурсів для захисників. Чи є це показником ефективності? Безсумнівно. Чи посилюємо ми оборону країни, приймаючи такі рішення? Так, посилюємо, і це відчуває кожен бойовий підрозділ.

Пане Вікторе, Ви очолюєте Палату регіонів Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України. Як у Вас складається співпраця із Палатою місцевих влад, якою керує мер Львова Андрій Садовий?

У нас добрі конструктивні та ефективні взаємовідносини. Зараз попри війну триває реформа децентралізації й усі демократичні процеси, які забезпечують її функціонування. Тож думка громад є фундаментальною. Важливо, що Конгрес зміг обʼєднати місцеві та регіональні влади з усієї країни. Ми шукаємо ефективні рішення, котрі згенерувало самоврядування для людей і які вже працюють. Вивчаємо та впроваджуємо їх там, де це необхідно. Для країни безпрецедентно, коли всі гілки влади, самоврядування, бізнес, військові, волонтери, медики, освітяни й багато інших обʼєднані заради спільної мети – перемоги. Знаково, що ми можемо обʼєднатися саме у формі Конгресу.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux