Азартні ігри – це лише розвага (завантажити презентацію)
Запам’ятайте! Самоконтроль та свідоме ставлення до азартних ігор можуть допомогти вам вберегти себе від ігрової залежності
Українські фахівці з реабілітації підвищують кваліфікацію у латвійському реабілітаційному центрі «Вайварі»
16 фахівців з реабілітації, які представляють центри досконалості, пройшли стажування у Національному реабілітаційному центрі Латвії НРЦ «Вайварі». Це стало можливим за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Латвійської Республіки.
Мета проєкту – обмін досвідом і співпраця для вдосконалення програм реабілітації в Україні пацієнтів, які постраждали від російської військової агресії.
Під час стажування фахівці знайомляться з роботою різних відділень центру, зокрема: відділення нейрореабілітації, відділення ортопедичної та мʼязової - скелетної реабілітації, кардіореабілітації та спеціалізованого відділення для пацієнтів зі спінальною травмою. Також дізнаються нове про використання технічних засобів, а саме: ортезів і протезів, які є дуже актуальними для поранених на війні, щоб відновити здатність пересуватися чи виконувати повсякденні дії.
Офіційна зустріч з делегацією відбулася за участю міністра закордонних справ Латвії Байби Враже, посла України в Латвії Анатолія Куцевола, парламентського секретаря Артема Уршульського та представників Національної служби охорони здоровʼя.
“Дякую лікарям, які щодня самовіддано рятують життя та допомагають одужати пораненим на війні, а також модернізують медичну та реабілітаційну систему України. Великою доданою перевагою проєкту є те, що він набуває ширшого регіонального масштабу, залучаючи партнерів із медичних закладів різних регіонів України. Це дозволяє нам допомагати все більшій кількості людей України під час війни.”
міністр закордонних справ Латвії Байба Враже.
Реабілітаційний центр «Вайварі» підтримує Україну з першого дня війни, надаючи допомогу в навчанні фахівців та лікуванні й реабілітації пацієнтів. Вже понад 150 спеціалістів пройшли тут навчання, що сприяє підвищенню кваліфікації та впровадженню сучасних методів реабілітації.
Загалом, із вересня 2024 року до червня 2025 року нові компетенції можуть здобути 60 українських фахівців.
Якість реабілітаційної допомоги – один із головних пріоритетів Міністерства охорони здоров’я України. Аби покращити ефективність послуг із відновлення та дати змогу командам з усієї країни здобути нові навички та знання, міністерством обрано сім центрів досконалості. Це осередки передових методик надання реабілітаційної допомоги, а також потужна навчальна база для фахівців із мультидисциплінарних реабілітаційних команд.
Нагадаємо, нещодавно Україна та Латвія підписали технічну угоду у сфері охорони здоровʼя в межах безпекової угоди між країнами. Зокрема, технічна угода спрямована на реалізацію програм реабілітації та лікування українських військовослужбовців у медичних і реабілітаційних закладах Латвії.
Всесвітній тиждень обізнаності про стійкість до протимікробних препаратів: як МОЗ посилює національну політику боротьби з антимікробною резистентністю
З 18 по 24 листопада у світі проходить Всесвітній тиждень обізнаності про стійкість до протимікробних препаратів. За даними ВООЗ, у 2019 році майже 5 мільйонів смертей були повʼязані з антибіотикорезистентністю. Якщо антибіотики перестануть діяти, 3 з 10 випадків пневмонії закінчуватимуться смертю, 5 з 1000 жінок не виживатимуть після пологів, лише чверть людей, які хворіють на туберкульоз, зможуть вилікуватися.
Серед головних причин розвитку антибіотикорезистентності – надмірне використання антибіотиків та недотримання призначеного лікарем курсу лікування. Внаслідок резистентності антибіотики та інші протимікробні препарати (як давно відомі, так і нещодавно винайдені) стають неефективними, а інфекції стає важко або неможливо вилікувати.
Яких рекомендацій важливо дотримуватися?
Особливо небезпечна стійкість до протимікробних препаратів у час війни. Вона суттєво збільшує навантаження на систему охорони здоровʼя. За правильного застосування такі ліки рятують життя пораненим і хворим військовим. Проте якщо резистентність до таких ліків поширилася, це сильно ускладнює лікування й одужання пацієнтів.
Для того, щоб стійкість до протимікробних препаратів не стала ще більшою проблемою, потрібні спільні зусилля як працівників медичної системи, так і пацієнтів. У 2015 році ВООЗ запустила глобальну систему нагляду за резистентністю та застосуванням антимікробних препаратів. Україна долучилася до неї кілька років тому й активно впроваджує необхідні для протистояння проблемі зміни. Зокрема, до стандарту «Раціональне застосування антибактеріальних і антифунгальних препаратів з лікувальною та профілактичною метою» було внесено зміни: цефтриаксон та левофлоксацин перенесли до антибіотиків групи резерву. Нововведення забороняє використання цих препаратів як засобів першого вибору, а тим паче з профілактичною метою, коли збудник не встановлено. Спершу лікар має провести письмове обґрунтування та погодження з клінічним фармацевтом призначення цих антибіотиків.
Також у стандарті оновлено підходи до принципу вибору антибіотика відповідно до результатів бактеріологічного дослідження. Тепер лікарі та клінічні фармацевти можуть швидше визначити, який лікарський засіб обрати, якщо збудник чутливий до декількох антибіотиків: призначається антибіотик з меншим ризиком розвитку АМР (за відсутністю прямих протипоказань).
У кожному стаціонарі (наказ МОЗ України №1614) незалежно від форми власності впроваджується та посилюється система профілактики інфекцій, інфекційного контролю та адміністрування протимікробних препаратів. Передбачений цим наказом комплекс заходів дозволить покращити протидію поширенню інфекційних хвороб, пов’язаних з наданням медичної допомоги, посилити їхню профілактику, знизить поширення антимікробної резистентності, оптимізує використання антибіотиків та зменшить фінансове навантаження на лікарню.
Наразі Міністерство охорони здоров’я розробило новий Національний план дій щодо боротьби з протимікробною резистентністю, який вже передали на ухвалення Уряду. За ним передбачено розширення національної мережі мікробіологічних лабораторій, посилення системи інфекційного контролю на рівні закладів охорони здоров’я, епіднагляд за резистентними збудниками, із врахуванням міжсекторального підходу «Єдиного здоров’я».
Додатково: Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оновила список пріоритетних бактеріальних патогенів (Bacterial Priority Pathogens List 2024 — BPPL), які загрожують здоров’ю мільйонів людей та вимагають особливого контролю з боку медичних систем кожної країни. Вперше такий список на глобальному рівні склали 2017 року. В оновленій редакції — 24 патогени (збудники хвороб) — бактерії стійкі до антибіотиків. Вони не піддаються ефективному лікуванню протимікробними препаратами у разі захворювання (через здатність мікроорганізмів адаптуватись до протимікробної терапії та на генному рівні ставати не чутливими до певного виду антибіотиків) та здатні спровокувати нові епідемії чи спалахи хвороб у світі.
BPPL-2024 містить 24 патогени, що належать до 15 родин антибіотикорезистентних бактеріальних патогенів. Серед них: грамнегативні бактерії, стійкі до антибіотиків останньої інстанції, лікарсько-стійкі мікобактерії туберкульозу та інші стійкі патогени, такі як сальмонела, шигели, синьогнійна паличка, золотистий стафілокок і синьогнійний стафілокок. Додавання цих патогенів до переліку підкреслює їхній глобальний вплив з погляду тягаря, а також проблеми, повʼязані з передачею, можливістю лікування та варіантами профілактики. Посібник також відображає науково-дослідні розробки нових методів лікування та нові тенденції резистентності, містить рекомендації щодо розробки нових і потрібних методів лікування, щоб зупинити поширення антимікробної резистентності (AMР).
Уряд розширив участь державних установ у Програмі медичних гарантій
Продовжуємо формувати єдиний медичний простір. Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, що дозволяє провідним державним медзакладам, до завершення реорганізації, долучитися до реалізації Програми державних гарантій медичного обслуговування населення.
Згідно з постановою № 1295 від 12 листопада 2024 року затверджено перелік державних закладів охорони здоровʼя, які будуть залучені до виконання Програми медичних гарантій.
До цього переліку увійшли установи Міністерства охорони здоровʼя, Національної академії наук України, провідні науково-дослідні установи Національної академії медичних наук України (НАМН) та заклади Державного управління справами.
Зокрема:
Також до переліку увійшли університетські клініки провідних медичних університетів, серед яких: Національний медичний університет імені О. О. Богомольця та Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького.
Постанова передбачає, що вимоги до надавачів медичних послуг щодо реєстрації як юридичної особи (крім державної або комунальної установи) не поширюються на державні установи, включені до цього переліку, на період до 31 грудня 2025 року. Це означає, що ці заклади зможуть укладати договори з Національною службою здоровʼя України та надавати послуги в рамках Програми медичних гарантій під час перехідного періоду у 2025 році.
Таким чином до моменту реорганізації цих закладів охорони здоров’я в державні некомерційні підприємства, вони зможуть надавати послуги в рамках Програми медичних гарантій. Це є принциповою позицією Міністерства охорони здоров’я України, щоб такі установи здійснили реорганізацію та працювали за єдиними правилами, без подальших виключень.
Урядове рішення сприятиме розширенню доступу до якісної медичної допомоги. Пацієнти зможуть отримувати безоплатні послуги у провідних державних установах, а заклади — стабільне фінансування за надані послуги.
Залучення державних установ до Програми медичних гарантій підвищить ефективність системи охорони здоровʼя та забезпечить громадянам доступ до високоякісної медичної допомоги.
Довідка: Програма медичних гарантій — це перелік медичних послуг, вартість яких повністю або частково оплачується з державного бюджету. Мета програми — забезпечити кожному громадянину України доступ до необхідної медичної допомоги без фінансових перешкод.
З початку року держава профінансувала послуги з реабілітації на понад три млрд гривень
Міністерство охорони здоров’я продовжує розвиток безоплатної реабілітаційної допомоги в Україні. Станом на листопад 2024 року 495 медичних закладів уклали договір з НСЗУ за пакетами реабілітації. Стаціонарно послуги надають у 314 закладах охорони здоровʼя, амбулаторно — у 470.
У 2024 році держава профінансувала реабілітаційні послуги на понад три млрд грн. З них більше ніж 1,9 мільярда грн — на реабілітацію в стаціонарних умовах і понад 1,2 мільярда грн — на послуги за амбулаторним пакетом реабілітаційної допомоги.
З початку року послуги з амбулаторної реабілітації отримали понад 230 000 пацієнтів. Водночас стаціонарне відновлення пройшли понад 100 000 людей. Серед провідних у цьому напрямі — такі обласні центри та міста:
Медичні послуги зі стаціонарної чи амбулаторної реабілітації може отримати будь-яка людина, незалежно від статі, віку та соціального статусу. При цьому, вибір лікарні — за пацієнтом.
У медзакладі до обстеження пацієнта, який потребує реабілітації, підключається лікар із фізичної та реабілітаційної медицини та ціла команда фахівців із реабілітації. Для найбільш ефективної допомоги до цього процесу долучаться: фізичний терапевт, ерготерапевт, сестра медична з реабілітаційної медицини, психолог, терапевт мови й мовлення та протезист (у випадку ампутації).
Для проходження амбулаторної реабілітації вистачить електронного направлення від лікаря первинної ланки або лікуючого лікаря. Амбулаторна реабілітація передбачає, що протягом понад 14 днів щоденно пацієнт має отримувати щонайменше одну годину реабілітаційних втручань.
Якщо людина з певним захворюванням або травмою потрапляє до лікарні та потребує стаціонарної реабілітації в післягострому періоді, то її можуть перевести з одного медичного закладу чи клінічного підрозділу до іншого. Також послугу зі стаціонарної реабілітації можна отримати за електронним направленням. Його має право формувати лише лікуючий лікар.
Стаціонарна реабілітаційна послуга має тривати мінімум 14 днів. Реабілітаційна допомога в стаціонарних умовах, передбачає, що пацієнт повинен отримувати щонайменше три години терапевтичних навантажень на день.
Після отримання електронного направлення на стаціонарну чи амбулаторну реабілітацію пацієнт може самостійно обрати медзаклад, в якому бажає отримати відповідні послуги. Наприклад, на сайті НСЗУ за посиланням. Також можна зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Оператор підкаже найближчий медзаклад із договором.
Реформа МСЕК: уряд прийняв постанову про заміну МСЕК новою системою оцінювання
Сьогодні, 15 листопада, Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи», яка визначає новий порядок проведення оцінювання і замінює процес медико-соціальної експертизи (МСЕК).
Потреба змінити систему МСЕК в Україні назріла давно, й останній рік профільні міністерства спільно з експертами та громадськими організаціями напрацьовували реформу системи.
Прийнята урядом постанова закладає зміни в системі вже з 1 січня 2025 року. Йдеться про:
Після 1 січня 2025 року документи для людей з безстроковим статусом інвалідності залишатимуться чинними. Для решти людей з інвалідністю, чий повторний огляд припадає на час впровадження нової системи, термін повторного огляду подовжується на 6 місяців. Усі права, документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки зберігаються.
Нова концепція
Тепер в основі системи — оцінювання повсякденного функціонування людини експертними командами лікарів на базі багатопрофільних лікарень. Це комплексний підхід оцінювання впливу травми чи хвороби на повсякденну діяльність, аби швидше визначити індивідуальні потреби людини і допомогти їй з поверненням до активного, гідного життя.
Спрощення для пацієнта
Шлях до встановлення статусу інвалідності значно спроститься і скоротиться. Не буде потреби проходити лікарсько-консультативну комісію закладу — лікуючий лікар одразу направлятиме на оцінювання. Для переліку станів лікар зможе направити на оцінювання одразу після встановлення визначеного діагнозу чи інтервенції, не очікуючи, як раніше, на 120 днів лікарняного. Електронне направлення на додаткові обстеження формуватимуть лікарі експертної команди під час оцінювання, і без вагомих причин дообстеження не зможуть відбуватися більш як один раз. Рішення експертної команди передаватиметься на соціальну сторону через електронну систему.
Покращення доступності та фаховості оцінювання
Замість окремих організацій МСЕК, де більшість лікарів не займалися лікуванням, тепер оцінювання проводитимуть команди лікарів-практиків на базі лікарень. Людина зі своїм лікарем обере один із 300 потужних багатопрофільних закладів. Лікарні будуть територіально рівномірно розташовані, і в одному закладі існуватиме декілька команд на кожен профіль справ. За можливості справи будуть спрямовувати у профільні заклади: наприклад, оцінювання щодо новоутворення — до онкологічного закладу, оцінювання щодо психічних захворювань — до закладу цього профілю. У цих же лікарнях можна буде пройти додаткові обстеження за Програмою медичних гарантій.
Цифровізація процесу та антикорупційні заходи
Замість повністю паперового процесу буде запроваджено електронну систему. Направлення і документи до нього, протокол, рішення та усі дії фіксуватимуться в електронній системі. Це мінімізує корупційні зловживання та дозволить відстежити всі етапи щодо розгляду справи.
Склад команд не буде сталим, як це було раніше. Тепер під кожний випадок формуватиметься індивідуальний склад експертної команди. Адміністратор у закладі перевірятиме в електронній системі повноту отриманої справи та чи вірно система визначила спеціальності лікарів й форму розгляду згідно з критеріями. Після чого система визначатиме для справи профільну команду, яка має найближчий доступний час для проведення оцінювання. Адміністратор команд не знатиме, до якої команди і на який час потрапить справа, а індивідуальні дані лікарів та пацієнтів будуть приховані одні від одних до дня оцінювання.
Важливо зазначити, що ніхто з голів МСЕК не зможе приєднатися до експертних команд і принести з собою стару культуру корупції.
Центр оцінювання для оскарження рішень
Також у рамках постанови планується створити Центр оцінювання функціонального стану осіб, який перевірятиме обґрунтованість рішень команд та займатиметься справами, направленими на оскарження. Команда центру складатиметься з лікарів різних закладів охорони здоровʼя.
Чинність та подовження дії документів
Постанова також затверджує, що інвалідність зберігається для всіх осіб, кому інвалідність була встановлена пожиттєво. А разом зі збереження цього статусу зберігають чинність і всі права, документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки. Їх інвалідність може бути переглянута виключно за їх бажання або за рішення суду. Для осіб, яким було встановлено інвалідність зі строком повторного огляду, і він припадає на час впровадження нової системи, статус інвалідності продовжують на 6 місяців, як і відповідні виплати та гарантії.
Для осіб, які під час дії воєнного стану не проходили встановлений повторний огляд, необхідно буде його пройти: для чоловіків призовного віку — до 1 листопада 2025 року, для решти — до 1 квітня 2026 року. Виключення становлять особи на тимчасово окупованих територіях та особи з важкими станами здоровʼя за визначеним у постанові переліком. Також оцінювання раніше за визначений попередньо строк може відбутись за запитом суду чи правоохоронних органів, зокрема в рамках кримінального провадження.
Наступні кроки МОЗ
Для впровадження нової системи заплановано прийняття наказів МОЗ, які мають допомогти лікарям приймати обґрунтовані рішення та скоротити кількість документів, що отримує людина за результатами оцінювання: замість 12 довідок чи виписок у різних комбінаціях буде 1 комплексний документ.
Фінансування нових команд відбуватиметься через НСЗУ за послуги з оцінювання відповідно до прозорих вимог до діяльності команд.
Також заплановано, що довідкова та статистична інформація про команди, їх спеціальності, місцезнаходження, черги та рішення буде доступна публічно на аналітичних панелях (дашбордах).
Поточні зміни поки що не стосуються дітей. Процеси щодо інвалідності дітей також потребують оновлення, аби бути більш зручними та орієнтованими на пацієнта. Це заплановано наступним етапом. Наразі для дітей залишається чинна система, де статус інвалідності призначається за рішенням лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоровʼя.
|
БУЛО |
БУДЕ |
Назва |
МСЕК – медико-соціальні експертні комісії |
Експертні команди оцінювання повсякденного функціонування особи |
Результат |
1. Статус інвалідності 2. Виплати, пільги, відстрочка 3. Допоміжні засоби реабілітації 4. 12 довідок та виписок в різних комбінаціях |
1. Статус інвалідності 2. Виплати, пільги, відстрочка 3. Допоміжні засоби реабілітації 4. Один комплексний документ |
Шлях пацієнта |
1. Людина → 2. Лікуючий лікар → 3. ЛКК закладу → 4. МСЕК |
1. Людина → 2. Лікуючий лікар → 3. Експертна команда |
Довідкова інформація |
У лікаря та в паперових журналах |
На публічних аналітичних панелях (дашбордах) |
Документи |
Усі в паперовому вигляді: справа, направлення, протокол, рішення |
Усі в електронній системі: справа, направлення, протокол, рішення |
Черга |
У паперових журналах |
В електронній системі.
|
Місце розташування |
Окремі структури і приміщення МСЕК |
Команди у потужних багатопрофільних лікарнях |
Лікарі |
Більшість не лікують, лише проводять медико-соціальну експертизу. Немає усіх потрібних спеціальностей у штаті МСЕК |
У команді практикуючі лікарі різних спеціальностей – усіх, які необхідні для розгляду відповідної справи |
Кількість лікарів |
4-10 лікарів загалом |
10-50+ лікарів загалом – за рішенням закладу |
Склад лікарів |
Фіксований склад для кожного пацієнта |
Підбирається команда за принципом випадкового добору під кожну справу відповідно до профілю справи Ніхто з голів МСЕК не зможе приєднатися до експертних команд |
Дообстеження |
Від МСЕК потрібно повернутись до лікуючого лікаря, щоб він виписав е-направлення Можна пройти обстеження за Програмою медичних гарантій |
Лікар експертної команди виписує е-направлення під час оцінювання Можна пройти обстеження за Програмою медичних гарантій, де зручно, зокрема і в лікарні, де знаходиться команда |
Рішення |
Одне спільне рішення на комісію, за підписом голови |
Фіксується позиція кожного лікаря та спільне рішення, яке підписується електронним підписом кожного лікаря |
Оскарження |
В обласній або центральній МСЕК |
Оскарження в електронному та паперовому вигляді на центральному рівні |
Фінансування |
Субвенція з державного бюджету та дофінансування з місцевих бюджетів на існування МСЕК |
Через програму НСЗУ за послуги з оцінювання |
Представник пацієнта |
Не передбачено |
Передбачено |
Відеозапис засідання |
Не передбачено |
Особі або її представнику дозволено здійснювати відео- або аудіозапис оцінювання.
|
Українські фахівці з реабілітації переймають норвезький досвід
Між норвезькими та українськими медичними закладами триває співпраця, спрямована на розвиток сучасної системи реабілітації, зокрема з провідним реабілітаційним центром «Сунас» (Sunnaas Rehabilitation Hospital). Ця співпраця стала можливою завдяки україно-норвезькому проєкту, який реалізується за підтримки МОЗ України, Міністерства закордонних справ Норвегії та Міністерства охорони здоровʼя Норвегії.
Фахівці з Норвегії від початку війни приймають українських пацієнтів та активно підтримують розвиток і навчання мультидисциплінарних команд центрів досконалості, обраних Міністерством охорони здоровʼя України.
У листопаді 2024 року представники шести центрів досконалості відвідали Sunnaas Rehabilitation Hospital та Oslo University Hospital. Під час навчання норвезькі спеціалісти поділилися підходами до роботи мультидисциплінарних реабілітаційних команд, зокрема безцінним досвідом взаємодії з пацієнтами, які перебувають у відділенні інтенсивної терапії та потребують допомоги в гострому періоді.
Окрім того, керівниці двох українських центрів досконалості взяли участь в Американському конгресі з реабілітаційної медицини (ACRM), де обговорювалися методи когнітивної реабілітації пацієнтів із травмами головного та спинного мозку, інсультом і нейродегенеративними захворюваннями. Також цього місяця українські фахівці відвідають Національну дитячу лікарню та Національну реабілітаційну лікарню у Вашингтоні, де вдосконалюватимуть навички надання реабілітаційної допомоги дітям із черепно-мозковими травмами та неврологічними захворюваннями.
Міністерство охорони здоровʼя України підкреслює важливість такої співпраці та висловлює вдячність за підтримку і готовність до подальшої взаємодії.
Довідка: МОЗ України ініціювало розвиток клінічних мультидисциплінарних реабілітаційних центрів досконалості. Наразі їх сім: два у Києві та по одному в Івано-Франківську, Дніпрі, Ужгороді, Вінниці та Тернополі. Центри досконалості розвиваються на базі прогресивних реабілітаційних відділень, що функціонують у багатопрофільних лікарнях та надають реабілітаційну допомогу, починаючи з гострого періоду.
Головною метою їхньої діяльності є підвищення кваліфікації фахівців з реабілітації різних професій та навчання мультидисциплінарних реабілітаційних команд. Центри слугують тренінговими хабами для інших українських реабілітаційних команд. Окрім того, їхня роль полягає у впровадженні нових доказових методів надання реабілітаційної допомоги та розвитку спільноти фахівців з реабілітації.
Оголошено дозакупівлі медтоварів на понад 1,5 млрд грн заощаджених коштів
Медичні закупівлі України (МЗУ) оголосили додаткові закупівлі медичних товарів відповідно до доведених Міністерством охорони здоровʼя України кількостей. Зокрема, йдеться про дозакупівлі ліків та медичних виробів з очікуваною загальною вартістю понад 1,81 млрд грн за такими напрямами:
Це ліки та медичні вироби для лікування від раку, гемофілії, муковісцидозу, гепатитів В та С, серцево-судинних хвороб, а також медвироби для забезпечення розвитку донорства крові та її компонентів тощо.
Додаткові закупівлі стали можливими завдяки заощадженим МЗУ коштам, які були акумульовані шляхом ефективної роботи з ринком та високого рівня конкурентності.
Станом на 13 листопада МЗУ вже оголосили закупівлі на 1,53 млрд грн, що становить 84,5 % від доведеної очікуваної суми.
Довідка: у 2023 році МЗУ заощадили 2,5 млрд грн завдяки ефективній роботі з ринком та високому рівню конкурентності, з них на 1,635 млрд грн придбали ліки, медвироби та обладнання.
Українські лікарні отримали 161 наркозно-дихальний апарат, який використовують під час проведення складних операцій
До закладів охорони здоров’я у різних областях України надійшов 161 сучасний наркозно-дихальний апарат для забезпечення проведення інгаляційної анестезії під час виконання оперативних втручань різного ступеня складності. Зазначимо, що медичне обладнання закупили у межах спільного проєкту МОЗ і Світового банку та за додаткового фінансування проєкту «Екстрене реагування на COVID-19 та вакцинація в Україні».
Таке медичне обладнання дає змогу лікарям ефективно та оперативно запобігати небезпечним для життя пацієнтів ситуаціям, контролювати глибину наркозу тощо. Крім того, обладнання використовують для проведення високотехнологічних оперативних втручань.
Наразі наркозно-дихальні апарати доставлено у медичні заклади Вінницької, Волинської, Житомирської, Закарпатської, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Харківської, Хмельницької, Чернігівської, Черкаської, Чернівецької областей та міста Києва. Постачання обладнання триває відповідно до актуальних потреб кожного регіону. Найближчим часом планується постачання апаратів до закладів охорони здоров’я Тернопільської, Дніпропетровської, Запорізької, Херсонської та Донецької областей.
Міністерство охорони здоров’я України разом із партнерами, попри війну, продовжує забезпечувати лікарні критично необхідним медичним обладнанням, аби медзаклади могли повноцінно функціонувати, а лікарі працювати та рятувати якомога більше життів і здоров’я українців.
Підготовка до зими: українські лікарні забезпечені майже 12 000 генераторів для роботи у випадку знеструмлень
Попри системні загрози з боку росії та нові виклики, спричинені повномасштабною війною, в Україні триває підготовка до зими. Міністерство охорони здоров’я разом із партнерами продовжують активно працювати над забезпеченням закладів охорони здоров’я безперебійним електроживленням.
Зокрема, наразі для стабільної роботи українські медзаклади мають 11 820 генераторів. Майже 4 000 з них доставлені у медзаклади за час повномасштабної війни. За потреби генератори забезпечуватимуть електроживлення, дозволяючи лікарням працювати за аварійних відключень. Завдяки автономним джерелам живлення у медзакладах безперебійно функціонуватимуть відділення інтенсивної терапії, операційні та критично важливе обладнання, що рятуватиме життя та здоров’я пацієнтів.
МОЗ України звертає увагу, що саме керівники лікарень мають забезпечити стабільну та повноцінну роботу медзакладів у разі надзвичайних ситуацій. Керівництво медзакладу має подбати про резерв пального для генераторів та перевірити їхню працездатність.
Також триває оснащення медзакладів альтернативними джерелами живлення та підсилення їхньої стійкості, аби забезпечити безперебійне надання медичної допомоги українцям. Йдеться про старлінки, свердловини, автономні котельні тощо.
Нині серед 642 закладів охорони здоров’я, що входять до спроможної мережі, повністю автономними є 300. Вони мають власні котельні, свердловини та генератори. 565 медзакладів спроможної мережі забезпечені резервним джерелом теплопостачання (котельнею) та 370 медзакладів мають власні свердловини. 539 закладів забезпечені резервними джерелами живлення – генераторами для можливості безперебійного функціонування. 94 заклади охорони здоровʼя мають потребу у генераторах для додаткових потреб.
Аби під час знеструмлень та перебоїв із мобільною мережею залишатися на зв’язку, частина лікарень забезпечена станціями супутникового інтернету «Starlink». Зараз у медзакладах встановлено вже 1 185 таких станцій.
Крім того, лікарні, поліклініки та амбулаторії в різних куточках країни активно підсилюються альтернативним та екологічним джерелом електроенергії – сонячними панелями. Так, на сьогодні вже понад 90 українських медзакладів мають сонячні станції з акумуляторами для накопичення енергії. Обладнання встановлюють коштом різноманітних програм, благодійних фондів, урядів інших країн тощо.
Міністерство охорони здоров’я України висловлює вдячність всім партнерам, які долучилися до забезпечення медзакладів енергетичним обладнанням. Таке підсилення допоможе медзакладам бути готовими до викликів та безперебійно надавати медичну допомогу українцям.
Епідсезон 2024/2025: захворюваність на ГРВІ, грип та COVID-19 по країні за тиждень зросла на 3,8 %, занедужали 115 137 людей
З 4 по 10 листопада 815 людей захворіли на COVID-19, 236 із них госпіталізували до медичних закладів. Зокрема, лікування у стаціонарі потребувало 33 дитини. Усі пацієнти отримали необхідну медичну допомогу. Наразі найбільше випадків зареєстровано у Черкаській, Чернігівській та Сумській областях.
Наразі в Україні не перевищено епідпоріг захворюваності. Загалом, з 4 по 10 листопада на ГРВІ, грип та COVID-19 по країні занедужали 115 137 людей, з яких половина – 66 274 – діти. Також медики повідомили про один летальний випадок внаслідок ускладнень COVID-19.
“Захворюваність на COVID-19, після літньої хвилі спалаху, викликаної субваріантом FLiRT, восени стабілізувалась. У порівнянні з вереснем, коли на COVID-19 перехворіло 35 230 людей, у жовтні зареєстровано 8 209 випадків. Однак COVID-19 залишається вкрай небезпечним для людей, які не отримали жодного щеплення, груп ризику та пацієнтів зі супутніми захворюваннями, які пропустили ревакцинацію. Вакцинація – безоплатна та доступна у медзакладах країни в кожній області.”
Ігор Кузін, заступник міністра, головний державний санітарний лікар України.
Загалом, з початку епідсезону у жовтні на ГРВІ, грип та COVID-19 перехворіло 702 888 людей. У 11 076 пацієнтів визначили COVID-19, коронавірусна інфекція забрала 38 життів.
Найдієвіша профілактика COVID-19 та грипу – щорічна вакцинація, зокрема, для людей із груп ризику. Щеплення проти COVID-19 залишаються безоплатними для населення. Медики використовують омікрон-специфічні вакцини «Comirnaty» від Pfizer для дорослих та дітей.
Проти грипу рекомендована щорічна вакцинація, адже за тяжкого перебігу він може спричиняти небезпечні ускладнення: ураження серця, легенів, нирок тощо. Вакцина проти грипу не входить до переліку безоплатних щеплень, однак є рекомендованою, особливо людям з групи ризику (усім, хто працює в місцях масового скупчення людей: медпрацівникам, правоохоронцям, учителям, а також вагітним, пацієнтам із хронічними захворюваннями, дітям до 5 років та людям старше 60 років). За даними на 10 листопада, щеплення проти грипу зробили 75 317 людей.
Нагадаємо, після початку повномасштабної війни робота центрів масової вакцинації, які працювали в ТРЦ та інших пристосованих приміщеннях для масових щеплень, з безпекових міркувань була зупинена. Тому, щоб зробити щеплення, зверніться до свого лікаря. Якщо змінили місце проживання чи переїхали в іншу область – зателефонуйте до контактного центру МОЗ та дізнайтесь найближчу адресу медзакладу, де можна отримати щеплення. Номер контакт-центру МОЗ – 0 800 60 20 19.
«Наздоганяюча вакцинація» проти дифтерії та правця: за три місяці діти та дорослі надолужили 641 269 пропущених раніше щеплень
З серпня по листопад 2024 року під час додаткового раунду з імунізації вакцинацію надолужили 92 583 дитини віком до 7 років та 89 680 дітей віком від 7 до 17 років, які пропустили щеплення проти дифтерії та правця раніше. Найвищі відсотки охоплення щепленнями проти дифтерії та правця дітей від 7 до 17 років — у Кіровоградській області.
Також 450 032 дорослих протягом трьох місяців надолужили пропущені щеплення та пройшли ревакцинацію. Однак саме серед дорослого населення медики відзначають найнижчі відсотки вакцинації. Зокрема, перше пропущене щеплення надолужили лише 13 397 дорослих із 55 937 людей, які пропустили обов’язкову вакцинацію. Третьою дозою вакцинального комплексу щеплено лише 13,8 % дорослих. Найнижчі показники зафіксовані в Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Сумській та Черкаській областях. Найбільш активно ревакцинацію роблять жителі Волинської області. Майже 94 % дорослих, які раніше пропустили щеплення, надолужили їх.
Загалом в країні за три місяці з початку додаткового раунду з імунізації діти та дорослі зробили 641 269 пропущених раніше щеплень — це лише 41 % від запланованої кількості. Найбільше щеплень в ході «наздоганяючої вакцинації» проти дифтерії та правця серед дорослих та дітей проведено в Одеській, Херсонській та Рівненській областях. Найменше — в Івано-франківській та Закарпатській областях.
Додатковий раунд з імунізації проти дифтерії та правця триватиме в країні до кінця року. Зокрема, дітям, які пропустили планові щеплення за Національним календарем профілактичних щеплень, та дорослим, які не отримали ревакцинацію, медики нагадують про важливість щеплень та запрошують на вакцинацію. У віддалених громадах та містах працюють вакцинальні бригади, які проводять здебільшого ревакцинацію дорослого населення.
Нагадаємо, у серпні за ініціативи Міністерства охорони здоров’я Центр громадського здоров’я та обласні центри контролю і профілактики захворювань (ЦКПХ), за підтримки ВООЗ та ЮНІСЕФ, почали додаткові заходи з імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця. Після останнього щеплення за календарем у 16 років — кожні 10 років дорослим рекомендована ревакцинація. Так, першу ревакцинацію проводять у 26 років і далі що 10 років. Вакцинація — безоплатна, зробити її можна у пунктах щеплень у лікарнях країни, попередньо записавшись у сімейного лікаря.
Медична евакуація: постраждалі українці можуть отримати безоплатне лікування у клініках Європи та світу
З початку повномасштабної війни медична евакуація українців до закордонних клінік проводиться майже щотижня. За цей час спеціалізованим медичним транспортом вдалося доставити на лікування 5 560 українських пацієнтів.
Евакуаційні рейси, організовані завдяки співпраці Міністерства охорони здоров’я України та Єврокомісії за підтримки ВООЗ, урядів європейських країн і численних партнерів, є абсолютно безоплатними для пацієнтів. Усі витрати на дороге лікування взяли на себе уряди країн-учасників програми «Medevac», які приймають українських постраждалих.
Українські пацієнти отримують допомогу в медичних закладах майже 30 країн світу, зокрема у Німеччині, Норвегії, Нідерландах, Данії, Франції, Швеції, Австрії, Латвії та інших.
На лікування за кордон направляють дорослих і дітей, які отримали поранення внаслідок обстрілів, мають онкологічні або рідкісні захворювання, а також військових, що потребують спеціалізованої допомоги. Серед евакуйованих — 739 дітей з онкологічними захворюваннями.
Скеровувати пацієнта на закордонне лікування може лікар, який визначає відповідність критеріям і оформляє необхідну документацію. Серед документів: виписка з медичної карти (форма №027/о), дві згоди на обробку персональних даних, а для військових — висновок про необхідність лікування за кордоном, оформлений лікарем або медичним директором шпиталю.
Наразі для подання заявки на медичну евакуацію існують кілька варіантів:
Нагадуємо, що тривалість лікування визначається індивідуально залежно від стану пацієнта, прогресу у відновленні та результатів терапії.
Стартував п’ятирічний проєкт з реабілітації «Rehab4U»
Сьогодні USAID у співпраці з Міністерством охорони здоров’я України оголосило про запуск нового проєкту «Реабілітація в Україні» (Rehab4U), який стане найбільшою інвестицією уряду США у фізичну реабілітацію в країні. Rehab4U об’єднає державні установи, неурядові організації, громадські об’єднання та міжнародних партнерів. Метою проєкту є створення ефективної системи реабілітації, що забезпечить українцям доступ до якісних послуг з догляду та підтримки безпосередньо в їхніх громадах.
“USAID є нашим стратегічним партнером протягом багатьох років, і ми щиро вдячні за потужну підтримку України на всіх рівнях, особливо в цей непростий час. Триваюча повномасштабна війна ставить перед системою охорони здоров’я нові виклики. Запуск проєкту «Rehab4U» є надзвичайно важливим для нашої країни сьогодні, адже розвиток сучасної системи реабілітації та покращення доступу до якісних послуг залишаються нашими головними пріоритетами.”
Віктор Ляшко, міністр охорони здоров’я України.
Новий п’ятирічний проєкт «Реабілітація в Україні» (Rehab4U) реалізується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). З 1 липня 2024 року його впровадження розпочала організація «Momentum Wheels for Humanity». До переліку партнерів-виконавців проєкту також входять Results for Development (R4D), Project Hope, Національна асамблея людей з інвалідністю України та Deloitte. Проєкт охоплюватиме не менше ніж 15 областей України, маючи за мету покращення доступу та підвищення якості послуг із фізичної реабілітації, включно з асистивними технологіями.
“Уряд США протягом тривалого часу був надійним партнером у зусиллях України щодо зміцнення її системи охорони здоров’я, і сьогодні, перед обличчям жорстокої війни з боку росії, ця підтримка важливіша, ніж будь-коли. Кількість поранених ветеранів та цивільних осіб з початку повномасштабного вторгнення зробила посилення реабілітаційних послуг пріоритетною інвестицією для Сполучених Штатів, адже ми працюємо, щоб підтримати ваших людей, які щодня страждають від жорстоких атак росії.”
Бріджит Брінк, Посол США в Україні.
Протягом наступних п’яти років Rehab4U сприятиме розвитку реабілітаційної інфраструктури, роблячи реабілітаційні послуги доступними на рівні громад, покращуючи стандарти надання відповідної допомоги, розширюючи доступність сучасних допоміжних технологій та підвищуючи кваліфікацію фахівців з реабілітації. Програма також буде працювати над підтримкою соціальної інклюзії та розширенням можливостей людей з інвалідністю, щоб усі українці могли зробити свій внесок у соціально-економічний розвиток своєї країни.
“Momentum Wheels for Humanity працює в Україні більше ніж 25 років. Ми прагнемо підтримувати комплексний підхід до реабілітаційних послуг, який відповідає потребам всього населення. За підтримки USAID та у партнерстві з Міністерством охорони здоров’я ми сподіваємося продовжувати наші зусилля з розвитку реабілітаційного сектору та сприяти практикам, що сприяють більшій інтеграції людей з різними можливостями для повноцінної взаємодії з громадою.”
Жаннетт Гановскі, заступниця виконавчого директора Momentum Wheels for Humanity, головного виконавця проєкту USAID Rehab4U.
Довідка: для отримання детальної інформації про проєкт «Реабілітація в Україні» (Rehab4U), фінансований USAID, звертайтеся до керівника проєкту, Олексія Яременка. Контактна електронна адреса: oiaremenko@momentum4humanity.org.
Зменшення тягаря інсульту в Україні: підвищення якості та поліпшення результатів лікування
Вчора, 6 листопада, відбулася третя національна технічна зустріч, присвячена зменшенню тягаря інсульту в Україні: підвищення якості та поліпшення результатів лікування. Участь у заході взяли представники Міністерства охорони здоровʼя, Європейського бюро ВООЗ в Україні, Національної служби здоровʼя України, Світового банку, професійних медичних організацій, обласних органів управління охороною здоровʼя та медична спільнота.
Під час зустрічі учасники ознайомилися з результатами моніторингу роботи інсультної служби та маршрутами пацієнтів, окремо обговорили питання якості надання доказової медичної допомоги у разі гострого мозкового інсульту. Також на заході порушили питання ключових досягнень в розвитку інсультної допомоги та проаналізували основні потреби щодо її вдосконалення. Крім цього, присутні мали змогу вивчити досвід надання медичної допомоги за інсультів у європейських країнах.
“Кількість інсультів в Україні продовжує зростати та є однією з критичних проблем у сфері охорони здоровʼя в нашій країні, де показники захворюваності на інсульт, інвалідизації та смертність від цієї хвороби вищі, ніж у більшості інших європейських країн. Сьогодні маємо змогу обговорити не лише актуальні питання, з якими щоденно стикається система охорони здоров’я України при наданні інсультної допомоги, а й визначити конкретні кроки для досягнення цілей європейського Плану дій у боротьбі з інсультами до 2030 року. Держава системно працює над тим, аби забезпечити пацієнтів з мозковим інсультом якісною діагностикою, лікуванням та реабілітацією, які є безоплатними, адже фінансуються державою в межах Програми медичних гарантій. Маємо чітко визначену мережу медичних закладів — інсультних центрів, які оснащені необхідним сучасним обладнанням та мають в своєму складі команду мультидисциплінарних спеціалістів для надання якісної та доступної допомоги.”
Сергій Дубров, перший заступник міністра охорони здоров'я України.
Потужність інсультних центрів країни посилюються високоточними ангіографами, апаратами КТ та МРТ, які дозволяють виконувати КТ-ангіографії судин головного мозку та КТ-перфузіографії головного мозку, що дає можливість продовження «терапевтичного вікна» для механічної тромбектомії до 24 годин, а тромболізису — до 9 годин.
“В Україні тягар інсульту вищий, ніж у більшості країн європейського регіону ВООЗ. З початком війни українська система охорони здоровʼя перебуває під надзвичайним тиском: з 2021 року кількість госпіталізацій з гострим інсультом зросла більш ніж на 10 %. ВООЗ підтримує Україну та тісно співпрацює з Міністерством охорони здоровʼя України, Національною службою здоровʼя України, іншими національними та міжнародними партнерами у зміцненні стратегій профілактики інсульту та забезпеченні доступності ефективного лікування та реабілітації. Завдяки цим зусиллям, показник застосування тромболітичної терапії при гострому ішемічному інсульті в Україні перевищив 11 % і наблизився до середньоєвропейського рівня, що становить близько 14 %, причому тенденція до зростання зберігається, незважаючи на війну. Ми вітаємо МОЗ та НСЗУ зі прогресом у тому, що дедалі більше госпіталізацій з інсультом припадає на заклади охорони здоров’я, які мають договори з НСЗУ на медичну допомогу при інсульті.”
Ярно Хабіхт, представник ВООЗ в Україні.
Окрема сесія технічної зустрічі була присвячена темі реабілітації пацієнтів після інсульту. Зокрема йшлося про стандарти допомоги та напрями розвитку реабілітації в Україні, доступність, а також кращі світові практики застосування реабілітації під час лікування гострого мозкового інсульту в закладі охорони здоровʼя та потенціал для покращення результатів.
Система реабілітаційної допомоги у разі інсульту є частиною загальної системи реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоров’я, яка зараз вибудовується в Україні. Наразі удосконалено вимоги до надання реабілітаційної допомоги в гострому періоді інсульту. Пацієнти починають отримувати реабілітацію якнайшвидше, ще під час гострого періоду, щоб забезпечити кращі результати відновлення.
Така реабілітаційна допомога доступна в межах пакета «Медична допомога при гострому мозковому інсульті» та покривається Програмою медичних гарантій.
Нагадуємо: діагностика, лікування та реабілітація інсульту є безоплатними для пацієнта. При цьому важливо, щоб бригада екстреної медичної допомоги доставила його в лікарню, яка має спеціальне обладнання та спеціалістів, адже інсульт визначається лише за допомогою КТ або МРТ, які дозволяють точно встановити діагноз. Наразі 227 лікарень по всій країні законтрактовані за відповідним пакетом з Національною службою здоров’я України.
Як внутрішньо переміщеним особам отримати реабілітаційну допомогу в стаціонарних умовах
Через повномасштабну війну реабілітація стала однією з найзатребуваніших медичних послуг. Фахова реабілітаційна допомога із відновлення навичок, необхідних для повсякденного функціонування та активного життя, може знадобитися внаслідок перенесення операцій, травмувань, тривалого лікування або хвороб. Залежно від діагнозу, пацієнти можуть потребувати ортопедичної, кардіореспіраторної, психологічної, нейро- чи інших видів реабілітації. Отримати безоплатну реабілітаційну допомогу в стаціонарних умовах може кожен, незалежно від місця проживання та реєстрації.
Програма медичних гарантій включає надання безоплатної реабілітації за пакетом “Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах”. Внутрішньо переміщені особи можуть отримати послуги реабілітації у будь-якому із 319 закладів країни, які уклали договір із НСЗУ за цим пакетом.
Щоб отримати безоплатно реабілітаційну допомогу в стаціонарних умовах можна:
за електронним направленням. Направлення створює лікуючий лікар, зокрема лікар фізичної та реабілітаційної медицини. З електронним направленням звернутися до медичного закладу, який має договір за пакетом “Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах”.
при переведенні, якщо пацієнт після лікування в стаціонарі потребує подальшої реабілітації упродовж післягострого та довготривалого реабілітаційних періодів, то його можуть перевести до іншого медзакладу або клінічного підрозділу тієї ж лікарні. Окремо отримувати електронне направлення при переведенні не потрібно.
Внутрішньо переміщеним особам, як і іншим громадянам, які потребують реабілітаційної допомоги в стаціонарних умовах, в межах пакету гарантують такі безоплатні послуги:
- Первинне, етапні, заключне реабілітаційні обстеження лікарем фізичної та реабілітаційної медицини, фахівцями з мультидисциплінарної реабілітаційної команди
- Встановлення реабілітаційного діагнозу, складання індивідуального реабілітаційного плану та програми реабілітаційної терапії
- Визначення реабілітаційного прогнозу для планування подальшого реабілітаційного маршруту
- Лабораторні та інструментальні обстеження
- Консультування лікарями інших спеціальностей
- Надання нейрореабілітації та/або ортопедичної реабілітації, та/або кардіо-респіраторної реабілітації та інших видів в стаціонарних умовах упродовж післягострого та довготривалого реабілітаційних періодів відповідно до складеного індивідуального реабілітаційного плану
- Психологічна допомога
- Своєчасне знеболення на всіх етапах реабілітації
- Переведення у разі потреби до інших медзакладів або підрозділів лікарні
- Навчання пацієнтів чи їхніх доглядачів або родини особливостям догляду та запобіганню можливих ускладнень
- Забезпечення харчуванням та у разі потреби харчовими продуктами для спеціальних медичних цілей тощо.
Ознайомитися з повним обсягом реабілітаційних послуг, які надаються в стаціонарних умовах, можна на сайті НСЗУ в розділі Вимоги ПМГ 2024/пункт 23 або за посиланням: https://cutt.ly/ieIPVARP .
Як знайти заклад, який надає послуги з реабілітації стаціонарно?
Проходити реабілітацію можна в будь-якому медичному закладі, який має договір із НСЗУ на пакет “Реабілітаційна допомога дорослим та дітям в стаціонарних умовах”. Щоб дізнатися адресу і контакти медзакладу, можна:
зателефонувати до контакт-центру НСЗУ 16-77, оператор назве, які медичні заклади мають договір з НСЗУ на стаціонарну реабілітацію дітей та дорослих, а також адресу і контакти реєстратури;
на сайті НСЗУ за допомогою аналітичної панелі (дашборду) “Електронна карта місць надання послуг за програмою медичних гарантій”. Обрати у полі фільтрів область, населений пункт та “Групу послуг” - “Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах”. Карта покаже найближчі заклади з контактами. Перейти до дашборду можна за посиланням: https://cutt.ly/keDoF37u
Куди і як поскаржитись, якщо відмовляють в допомозі або вимагають оплату?
Якщо під час звернення до закладу реабілітації внутрішньо переміщеній особі відмовляють у надані послуг, вимагають оплатити послуги, які покриває Програма медичних гарантій, чи зробити благодійний внесок - це є порушенням прав пацієнта та умов договору НСЗУ з медичним закладом. У такому випадку потрібно подати звернення щодо порушення:
зателефонувавши до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77, оператор допоможе зафіксувати скаргу.
заповнити скаргу через електронну форму на сайті НСЗУ: обрати в меню зверху розділ “Громадянам”, далі - “Зворотній зв’язок. Тут можете залишати свої запитання, зауваження, пропозиції, заяви та скарги”. Або перейти за посиланням: https://cutt.ly/5eb9XKbN
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.
Епідсезон 2024/2025: епідпоріг захворюваності на ГРВІ, грип та COVID-19 в країні не перевищено, однак на Львівщині зафіксували циркуляцію грипу
З 28 жовтня до 3 листопада на ГРВІ, грип та COVID-19 захворіло 110 944 людей, із них 64 997 — діти. 2 560 пацієнтів потребували спеціалізованої меддопомоги у лікарні, половина серед госпіталізованих — 1 504 — діти. Наразі перевищення епідпорогу низького рівня зареєстровано лише в Тернопільській області.
Протягом тижня у 997 пацієнтів медики підтвердили діагноз COVID-19, госпіталізовано з ускладненнями 234 пацієнти, серед яких — 26 дітей. Найбільша кількість випадків COVID-19 наразі зареєстрована в Черкаській та Полтавській областях.
Загалом протягом епідсезону, з 30 вересня до 3 листопада 2024 року, на ГРВІ, грип та COVID-19 перехворіла 587 751 людина. Серед них діагноз COVID-19 підтвердився у 10 261 випадку. За цей час медики повідомили про 37 летальних випадків внаслідок ускладнення коронавірусної інфекції.
Найдієвіша профілактика COVID-19 та грипу — щорічна вакцинація, зокрема для людей з груп ризику. Вакцинація проти грипу не захищає від COVID-19 і навпаки. Натомість щеплення проти цих хвороб можна робити в один день або з рекомендованим інтервалом. Щеплення проти COVID-19 залишаються безоплатними для населення. Медики використовують омікрон-специфічні вакцини «Comirnaty» від Pfizer для дорослих та дітей. Зробити щеплення можна, звернувшись до свого сімейного лікаря. Проти грипу рекомендована щорічна вакцинація, адже за тяжкого перебігу він може спричиняти небезпечні ускладнення: ураження серця, легенів, нирок тощо. Вакцина не входить до переліку безоплатних щеплень, однак є рекомендованою, особливо людям з групи ризику (усім, хто працює в місцях масового скупчення людей: медпрацівникам, правоохоронцям, учителям, а також вагітним, пацієнтам із хронічними захворюваннями, дітям до 5 років та людям старше 60 років). За даними на 3 листопада, щеплення проти грипу зробили 64 242 людини.
Нагадаємо, медичні маски, дотримання дистанції та введення «локального карантину» в окремих містах чи областях під час значного підйому рівня захворюваності на гострі респіраторно-вірусні захворювання — це одні з основних протиепідемічних та профілактичних норм, які попри скасування загальнонаціонального карантину через COVID-19 діють в Україні на постійній основі. Такі протиепідемічні заходи можуть застосовувати в областях чи окремих районах, містах, де зафіксовано перевищення епідемічного порогу. Або в разі спалаху респіраторно-вірусних інфекцій в окремих установах чи організаціях, навчальних закладах. Наприклад, в окремих класах чи школах або на підприємствах.
Укладено договори керованого доступу на закупівлю інноваційних ліків від гемофілії
На замовлення МОЗ України, Медичні закупівлі України (МЗУ) уклали договори керованого доступу (ДКД) на закупівлю лікарського засобу Еміцизумаб у різних дозуваннях для дітей та дорослих.
Він призначений для лікування гемофілії типів А – це рідкісне невиліковне спадкове захворювання, при якому кров втрачає здатність нормально зсідатися. Через це будь-яке пошкодження шкіри може призвести до тривалої кровотечі, яку складно зупинити. Тому люди з цією хворобою мають безперервно приймати спеціальні препарати для згортання крові.
Препарат Еміцизумаб призначений для рутинної профілактики з метою запобігання/зменшення частоти епізодів кровотеч у дорослих та дітей від народження. Тобто, препарат значно зменшує ризик виникнення кровотечі порівняно з іншими препаратами, а його прийом може відбуватися значно рідше, ніж прийом інших ліків, що полегшує процес лікування.
“Доступ до якісного безоплатного лікування – пріоритет системи охорони здоров'я України. Механізм договорів керованого доступу дозволяє державі безоплатно забезпечувати пацієнтів з важкими захворюваннями, такими як гемофілія, інноваційними та дороговартісними ліками. Завдяки трирічним контрактам ми знижуємо ризики дефіциту ліків і забезпечуємо стабільний доступ до життєво важливого лікування.”
Едем Адаманов, заступник міністра охорони здоров’я України.
Договори керованого доступу укладені терміном на 3 роки:
для дорослих до 31 грудня 2026 року у дозуваннях 30, 60, 105 та 150 мг;
для дітей – до 31 грудня 2026 року у дозуваннях 30, 60 та 105 мг.
Перші поставки зазначеного препарату для дітей та дорослих в Україну очікуються до кінця поточного року.
“Закупівлі дорогих, але життєво необхідних препаратів для лікування тяжких рідкісних захворювань, таких як гемофілія, є важливим кроком у підтримці пацієнтів. Це сприяє рівному доступу до необхідної медичної допомоги, незалежно від фінансових можливостей пацієнтів. Прийом цього препарату дозволить значно зменшити кількість госпіталізацій і кровотеч, що покращить якість життя пацієнтів, а це наш найголовніший пріоритет.”
Олег Кльоц, виконувач обов'язків генерального директора МЗУ.
Довідка: З 2022 року МЗУ використовують механізм ДКД для закупівлі важливих інноваційних та дороговартісних препаратів. Його суть у тому, що завдяки прямим перемовинам з виробниками оригінальних препаратів держава укладає з ними ексклюзивні договори. Завдяки конфіденційності, зокрема інформації про вартість та кількість лікарського засобу, виробники дають набагато нижчі від ринкових ціни.
Загалом МЗУ уклали 16 договорів ДКД на закупівлі препаратів від таких важких хвороб, як-от СМА, вроджені імунодефіцити, хвороби Гоше, Фабрі тощо.
Реформа МСЕК: МОЗ разом з керівництвом ОВА обговорили план переходу на нову модель роботи з 1 січня 2025 року
Відбулася онлайн-нарада за участі керівництва Міністерства охорони здоров’я України з очільниками обласних військових адміністрацій щодо змін в організації проведення медико-соціальної експертизи.
Нагадаємо, рішення, прийняті за результатами засідання Ради національної безпеки і оборони України від 22 жовтня 2024 року щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням, передбачають ліквідацію МСЕК з 1 січня 2025 року. МОЗ спільно з пацієнтськими організаціями та експертами торік почало працювати над законопроєктом, який ліквідує застарілу та скомпрометовану систему медико-соціальної експертизи та створить цифровізовану систему оцінювання повсякденного функціонування людини на базі найпотужніших лікарень спроможної мережі медзакладів. Наразі законопроєкт МОЗ схвалений урядом та зареєстрований для розгляду у парламенті. Він стосується медичної частини експертизи. Комплексна реформа передбачає зміни й у інших сферах, відповідні законопроєкти готують інші міністерства.
Під час перехідного періоду важливо, щоб система продовжувала працювати злагоджено і робота не зупинилась. Для того, аби забезпечити це в кожній області, важлива активна залученість місцевої влади, адже саме вона здійснює безпосереднє управління регіональною вертикаллю, що складається з 328 МСЕК.
Під час наради міністр Віктор Ляшко наголосив на важливості визначення очільниками ОВА відповідальної особи, яка відповідатиме за процес переходу в конкретній області.
Також у ході наради заступниця міністра з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Марія Карчевич представила очільникам ОВА чіткий поетапний план переходу на нову модель роботи.
Головними завданнями було визначено забезпечення кращої доступності оцінювання і проведення додаткових обстежень за місцем проходження експертизи. Керівники департаментів охорони здоров’я визначатимуть заклади, в яких відбуватиметься проходження експертизи, відповідно до вимог.
Критерії оцінювання визначатиме Міністерство охорони здоров’я. Крім того, в зоні відповідальності МОЗ — нормативне забезпечення, цифровізація процесів та навчання команд.
Зі свого боку, керівництво областей має подбати про організацію процесів на місцях, створення нових команд та передачу справ.
Наразі ведеться робота над плавною трансформацією системи, щоб люди, які наразі очікують розгляду справи в МСЕК, змогли отримати рішення від оновлених команд експертів.
Для цього на виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України Міністерство охорони здоров’я України розробило проєкт постанови Кабінету Міністрів України, що врегулює процес запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи замість медико-соціальної експертизи. Проєкт акта оприлюднено для громадського обговорення. Зокрема у документі йдеться про зміни, необхідні для ліквідації медико-соціальних експертних комісій з 31 грудня 2024 року та відповідно запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи, а також передачі справ новоствореним експертним командам. Також проєктом пропонується затвердити положення про експертні команди, порядок проведення оцінювання, критерії направлення на оцінювання та встановлення інвалідності та порядок функціонування відповідної електронної системи.
Нагадаємо, ключові трансформації, які відбуватимуться на першому етапі реформи, включають перенесення оцінювання повсякденної функціональності у кластерні і надкластерні лікарні, цифровізацію процесів, зміну якісного складу команди експертів та фінансування оцінювання.
В Україні стартувало навчання фахівців для центрів медицини болю, що допоможуть пораненим військовим і цивільним
Щоби допомогти кожному військовому та цивільному з травмами війни повернутись до повноцінного життя, Міністерство охорони здоров’я України працює над створенням в країні центрів для діагностики і лікування гострого та хронічного болю. Сьогодні у клінічній лікарні «Феофанія» розпочалося навчання для медичних фахівців, які працюватимуть у таких центрах, що з’являться в різних містах України. Ця програма навчання — один із перших кроків у створенні мережі центрів лікування болю в Україні.
Першою навчання проходить команда з Вінницької обласної лікарні, яка теж є одним із лідерів у менеджменті болю. Навчання проходитиме за принципом «команда навчає команду».
Клінічна лікарня «Феофанія» обрана як експертний центр для навчання фахівців з усієї України, адже має значний досвід у наданні допомоги пацієнтам з різними видами болю та є одним із провідних закладів у цій сфері. Унікальним є мультидисциплінарний підхід до діагностики та лікування больових синдромів. У Феофанії працюють висококваліфіковані спеціалісти, зокрема неврологи, терапевти, психологи, фізіотерапевти, логопеди та фізичні терапевти. Хворих консультують нейрохірурги, анестезіологи та травматологи, що забезпечує точність діагностики та ефективність лікування.
“Хронічний біль — поширена проблема як серед військових, так і серед цивільних. Своєчасне та ефективне лікування гострого болю знижує ризик його переходу в хронічний стан, сприяє швидшій реабілітації, зменшує ризики психічних порушень та залежності від опіатів, покращуючи загальне самопочуття пацієнтів. Тому створення експертного центру лікування болю, який стане тренінговим центром і забезпечить допомогу постраждалим військовим та цивільним, є пріоритетом для Міністерства охорони здоровʼя”
Олександр Порхун, заступник міністра охорони здоров'я України.
Центри медицини болю не тільки надаватимуть медичну допомогу, а й виконуватимуть функцію тренінгових хабів для підготовки мультидисциплінарних команд по всій країні. На першому етапі у цих центрах відкриють кабінети діагностики та інвазивного лікування, паралельно з чим відбуватиметься навчання фахівців для забезпечення високого рівня медичної допомоги.
Перед тим як розпочати лікування, фахівці визначають причину, тип, інтенсивність болю та його вплив на здоров’я пацієнта. Комплексна оцінка включає фізичний, психологічний та соціальний аспекти болю, щоб забезпечити індивідуальний підхід у лікуванні.
У програмі з менеджменту болю передбачено три основні етапи допомоги, засновані на досвіді США: догоспітальний етап, госпітальне лікування та реабілітація. Такий комплексний підхід дозволяє максимально ефективно надавати допомогу пацієнтам із больовим синдромом.
Сучасні методики менеджменту болю охоплюватимуть усі етапи — від догоспітальної допомоги до реабілітації. Лікування включатиме новітні підходи, такі як регіонарна анестезія, інфузії кетаміну, катетерні блокади та нервова стимуляція.
Зростання кількості пацієнтів з хронічним больовим синдромом через наслідки війни стає одним із головних викликів для медичної системи України. У таких пацієнтів біль часто виникає після мінно-вибухових травм, ампутацій, а також у випадку нейропатичних пошкоджень. Неконтрольований біль ускладнює реабілітацію, протезування та соціальну адаптацію, а також сприяє розвитку опіоїдної залежності, збільшує медичні витрати та впливає на психічний стан пацієнтів, провокуючи посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) та депресію.
Цей проєкт підтримує Nova Ukraine, завдяки чому українські медики отримують змогу впроваджувати передові методики лікування болю, а рівень медичної допомоги в Україні поступово підвищується.
Руйнування рф української медичної інфраструктури: від початку війни пошкоджено та/або зруйновано 1941 об’єкт медзакладів
За понад два з половиною роки повномасштабної війни росія систематично та цілеспрямовано бомбардує цивільну інфраструктуру України, у тому числі й заклади охорони здоров’я. Йдеться про лікарні, поліклініки, амбулаторії, пологові тощо.
Станом на початок листопада 2024 року ворог пошкодив 1714 об’єктів медзакладів та зруйнував вщент ще 227. Найбільших втрат зазнали лікарні на Харківщині, Донеччині, Миколаївщині, Київщині, Чернігівщині, Дніпропетровщині, Херсонщині та Запоріжжі.
Нині отримати повну інформацію щодо ступеня руйнування закладів охорони здоровʼя на тимчасово окупованих територіях неможливо. Від початку війни росіяни також пошкодили 231 автівок екстреної медичної допомоги, знищили 263 та захопили 125 автівок «екстренки».
Однак, попри тривалу повномасштабну війну в Україні, вдалося повністю та частково відновити 904 обʼєкти українських медзакладів, серед яких 556 — відновлені повністю та ще 348 — частково. Найбільше відновлено об’єктів на Миколаївщині, Дніпропетровщині, Київщині, Харківщині та Чернігівщині. Насамперед мова про медзаклади на звільнених від окупації територіях, а також ті, що зазнали невеликих ушкоджень, зокрема вибиття вікон, знищення покрівлі, пошкодження фасаду тощо.
МОЗ разом із партнерами продовжує працювати над відновленням медичної інфраструктури — щоб забезпечувати українців якісними та доступними медпослугами. Завдяки відбудові та реконструкції медзакладів, медики продовжують надавати медичні послуги, а пацієнти отримують безперешкодний доступ до необхідної меддопомоги.
Нагадаємо, нещодавно у постраждалих районах Харківщини та Чернігівщини встановили модульні клініки «первинки» у рамках партнерства Міністерства охорони здоров’я України та Всесвітньої організації охорони здоров’я.
Уряд схвалив законопроєкт, який з 1 січня замінить МСЕКи командами лікарів-практиків
Кабінет Міністрів пропонує Верховній Раді ухвалити закон, який ліквідує застарілу та скомпрометовану систему медико-соціальної експертизи та створить цифровізовану систему оцінювання повсякденного функціонування людини на базі найпотужніших лікарень спроможної мережі медзакладів.
Уряд схвалив законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи», який дозволить виконати рішення РНБО. Документ розробили у Міністерстві охорони здоров’я спільно з пацієнтськими організаціями та експертами.
“Ми повністю поділяємо невдоволення застарілою, недружньою до людей і великою мірою корумпованою системою МСЕК. Настав час замінити її новою, що буде базуватися на інших принципах. Людина, яка живе з порушеннями функціональності, повинна отримати від держави підтримку, що дозволить їй нормально жити, працювати і бути повністю інтегрованою в життя суспільства. Це має робитися у зручний для людини і прозорий спосіб. Закріплена у проєкті закону реформа МСЕК — перший і ключовий етап втілення цього бачення.”
Віктор Ляшко, міністр охорони здоров'я України.
Замість поняття “медико-соціальна експертиза” законопроєкт вводить термін “оцінювання повсякденного функціонування особи.” У центрі нового процесу стоятиме не папірець, а реальна допомога, потрібна кожній конкретній людині, аби повноцінно жити і працювати.
Згідно із законопроєктом з 1 січня 2025 року замість МСЕКів запрацюють експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування людини, які складатимуться з практикуючих лікарів. Ці команди працюватимуть у багатопрофільних потужних медичних закладах, де вже працюють мультидисциплінарні реабілітаційні команди. Ці лікарні оснащені усім необхідним для оцінювання та додаткового обстеження і мають у штаті достатню кількість профільних фахівців, з яких можна буде формувати команди, виходячи з потреб кожного окремого пацієнта. За потреби команда може провести оцінювання не лише очно в закладі, а й заочно, дистанційно чи з виїздом до пацієнта.
Нова система буде цифровізованою. Лікуючий лікар зможе скерувати в електронному вигляді справу для оцінювання, а результати оцінювання автоматично потраплятимуть в Єдину інформаційну систему соціальної сфери для подальших кроків з реабілітації, оцінювання працездатності та, в разі потреби, призначення державних виплат. Людині не доведеться ходити з кабінету до кабінету і сидіти в чергах, носячи стоси паперових довідок.
Цифровізація також запобігатиме корупції та іншим зловживанням. Наприклад, лікарі до моменту оцінювання не знатимуть імені пацієнта, а пацієнт — імен лікарів, які оцінюватимуть його функціональність. Це виключить можливість попередніх корупційних домовленостей, зокрема й таких, про які останнім часом стало відомо.
Законопроєкт передбачає ще цілу низку потрібних змін, зокрема:
Фінансуватиметься нова система оцінювання через НСЗУ.
Законопроєкт, розроблений МОЗ, закладає основи оцінювання повсякденного функціонування. Подальший шлях пацієнта після проведення медичного оцінювання відбуватиметься відповідно до змін, що будуть впроваджені в соціальній, освітній сферах, сфері зайнятості та передбачатимуть механізми отримання необхідних послуг.
Такі зміни реалізують спільне бачення: відхід від ярликів, заснованих на діагнозах, і перехід до інклюзивності та допомоги від держави індивідуально кожній людині, відповідно до її потреб, до дієвих рішень, які допоможуть кожній людині жити повноцінне життя з гідністю.
Естонія продовжує навчання українських фахівців з реабілітації
Міністерство охорони здоровʼя України спільно з Естонським центром міжнародного розвитку (ESTDEV) та Талліннським коледжем охорони здоровʼя з жовтня 2023 року втілює дві навчальні програми для українських фахівців з реабілітації. Метою цих програм є вдосконалення професійних навичок українських мультидисциплінарних реабілітаційних команд для ефективнішого відновлення здоров’я українських пацієнтів.
Потреба в підвищенні кваліфікації фахівців у сфері реабілітації та медичних працівників існує завжди. Безперервний професійний розвиток є невіддільною частиною їхньої діяльності та важливим елементом роботи в охороні здоров’я. Проте в умовах повномасштабної війни росії проти України потреба в інноваціях, сучасних доказових методах і глибокій експертизі спеціалістів стала особливо помітною. Це стосується насамперед реабілітаційної сфери, оскільки кількість пацієнтів з втратою кінцівок зростає щодня, і робота з такими травмами вимагає високого рівня професійних знань і навичок.
Перша навчальна програма зосереджена на мультидисциплінарному підході до реабілітації пацієнтів з ампутаціями, що тривала з жовтня 2023 року до червня 2024 року, включала практичні тренінги в Таллінні, участь у яких взяли 40 українських фахівців з реабілітації. У 2024 році навчання продовжилося у форматі онлайн-семінарів за участю викладачів Талліннського коледжу охорони здоровʼя та міжнародних експертів. Понад 80 українських фахівців з реабілітації взяли участь у більш ніж 20 онлайн-сесіях, де обговорювалися питання нейрореабілітації, кардіореабілітації, менеджменту болю, ерготерапії, мовної терапії та психологічної підтримки пацієнтів.
Триває друга програма, розроблена у партнерстві з ESTDEV, яка охоплює близько 80 українських ерготерапевтів. Програма складається з 18 онлайн-сесій та 4-тижневого спеціалізованого практичного тренінгу в Таллінні. Особливістю цієї програми є підхід «Train the Trainer», спрямований на підготовку фахівців для подальшого поширення знань серед українських колег після завершення навчання. Наразі вже 20 ерготерапевтів проходять стажування в естонських медичних закладах, де вони працюють у реабілітаційних командах і взаємодіють з пацієнтами.
Міністерство охорони здоров’я визначає важливість такої взаємодії та висловлює вдячність за підтримку та подальшу співпрацю.
Масштабування міжнародного досвіду надання реабілітаційних послуг в українських лікарнях відбувається в рамках флагманського проєкту МОЗ «Розвиток системи реабілітаційної допомоги» у межах Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні, яка реалізується за ініціативи першої леді України Олени Зеленської.
Які цифрові послуги може надавати лікар спеціалізованої допомоги
Існує стійкий міф, що будь-які цифрові медичні послуги пацієнту може надавати виключно сімейний лікар. Втім, в електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ) зареєстровано понад 446 тисяч медичних працівників з різних закладів охорони здоровʼя, які щоденно працюють з цифровими інструментами. Це число включає як лікарів первинної медичної допомоги, так і лікарів-спеціалістів.
Всі вони можуть використовувати цифрові інструменти самостійно. Які саме – розповідаємо нижче.
1 . Реєструвати пацієнта та змінювати його дані
Необхідною умовою для надання цифрових послуг пацієнту є його реєстрація в ЕСОЗ. Втім, іноді лікарі плутають реєстрацію пацієнта та подання декларації про вибір лікаря первинної медичної допомоги.
Насправді зареєструвати пацієнта може будь-який лікар, а також реєстратор закладу охорони здоровʼя. А наявність декларації зовсім не є умовою для подальшого формування цифрових медичних послуг. При цьому, якщо персональні дані пацієнта (наприклад, його прізвище) змінилися, – фахівець може та має самостійно їх змінити.
2 . Сформувати е-направлення
Якщо пацієнту потрібне додаткове обстеження, госпіталізація або консультація іншого фахівця, лікар спеціалізованої медичної допомоги зобовʼязаний самостійно створити електронне направлення в ЕСОЗ – така можливість доступна всім лікарям, які зареєстровані в ЕСОЗ, незалежно від рівня медичної допомоги, а також незалежно від того, працює лікар у комунальному закладі чи в приватному.
Скеровувати пацієнта на рівень первинної медичної допомоги є недоцільним та порушує порядок ведення реєстру медичних записів.
3 . Створити медичний висновок про тимчасову непрацездатність
Медичний висновок про тимчасову непрацездатність (або МВТН) – це електронний документ, який формується в ЕСОЗ на підставі електронних медичних записів та містить висновок лікаря про тимчасову або постійну втрату працездатності пацієнта.
МВТН формується саме тим лікарем, який надає медичну допомогу, створює відповідні електронні медичні записи та, власне, проводить лікарську експертизу щодо тимчасової втрати непрацездатності.
4 . Сформувати е-рецепт на ліки
Лікарі спеціалізованої медичної допомоги зобовʼязані самостійно створювати е-рецепти на рецептурні ліки пацієнту, адже призначити необхідне лікування – це відповідальність саме лікуючого лікаря.
Втім, у межах програм реімбурсації допускаються випадки, коли терапевт чи сімейний лікар може створювати повторні е-рецепти пацієнту на основі призначення лікуючого лікаря (як от психіатра чи ендокринолога). Це спрощує процес отримання ліків для пацієнтів із хронічними захворюваннями.
Як внутрішньо переміщеним особам отримати реабілітаційну допомогу в амбулаторних умовах
Реабілітація може знадобитися після перенесення операцій, внаслідок травмувань, тривалого лікування або хвороб. З початку повномасштабного вторгнення кількість людей, які потребують комплексного відновлення, постійно зростає. Повернення хворих до повноцінного активного життя шляхом реабілітації є одним з важливих напрямів системи охорони здоров’я. Отримати безоплатну реабілітаційну допомогу амбулаторно може кожен, незалежно від місця проживання та реєстрації.
Програма медичних гарантій включає зокрема надання безоплатної реабілітації за пакетом “Реабілітаційна допомога дорослим та дітям в амбулаторних умовах”. Внутрішньо переміщені особи можуть обрати будь-який з 470 закладів країни, що мають договір з НСЗУ на надання цієї послуги.
Щоб отримати реабілітаційну допомогу в амбулаторних умовах, потрібно:
Мати електронне направлення на отримання реабілітації - його видає сімейний лікар або лікуючий лікар (зокрема фізичної та реабілітаційної медицини).
Звернутись з електронним направленням до медичного закладу - пацієнт може самостійно обирати реабілітаційний заклад, відділення, підрозділ та фахівців з реабілітації, враховуючи їх спеціалізації.
Внутрішньо переміщені особи як і інші громадяни, які потребують реабілітаційної допомоги в амбулаторних умовах, в межах пакету доступні такі безоплатні послуги:
Первинне, етапні та заключне реабілітаційні обстеження лікарем фізичної та реабілітаційної медицини та фахівцями мультидисциплінарної реабілітаційної команди
Встановлення реабілітаційного діагнозу та складання індивідуального плану терапії
Визначення реабілітаційного прогнозу за результатами реабілітаційного обстеження для планування подальшого реабілітаційного маршруту
Консультування лікарями інших спеціальностей
Надання допомоги нейрореабілітації, ортопедичної, психологічної, кардіо-респіраторної, комплексної реабілітації та інших напрямів реабілітації, протягом післягострого та довготривалого реабілітаційного періодів відповідно до індивідуального плану реабілітації
Психологічна допомога
Підбір, налаштування та навчання користуванню допоміжними засобами реабілітації під час надання реабілітаційної допомоги
Навчання пацієнтів, членів родини або доглядачів особливостям догляду
Оформлення довідок, формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та направлень на медико-соціально-експертну комісію та/або лікарсько-консультативну комісію тощо
Дотримання принципів безбар’єрності та інклюзії при наданні медичної та/або реабілітаційної допомоги, у тому числі з використанням методів і засобів телемедицини
Ознайомитися з повним обсягом реабілітаційних послуг, які надаються амбулаторно, можна на сайті НСЗУ в розділі Вимоги ПМГ 2024/пункт 24 або за посиланням: https://cutt.ly/ieIPVARP .
Як знайти заклад, який надає послуги з реабілітації амбулаторно
Для проходження реабілітації можна обрати будь-який зручний для себе заклад, який має договір із НСЗУ на пакет “Реабілітаційна допомога дорослим та дітям в амбулаторних умовах”. Знайти заклад можна:
Зателефонувати до контакт-центру НСЗУ 16-77, де підкажуть, які медичні заклади мають договір з НСЗУ на амбулаторну реабілітацію дітей та дорослих.
На сайті НСЗУ за допомогою аналітичної панелі/дашборду “Електронна карта місць надання послуг за програмою медичних гарантій”. Обрати у полі фільтрів область, населений пункт та “Групу послуг” - “Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у амбулаторних умовах”. Карта покаже найближчі заклади з контактами. Перейти до дашборду можна за посиланням: https://cutt.ly/keDoF37u
Куди і як поскаржитись на неправомірні дії
Якщо під час звернення до закладу реабілітації у внутрішньо переміщеної особи вимагають оплатити послуги, які покриває Програма медичних гарантій, чи зробити благодійний внесок - це є порушенням прав пацієнта та умов договору НСЗУ з медичним закладом. У такому випадку потрібно подати звернення щодо порушення:
зателефонувавши до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77
оформити через електронну форму на сайті НСЗУ: обрати в меню зверху розділ “Громадянам”, далі - “Зворотній зв’язок. Тут можете залишати свої запитання, зауваження, пропозиції, заяви та скарги”. Або перейти за посиланням: https://cutt.ly/5eb9XKbN
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.
Реабілітація дітей до трьох років, які народилися передчасно або хворими, є безоплатною для сімей внутрішньо переміщених осіб
Передчасно народжені малюки або немовлята, які з’явилися на світ з певною фізіологічною патологією, потребують особливого медичного догляду і реабілітації. Її безоплатно надають у закладах країні, які мають договір із НСЗУ за пакетом “Медична реабілітація немовлят, які народились передчасно та/або хворими, протягом перших трьох років життя”. Таким чином Програма медичних гарантій забезпечує комплексною реабілітаційною допомогою всіх дітей, які її потребують, незалежно від місця їхнього народження та перебування.
Зі 128 дитячих лікарень, діагностичних та спеціалізованих центрів з реабілітації, які законтрактовані з НСЗУ, батьки зі статусом внутрішньо переміщених осіб можуть обрати будь-який медзаклад, незалежно від місця реєстрації чи проживання та пройти курс реабілітації.
Безоплатні послуги реабілітації, які отримують малюки з родин внутрішньо переміщених осіб
Пакетом “Медична реабілітація немовлят, які народились передчасно та/або хворими, протягом перших трьох років життя” передбачено наступні безоплатні послуги:
первинний огляд та консультація спеціалістами мультидисциплінарної реабілітаційної команди;
постановка реабілітаційного діагнозу та/або визначення пріоритетів і функціональних цілей для дитини, батьків та родини;
формування індивідуального реабілітаційного плану та контроль за його виконанням;
лабораторні обстеження, зокрема: розгорнутий клінічний аналіз крові, біохімічний аналіз крові (загальний білок, білірубін і його фракції, креатинін, сечовина), глюкоза в цільній крові або сироватці крові, С-реактивний білок, загальний аналіз сечі та ін.;
проведення інструментальних обстежень відповідно до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я;
послуги з реабілітації та/або послуги раннього втручання членами мультидисциплінарної реабілітаційної команди;
послуги з реабілітації курсами, незалежно від місця проживання дитини;
послуги раннього втручання сім’ям за місцем їх перебування та/або з використанням засобів телекомунікації;
оцінювання розвитку дитини за 5 сферами (велика моторика, дрібна моторика, інтелектуальна, мовленнєва та соціально-емоційна сфери);
проведення скринінгу на виявлення ознак розладів аутистичного спектра;
консультування лікарями інших спеціальностей;
направлення до інших медичних закладів (підрозділу лікарні) для надання спеціалізованої допомоги;
підбір та адаптація спеціального обладнання та засобів альтернативної комунікації для дитини;
оцінка стану дитини та можливості переходу на інший етап реабілітації з подальшою корекцією індивідуального реабілітаційного плану або індивідуального сімейного плану раннього втручання.
У рамках цього пакета батьки або доглядальники дітей також можуть безоплатно отримати послуги психологічного супроводу, навчання особливостям догляду та розвитку малюка.
Ознайомитися з повним обсягом послуг, які мають надаватися дітям відповідно до їхніх медичних потреб, можна на сайті НСЗУ у розділі Вимоги ПМГ 2024/ п.25 або за посиланням: https://cutt.ly/ieIPVARP .
Як пройти курс реабілітації дитині до трьох років
Батькам або доглядачам дитини необхідно:
отримати електронне направлення на реабілітацію від сімейного або лікуючого лікаря;
звернутись до будь-якого медичного закладу, що має договір на пакет “Медична реабілітація немовлят, які народились передчасно та/або хворими, протягом перших трьох років життя”.
Якщо дитину переводять з однієї лікарні до іншої (або в межах підрозділів одного медичного закладу), то у такому випадку направлення не потрібне.
Як знайти медзаклад, який надає послуги з реабілітації дітей?
Зателефонувати до контакт-центру НСЗУ 16-77, де підкажуть, які медичні заклади, що мають договір з НСЗУ на реабілітацію дітей до трьох років.
На сайті НСЗУ за допомогою аналітичної панелі/дашборду “Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій”. Оберіть зліва у полі фільтрів область, населений пункт та “Групу послуг” - 25 “Медична реабілітація немовлят, які народились передчасно та/або хворими, протягом перших трьох років життя”. Карта покаже найближчі заклади з контактами. Перейти до дашборду можна за посиланням: https://cutt.ly/3eIPJvW1 .
Як поскаржитись на неправомірні дії
Якщо під час звернення до закладу реабілітації родині внутрішньо переміщених осіб пропонують оплатити послуги, які покриває Програма медичних гарантій, чи зробити благодійний внесок - це є порушенням прав пацієнта та умов договору НСЗУ з медичним закладом. У такому випадку батькам дитини потрібно подати звернення щодо порушення:
зателефонувавши до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77
оформити через електронну форму на сайті НСЗУ: оберіть в меню зверху розділ “Громадянам”, далі - “Зворотній зв’язок. Тут можете залишати свої запитання, зауваження, пропозиції, заяви та скарги”. Або перейдіть за посиланням: https://cutt.ly/5eb9XKbN
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.
Епідсезон 2024/25: перші симптоми захворювання на грип і COVID-19 та рекомендації з вакцинації
У жовтні в Україні починається епідемічний сезон: це означає, що серед населення зростає кількість випадків гострих респіраторно-вірусних інфекцій (ГРВІ): застуда, COVID-19 та грип.
Найдієвіша профілактика COVID-19 та грипу — це щорічна вакцинація, зокрема для людей з груп ризику. Вакцинація проти грипу не захищає від COVID-19 і навпаки. Натомість щеплення проти цих хвороб можна робити в один день або з мінімальним інтервалом.
Вакцинація проти грипу та COVID-19
Щеплення проти COVID-19 залишаються безоплатними для населення. Наразі медики використовують омікрон-специфічні вакцини Comirnaty від Pfizer для дорослих та дітей. Зробити щеплення можна, звернувшись до свого сімейного лікаря. За оновленими рекомендаціями для більшості людей достатньо зробити одне щеплення. Ревакцинацію через 6-12 місяців рекомендовано робити людям із груп ризику:
За тяжкого перебігу грип може спричиняти небезпечні ускладнення: ураження серця, легенів, нирок тощо. Саме тому проти грипу рекомендована щорічна вакцинація. Вакцина не входить до переліку безоплатних щеплень. Вакцини проти грипу французького та корейського виробництва з початку жовтня вже доступні в аптеках. Вони сертифіковані та пройшли державний контроль якості.
Перші симптоми: яка різниця між застудою та грипом?
Застуда, як і грип, — це вірусні інфекції першочергово дихальних шляхів. При цьому різниця між ними є суттєвою — як за збудником та динамікою розвитку хвороби, так і за її ускладненнями. Грип починається дуже раптово. Часто на початку хвороби з’являється сильний головний і мʼязовий біль, гарячка, слабкість і виражена втома. Під застудою часто розуміють захворювання, що викликані іншими вірусами. Застуду частіше пов’язують з риновірусною інфекцією. Проте понад 200 різних вірусів можуть бути причиною для симптомів, які ми об’єднуємо під поняттям «застуда», що зазвичай розвивається впродовж кількох днів, і часто люди переносять її «на ногах». Як правило, вона починається з першіння в горлі та рясного нежитю. Протягом декількох днів у людини болить горло, закладений ніс, злегка підвищена температура, зʼявляється слабкість і головний біль.
Перші симптоми: яка різниця між грипом та COVID-19?
Грип починається з різкого підйому температури, а респіраторні симптоми — кашель, утруднене дихання, виділення слизу та біль у горлі — додаються згодом. Тоді як COVID-19 починається, навпаки, з респіраторних симптомів, що робить його більш схожим до застуди.
Вірус грипу вражає передусім верхні дихальні шляхи та легені і на додачу — безпосередньо серцевий м’яз та внутрішню поверхню кровоносних судин. Це показали дослідження в Університеті штату Огайо (США). Крім цього, перебіг грипу загострює хронічні захворювання, зокрема цукровий діабет, бронхіальну астму, хронічне обструктивне захворювання легенів тощо.
Нагадуємо, що після початку повномасштабної війни робота центрів масової вакцинації, які працювали в ТРЦ та інших пристосованих приміщеннях для масових щеплень, з безпекових міркувань була зупинена. Тому, щоб зробити щеплення, зверніться до свого лікаря.
Якщо ви змінили місце проживання чи переїхали в іншу область, зателефонуйте до контактного центру МОЗ та дізнайтесь найближчу адресу медзакладу. Номер контакт-центру — 0 800 60 20 19.
У Києві обговорили ключові питання сексуального та репродуктивного здоров'я в умовах демографічної кризи
7 жовтня в столиці пройшла конференція, присвячена актуальним питанням сексуального та репродуктивного здоровʼя в умовах демографічної кризи. Участь в заході взяв перший заступник міністра охорони здоров'я України Сергій Дубров, заступник представника UNFPA Мустафа Ельканзі, перша заступниця міністра соціальної політики Дарина Марчак, голова НСЗУ Наталія Гусак, виконувач обов’язків директора місії USAID в Україні Мілан Павлович.
Конференція стала майданчиком, де учасники присвятили увагу ключовим напрямам розвитку системи охорони здоров'я у сфері сексуального та репродуктивного здоров'я в умовах загострення демографічної ситуації. Під час панельних дискусій та тематичних блоків говорили про стратегічні ініціативи, спрямовані на підвищення доступності медичних послуг та адаптацію системи охорони здоров'я до нових викликів, які виникли внаслідок війни.
Сергій Дубров підкреслив, що завданнями стратегії розвитку системи охорони здоров'я на 2030 рік є впровадження комплексних заходів з підтримки материнства та дитинства, що спрямовані на збільшення народжуваності, зокрема завдяки розвитку та підтримці репродуктивних технологій, зменшення дитячої смертності та подальшого масштабування послуг ранньої діагностики та технологій раннього втручання. Також під час виступу перший заступник презентував ключові кроки Міністерства охорони здоров'я України у сфері сексуального та репродуктивного здоров'я на 2025 рік. Йдеться про розбудову спроможності надавачів першої медичної допомоги щодо ведення неускладненої вагітності, підвищення обізнаності серед лікарів з надання допомоги постраждалим від всіх видів насильства, оновлення підходів до профілактичних оглядів дітей, зокрема, і дітей раннього віку та створення розширеної мережі реабілітаційних центрів для дітей.
“Питання сексуального та репродуктивного здоров'я є актуальними повсякчас. В умовах демографічної кризи та повномасштабної війни в Україні ці теми потребують особливої уваги для їх вирішення. З боку держави зобов'язані надавати пацієнтам безперебійний доступ до якісних та безоплатних медичних та соціально-психологічних послуг, особливо в прифронтових регіонах та населених пунктах, що знаходяться в максимальній наближеності до лінії зіткнення. Хочу подякувати нашим міжнародним партнерам з Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні та нашим міжнародним партнерам, які допомагають забезпечувати мобільну допомогу в регіонах, наближених до бойових дій.”
Сергій Дубров, перший заступник міністра охорони здоров'я України.
Нагадаємо: в Україні активно діють 28 мобільних гінекологічних клінік, які працюють у 23 областях країни. Їх особливість роботи полягає в тому, що вони курсують на віддалених територіях, де доступ до медичних послуг ускладнений. У просторі мобільної клініки жінки мають змогу отримати безоплатний повноцінний гінекологічний огляд, зробити УЗД, тестування на ВІЛ та інфекції, які передаються статевим шляхом. Також ці мобільні простори обладнанні усім необхідним для проведення пологів. За час своєї роботи гінекологічні пункти надали допомогу вже понад 111 тисячам пацієнтів.
Крім цього, особливу увагу на заході було приділено питанням залученості громад і медичних закладів до розв'язання демографічних проблем, забезпеченню інклюзивності та доступності послуг для різних соціальних груп, а також розгляду ефективних підходів до посилення системи охорони здоров'я в контексті реагування на гендерно зумовлене насильство в умовах гуманітарних криз.
Захід реалізується з ініціативи МОЗ України, UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні, Робочої групи з питань сексуального та репродуктивного здоров’я Кластеру охорони здоров’я, у співпраці з ЮНІСЕФ та БФ «Здоров'я жінки і планування сім'ї», за підтримки USAID (Агентства США з міжнародного розвитку) та у співпраці з імплементаційним партнером UA Experts.
Терміни проходження верифікації пацієнтів молодших за 18 років продовжено до 1 лютого 2025 року — рішення Уряду
Із 1 жовтня Національна служба здоровʼя України продовжить проведення оплат медзакладам первинки за задекларованих пацієнтів молодших за 18 років, які не пройшли верифікацію, зокрема і через відсутність ІПН. Необхідні для цього зміни проголосовані Урядом. Проєкт змін було ініційовано Міністерством охорони здоровʼя та узгоджено з Міністерством фінансів.
Зокрема було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2023 р. № 1394 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2024 році». Вони передбачають, що термін здійснення верифікації пацієнтів віком до 18 років, якими подані декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, продовжено до 1 лютого 2025 року.
Заходи з верифікації даних проводяться для забезпечення актуальності та достовірності даних пацієнтів у електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ). Наразі верифікація відбувається шляхом обміну даними ЕСОЗ з Державним реєстром фізичних осіб – платників податків (ДРФО) та Державним реєстром актів цивільного стану громадян (ДРАЦСГ). Це дозволяє покращити якість даних у системі, а також мінімізувати проблеми, повʼязані з пошуком пацієнта та виявленням некоректних записів.
Заклади первинної медичної допомоги мають необхідну інформацію та покроковий алгоритм дій для можливості верифікувати пацієнтів зі статусом «Неуспішна верифікація» та уникнути застосування нульового коефіцієнта за обслуговування такого пацієнта. У разі внесення змін лікарем до запису про пацієнта, подання нової декларації про вибір сімейного лікаря, педіатра чи терапевта, або її переукладання не потрібне.
Зміни до постанови Кабінету міністрів України набирають чинності з 1 жовтня 2024 року. Тож заклади первинної медичної допомоги своєчасно отримають оплати за пацієнтів до 18 років, незалежно від статусу верифікації.
Чим корисні сезонні овочі та на які з них звернути увагу
Сезонні овочі – важливий компонент збалансованого харчування. Продукти, що дозрівають у свій природний період, містять максимальну кількість поживних речовин і вітамінів, необхідних для підтримки здоров'я організму. Такі овочі часто є свіжішими та менш обробленими, оскільки не потребують довготривалого зберігання чи транспортування. Приємний бонус – споживання сезонних продуктів є значно дешевшим.
Фрукти та овочі в щоденному раціоні можуть знизити ризик деяких неінфекційних захворювань, зокрема, серцево-судинних, діабету та певних видів раку. На які сезонні овочі варто звернути увагу, щоб бути здоровими? Розповідаємо нижче.
БУРЯК
Буряк містить вітаміни, мінерали та антиоксиданти, які підтримують здоров'я серця і кровоносної системи. Його традиційно використовують у салатах, смузі й борщі. Але буряк також можна використовувати як здоровий перекус у школу чи на роботу.
Вітаміни:
Мікроелементи:
Інші корисні компоненти:
МОРКВА
Корисні вітаміни та мікроелементи, які містяться в моркві, підтримують здоров'я шкіри, серця та покращують травлення. Як і буряк, морква – чудова альтернатива нездоровим снекам для перекусів.
Вітаміни:
Мікроелементи:
Інші корисні компоненти:
ГАРБУЗ
Вітаміни
Мікроелементи:
Інші корисні компоненти:
Гарбуз також містить невелику кількість білка та низький рівень жирів, а отже – це хороший вибір для збалансованого меню.
КАРТОПЛЯ
Картопля – мабуть, найбільш оцíнена в нашій гастрономічній культурі. І хоча деякі люди демонізують її, спожита в розумних кількостях картопля все ж є важливим джерелом поживних речовин і вітамінів, а також крохмалю, складного вуглеводу, який забезпечує організм тривалим запасом енергії.
Вітаміни:
Мікроелементи:
Інші корисні компоненти:
Важливо зауважити, що більшість корисних речовин зберігається при приготуванні картоплі на пару або запіканні, але не смаженні.
КАПУСТА
Біла капуста містить багато корисних елементів, що роблять її важливим продуктом у здоровому харчуванні. Вона особливо багата на клітковину та вітамін С, тому дуже важливо додавати її до свого щоденного раціону.
Вітаміни:
Мікроелементи:
Інші корисні компоненти:
ГРИБИ
Це не овочі, але все ж дуже сезонна для українців їжа, яка близька за поживною цінністю до овочів. Передусім важливо пам’ятати, що найбезпечніші гриби – вирощені у промислових умовах. Тож утримайтеся від збирання диких грибів у лісі. Гриби містять багато вітамінів і поживних речовин, а також є джерелом білка.
Вітаміни:
Мікроелементи:
Інші корисні компоненти:
Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує споживати понад 400 грамів фруктів і овочів на день. Разом зі здоровою дієтою з низьким вмістом жирів, цукру і солі це допоможе поліпшити загальний стан здоров'я і знизити ризик деяких неінфекційних захворювань.
Здорова людина, яка харчується збалансовано, не потребує додаткового приймання вітамінів і мікроелементів, крім вітаміну D (у період із жовтня до квітня). Пам’ятайте, що приймати будь-які дієтичні добавки варто лише після консультації з лікарем.
Яка медична допомога надається внутрішньо переміщеній особі при інфаркті
Безоплатна медична допомога при інфаркті міокарда надається у 78 лікарнях країни, за договором із НСЗУ в межах пакету “Медична допомога при гострому інфаркті міокарда”. Тож незалежно від місця реєстрації чи статусу, пацієнт може розраховувати на всі необхідні діагностичні обстеження та лікування.
Інфаркт міокарда - це небезпечний для життя патологічний стан, який розвивається через гостре порушення коронарного кровообігу.
Серед факторів, що підвищують ризики розвитку інфаркту міокарда - хвороби серцево-судинної системи, цукровий діабет, схильність до тромбозу, високий рівень холестерину в крові, атеросклероз, ожиріння, гіпертонія, шкідливі звичка та малорухливий спосіб життя.
Як розпізнати симптоми інфаркту:
різкий біль, печіння в грудях;
нерівномірне серцебиття;
відчуття здавлювання за грудиною;
поширення болю на нижню щелепу, шию, плечі, руки;
задишка;
нудота;
запаморочення;
сильна слабкість;
холодний піт.
Людина з підозрою на інфаркт потребує термінової медичної допомоги. Несвоєчасне отримання медичної допомоги викликає незворотні зміни в серцевому м’язі та може спричинити зупинку серця.
Якщо у людини є ознаки інфаркту, то першочергово необхідно зателефонувати 103, описавши оператору симптоми. У такому випадку бригада екстреної медичної допомоги одразу доставить постраждалого з підозрою на інфаркт у той найближчий медзаклад, що має договір з НСЗУ на лікування інфаркту. Наголошуємо, що під час надання екстреної медичної допомоги місце реєстрації та проживання значення не мають. Пацієнт з підозрою на інфаркт отримує усю необхідну екстрену діагностику безоплатно, а в разі підтвердження діагнозу - повний спектр медичної допомоги. Своєчасна медична допомога та дотримання маршруту пацієнта з інфарктом підвищує шанси на повноцінне одужання.
Медична допомога при інфаркті є безоплатною за Програмою медичних гарантій. Тому вимагання у внутрішньо переміщеної особи, що екстрено потрапила до лікарні, електронного направлення, оплати благодійних внесків чи окремих обстежень - неправомірні.
Безоплатні послуги з лікування гострого інфаркту міокарда, які отримує пацієнт:
Первинний огляд, оцінка загального стану та життєво важливих функцій.
Екстрене визначення основних біохімічних показників і специфічних кардіологічних тестів крові для підтвердження пошкодження міокарда, диференціальної діагностики та динамічного спостереження.
Проведення лабораторних досліджень у цілодобовому режимі у закладі, зокрема: клінічний аналіз крові; біохімічний аналіз крові; коагуляційний гемостаз; глюкоза; кількісне визначення маркерів ушкодження міокарда та ін.
Проведення інструментальних досліджень у цілодобовому режимі, зокрема: ангіографічне дослідження коронарних судин; електрокардіографія; ехокардіографія; рентген грудної клітки тощо.
Проведення екстрених катетеризацій коронарних артерій серця та відновлення максимально можливого кровотоку.
Знеболення та анестезіологічне забезпечення на всіх етапах діагностики та лікування.
Проведення термінових консультацій лікарями інших спеціальностей.
Забезпечення лікарськими засобами, зокрема, рентгенконтрастними засобами та медичними виробами для коронарографії, ангіопластики та стентування, а також лікарськими засобами, визначеними Національним переліком основних лікарських засобів, необхідними медичними виробами та витратними матеріалами.
Надання послуг з реабілітації в гострому реабілітаційному періоді.
Харчування в умовах стаціонару.
Більше про перелік послуг – на сайті НСЗУ nszu.gov.ua, в розділі Громадянам / Безоплатні послуги в Програмі медичних гарантій 2024 / Пріоритетні стаціонарні послуги. Або за посиланням: https://cutt.ly/EemHHHEL.
Як переконатися, що пацієнта доставили в лікарню, де лікують інфаркт міокарда:
Зателефонувати до контакт-центру НСЗУ 16-77, де підкажуть, які медичні заклади, що мають договір з НСЗУ на лікування інфаркту, знаходяться поруч.
На сайті НСЗУ за допомогою аналітичної панелі/дашборду “Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій”. Оберіть зліва у полі фільтрів область, населений пункт та “Групу послуг” - 6 “Медична допомога при гострому інфаркті міокарда”. Карта покаже найближчі лікарні, які діагностують і лікують інфаркт. Перейти до дашборду можна за посиланням: https://cutt.ly/SevDHJea
Як поскаржитись у випадках неправомірного вимагання коштів
Якщо внутрішньо переміщеній особі пропонували придбати ліки власним коштом, оплатити послуги, які покриває Програма медичних гарантій, здійснити благодійний внесок - це є порушенням прав пацієнта та умов договору НСЗУ з медичним закладом. У такому випадку пацієнту або особі, яка супроводжує, потрібно подати звернення щодо порушення:
зателефонувавши до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77
оформити через електронну форму на сайті НСЗУ: оберіть в меню зверху розділ “Громадянам”, далі - “Зворотній зв’язок. Тут ви можете залишати свої запитання, зауваження, пропозиції, заяви та скарги”. Або перейдіть за посиланням: https://cutt.ly/5eb9XKbN
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.
Перша психологічна допомога на місці катастрофи: як підтримати людину, якщо ви стали свідком трагедії
Кожен із нас може опинитися свідком трагічної події. Тож нам усім важливо знати, як підтримати себе й допомогти тим, кому ще важче. Адже психологічна допомога людям на місці лиха, одразу після терористичного акту або катастрофи, має велике значення. І вкрай важливо надати її правильно, не завдати людині додаткового болю і ретравматизації.
Наприклад, характер та етапи такої допомоги, яку надають лікарі екстреної медичної допомоги, психологи ДСНС і Нацполіції та інші фахівці першої лінії реагування, що першими прибувають на місце катастрофи чітко прописані у затвердженому МОЗ України Уніфікованому клінічному протоколі первинної та спеціалізованої медичної допомоги «Гостра реакція на стрес. Посттравматичний стресовий розлад. Порушення адаптації». Такі фахівці, коли прибувають на місце трагедії, допомагають, зокрема, людям контейнувати стрес та упоратися з першим шоком.
Якщо ви – не медик, рятувальник або фахівець, який надає першу психологічну допомогу, не біжіть у бік вибуху або стрілянини. Памʼятайте, що існує загроза повторних атак в одному місці за короткий проміжок часу. Також ви можете перешкодити роботі рятувальних та інших спецслужб.
Якщо у вас чи у когось із навколишніх людей є фізичне ушкодження (поранення, сильний шум у голові, гострий біль без видимих ушкоджень або ушкодження, забиття за відсутності болю) – негайно зверніться по медичну допомогу. У більшості випадків через високий рівень гормонів стресу людина не відчуває болю і, наприклад, може ходити добу з переломом.
Якщо ви таки маєте намір допомогти людям, які постраждали, психологічно, дотримуйтеся наступних рекомендацій:
Якщо не знаєте, як добрати потрібні слова, памʼятайте, що найдієвішою підтримкою можуть бути щире бажання вислухати та дуже прості дії – запропонувати воду чи теплий напій, ковдру або побути поруч, поки не приїдуть рятувальники. Стійкість базується не лише на якихось спеціальних техніках, вона базується на людяності.
Раніше ми писали про те, що робити, якщо травматична подія спричинила у вас надмірний стрес.
Про різні способи підтримки та самопідтримки йдеться також на платформі Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?».
МОЗ та Банк розвитку Ради Європи обговорили стан реалізації поточних проєктів та потенційне розширення співпраці
Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко та керівник Банку розвитку Ради Європи Карло Монтічеллі провели зустріч щодо поточної співпраці та потенційного її розширення завдяки новим проєктам. Зокрема, сторони обговорили реалізацію першої Рамкової угоди про позику з Банком розвитку Ради Європи (далі – БРРЄ) у рамках спільного зі Світовим банком проєкту «Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя» (HEAL Ukraine).
“Сьогодні українська медична система змушена працювати на військових рейках, тобто забезпечити всю необхідну медичну допомогу людям, які щодня страждають від атак ворожої армії, в умовах руйнувань медичної, транспортної та енергетичної інфраструктури. Водночас ми не припиняємо роботу над стратегічними індикаторами, які як держава визначили для себе пріоритетними: це якісна, доступна та безоплатна медична допомога для наших громадян. І в цьому контексті надзвичайно важливою є роль саме первинної ланки. Тому для нас, крім співпраці в межах інфраструктурних проєктів, цікавим є і реалізація потенційних проєктів, які направлені на покращення доступності та якості медичної допомоги на первинній ланці, зокрема й шляхом збільшення кількості абітурієнтів у медичних вишах та їх готовність надалі ставати кваліфікованими сімейними лікарями. Розвиток медичної освіти, і як наслідок, забезпечення системи висококваліфікованими кадрами безпосередньо впливає на якість медичної допомоги. Окремо хочу висловити подяку за ефективну та оперативну роботу у ході підготовки до підписання Рамкової угоди про позику проєкту «Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя» під час Міжнародної конференції з питань відновлення України (Ukraine Recovery Conference – URC2024). Завдяки такій підтримці ми маємо змогу працювати над подальшим розвитком медичної системи. Сподіваюся, що наша співпраця з Банком розвитку Ради Європи буде лише розширюватись як в рамках проєкту HEAL, так і поза ним.”
Віктор Ляшко, міністр охорони здоров'я України.
Повномасштабна війна, розв’язана росією, спричинила наднавантаження та заподіяла значну шкоду українській системі охорони здоров’я. Системні обстріли та удари по медичній, транспортній, енергетичній інфраструктурі, масштабні руйнування – все це завдає збитків медичній системі та ускладнює надання медичної допомоги громадянам.
На сьогодні внаслідок атак росії пошкоджено 1657 обʼєктів медзакладів та ще 221 з них зруйнований повністю й відновленню не підлягає. Найбільших втрат зазнали заклади охорони здоровʼя Харківської, Донецької, Миколаївської, Київської, Чернігівської, Дніпропетровської, Херсонської та Запорізької областей. Отримати інформацію щодо ступеня руйнування лікарень на тимчасово окупованих територіях зараз неможливо. Нині шкода та збитки, нанесені росією українській медичній інфраструктурі – колосальні та складають щонайменше сім мільярдів доларів США.
Міністр Віктор Ляшко розповів, що наразі триває активна підготовка до опалювального сезону. Медичні заклади продовжують оснащуватись генераторами, старлінками, свердловинами, автономними котельнями тощо, аби забезпечити безперебійне надання медичної допомоги під час можливих блекаутів та за умов аварійних відключень світла. Надання підтримки таким проєктам з боку партнерів є критично важливим для України.
Зазначимо, що угода про позику передбачає залучення додаткового співфінансування від БРРЄ на 100 млн євро. Раніше для реалізації проєкту вже було залучено 100 млн євро. У рамках угоди вже найближчим часом до загального фонду державного бюджету України надійде 10 млн євро.
Кошти спрямують на реконструкцію важливих інфраструктурних об’єктів. Зокрема, першим об’єктом буде будівництво лікувально-реабілітаційного корпусу у складі Центру комплексної реабілітації «Фенікс» Волинського обласного територіального медичного об’єднання захисту материнства і дитинства.
Проєктом передбачено будівництво триповерхової будівлі з підвалом та приміщенням басейну. Також у підвалі планують облаштувати спеціальне укриття. Нова будівля буде з’єднана переходом із наявним корпусом. Загальна місткість нового корпусу: 64 медпрацівники, 70 відвідувачів та додатково 24 місця відпочинку для відвідувачів. Також навколо нової будівлі виконають благоустрій території. Завдяки модернізації закладу вдасться збільшити його потужності та підвищити кількість одночасного перебування пацієнтів у 1,5-2 рази.
Також присутні обговорили можливості реалізації нового спільного проєкту щодо фінансування відновлення Інституту педіатрії, акушерства і гінекології імені Академіка О. М. Лук’янової НАМН України. Наразі відбувається оцінка технічних потреб закладу.
Що стосується потенційних напрямів розширення співпраці, то одним з ключових є сфера первинної медичної допомоги. Банк розвитку Ради Європи має досвід реалізації таких проєктів в інших країнах світу та готовий розглянути їх реалізацію в Україні.
Міністр охорони здоров’я України висловив вдячність партнерам за таку активну допомогу Україні з підсилення медичної системи.
Як е-каталог «Prozorro Market» змінив сферу медичних закупівель
19 вересня за підтримки МОЗ Медичні закупівлі України (далі — МЗУ) організували форум для обговорення того, як Prozorro Market кардинально змінив сферу медичних закупівель в Україні.
Електронний каталог «Prozorro Market» — це маркетплейс, де публічні замовники можуть легко, ефективно та ощадливо купувати необхідні товари, а постачальники — реалізовувати свою продукцію. Медичну частину каталогу адмініструють МЗУ.
Форум об’єднав близько 150 представників закладів охорони здоров’я зі всієї України, бізнес-асоціацій та міжнародних організацій, електронних майданчиків та центральних закупівельних організацій.
Захід, який відбувся за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) через проєкт «Безпечні, доступні та ефективні ліки для українців» (SAFEMed), висвітлив результати пʼятирічної роботи каталогу, зокрема збільшення обсягів продажів до 10,1 млрд грн через е-каталог «Prozorro Market» для всіх медичних товарів і заощадження лікарень у розмірі 2 млрд грн. Також на заході обговорювали виклики та можливості для подальшого розширення, а постачальники та замовники поділилися своїм досвідом використання платформи.
“Prozorro Market — яскравий приклад того, як технології додають прозорості. Використання електронного каталогу дозволяє зменшувати ціни на медичні товари шляхом збільшення конкуренції між постачальниками, а це зменшує корупційні ризики, а також стандартизує та пришвидшує процедуру закупівель.”
Марія Карчевич, заступниця міністра охорони здоров’я України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації.
“Символічно, що сьогодні Медичні закупівлі України проводять Всеукраїнський форум, присвячений Prozorro Market. Адже саме на початку вересня пʼять років тому була здійснена перша закупівля через е-каталог “Prozorro Market”. Тоді це були одноразові пінцети, які придбала Харківська міська дитяча поліклініка №12. Я чудово памʼятаю цей момент, який відкрив нову сторінку в історії розвитку публічних закупівель.”
Едем Адаманов, генеральний директор МЗУ.
Робін Мартц, директорка Офісу охорони здоровʼя USAID в Україні, відзначила підтримку агентства у впровадженні е-каталогу: «За останні два роки USAID зміцнив спроможність лікарень по всій країні використовувати цей інструмент, допомагаючи їм оперативно закуповувати пріоритетні ліки, медичні товари та обладнання. Ця прозора, цифрова система сприяє приведенню системи охорони здоров’я у відповідність до європейських стандартів та просуванню прагнень України щодо вступу до ЄС».
USAID через проєкт «SAFEMed» підтримує багатовекторний підхід до зміцнення та інституціоналізації е-каталогу. USAID SAFEMed також сприяв створенню Медичних закупівель України та е-каталогу «Prozorro Market» у рамках роботи з підтримки антикорупційних зусиль уряду України та пріоритизації орієнтованої на пацієнта допомоги.
Зазначимо, що обсяг продажів медичних товарів через Prozorro Market у першій половині 2024 року зріс до 10,1 млрд грн проти 235 млн грн за аналогічний період 2023 року. Лікарні за цей час заощадили 2 млрд грн, а середній показник економії на закупівлях через е-каталог склав 15,5%.
Мобільні аптеки розширюють доступ до необхідних лікарських засобів на Херсонщині
Днями на деокупованій частині Херсонської області розпочав роботу мобільний аптечний пункт від Миколаївської обласної організації Українського Червоного Хреста спільно зі Шпиталем Українського Червоного Хреста. Він обслуговуватиме жителів 35 найвіддаленіших населених пунктів, покриваючи Білозерську, Чорнобаївську, Херсонську, Музиківську, Дар’ївську, Тягинську та Бериславську громади.
Нагадаємо, що перша мобільна аптека від компанії «Фармація Херсонщини» запрацювала в області на території Бериславського району цьогоріч у серпні, вона обслуговує 52 населених пункти. Також в Херсонській області з березня пілотується спільний проєкт МОЗ України та Укрпошти — «Укрпошта. Аптека», завдяки якому місцеві мешканці мають змогу отримувати ліки поштою, зокрема, і за програмою «Доступні ліки», попередньо замовивши їх через контакт-центр.
Усі мобільні пункти відпускають лікарські засоби за рецептом і без нього, а також ті, що підлягають реімбурсації за програмою «Доступні ліки», тобто відпускаються безоплатно або з частковою доплатою. Рецептурні препарати можна отримати виключно за рецептом — як паперовим, так і електронним.
Лікарські засоби зберігаються та транспортуються в спеціально обладнаних холодильниках та шафах, із відповідним дотриманням необхідного температурного режиму для безпечності та ефективності лікарських засобів.
Дізнатися детальну інформацію про прибуття мобільної аптеки пацієнти можуть від свого сімейного лікаря та органів місцевої влади, з керівниками яких погоджено маршрути.
Довідка: 4 серпня 2023 року уряд ухвалив постанову, якою дозволив створювати мобільні аптечні пункти. Це можуть робити суб’єкти господарювання, які мають ліцензії з роздрібної торгівлі лікарськими засобами. Мобільні аптеки функціонують виключно у сільській місцевості, де відсутні стаціонарні аптечні пункти. Крім того, на період воєнного стану мобільні аптечні пункти можуть працювати на прифронтових територіях та у зонах надзвичайних ситуацій.
На сьогодні пересувні аптечні пункти працюють у десяти областях країни: Харківській, Черкаській, Чернігівській, Київській, Тернопільській, Рівненській, Одеській, Миколаївській, Херсонській та Житомирській.
Норвегія, Франція, Нідерланди та Литва прийняли українських пацієнтів за програмою «Medevac»
Міністерство охорони здоровʼя України в межах програми медичної евакуації «Medevac» організувало чергові відправлення постраждалих українців на лікування за кордон. Основними країнами, які прийняли пацієнтів, стали Норвегія, Франція, Нідерланди та Литва.
Програма «Medevac», яка діє за підтримки Європейської комісії, ВООЗ та урядів європейських країн, дозволяє українцям безоплатно отримувати спеціалізоване лікування у провідних клініках Європи. За час повномасштабної війни вже евакуйовано понад 5000 дітей та дорослих, зокрема тих, хто постраждав від обстрілів, пацієнтів з новоутвореннями, рідкісними хворобами та військових.
Для участі у програмі пацієнтів скеровує лікуючий або сімейний лікар на основі затверджених МОЗ критеріїв. Для цього необхідно заповнити форму № 027/о «Виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого». Військовослужбовцям додатково потрібен висновок, підписаний лікарем або медичним директором госпіталю.
Детально ознайомитися з алгоритмом медичної евакуації можна за посиланням.
Наразі діють кілька маршрутів медичної евакуації на лікування за кордон, а саме:
Нагадаємо, лікування за кордоном у межах програми «Medevac» є безоплатним для українців — усі витрати покривають уряди країн-партнерів. Пацієнтів приймають медичні заклади понад 30 країн, зокрема Австрія, Данія, Німеччина, Норвегія, Польща, Литва, Франція та інші.
Своєчасне освоєння субвенції, виділеної урядом для облаштування укриттів у медзакладах — спільна задача для місцевої влади та керівництва лікарень — Віктор Ляшко
Фінансування для 45 проєктів з облаштування укриттів в українських медзакладах було виділено у рамках відповідної субвенції місцевим бюджетам з державного бюджету України. Перелік обʼєктів визначено спеціальною комісією МОЗ України.
Наразі за 41 обʼєктом вже укладені договори з обраними на конкурсній основі підрядниками та вже розпочато будівельні роботи. За 4 проєктами — ще тривають процедури тендерних закупівель.
Поточну ситуацію з облаштування укриттів у лікарнях обговорили під час наради міністра охорони здоров’я України Віктора Ляшка з представниками обласних військових адміністрацій, очільниками обласних департаментів охорони здоров’я та керівниками медзакладів.
“Питання облаштування укриттів в українських медзакладах є вкрай важливим, враховуючи постійні артобстріли та бомбардування росією цивільної медичної інфраструктури України. Тому працюємо над тим, щоби ще більше розширити мережу укриттів у лікарнях та створити безпечні умови як для роботи медиків, так і для лікування пацієнтів. Для цього цьогоріч уряд виділив один мільярд гривень. Безпека пацієнтів та медиків — пріоритет, тому керівники лікарень мають виконати якомога оперативніше всі умови для своєчасного освоєння субвенції, виділеної для облаштування укриттів. Це питання персональної відповідальності керівництва органів місцевого самоврядування, керівництва закладів охорони здоров’я і буде на постійному контролі МОЗ України.”
Віктор Ляшко, міністр охорони здоров’я України.
Зазначимо, що фінансування для облаштування укриттів виділено для 45 медзакладів у Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Запорізькій, Миколаївській, Сумській, Тернопільській, Полтавській, Рівненській, Харківській, Херсонській, Львівській та Хмельницькій областях. Наразі лише чотири медзаклади, зокрема, два заклади Хмельницької та по одному у Рівненській й Житомирській областей ще перебувають у процесі здійснення процедур закупівель і можливості подальшого укладання договорів на виконання підрядних робіт.
Також зазначимо, що субвенція спрямовуватиметься на реалізацію проєктів, повʼязаних з новим будівництвом, реконструкцією, реставрацією, капітальним ремонтом фонду захисних споруд цивільного захисту у медзакладах відповідно до чинних будівельних норм.
Звертаємо увагу, що переліки проєктів для подання на МОЗ були сформовані обласними та Київською міською державними (військовими) адміністраціями, які визначили їхню пріоритетність відповідно до наступних критеріїв:
Нагадаємо, цьогоріч Кабінет Міністрів України виділив один мільярд гривень на облаштування безпечних умов у закладах охорони здоровʼя.
За понад 30 місяців війни росія зруйнувала вщент 221 обʼєкт українських медзакладів та пошкодила ще 1657
Щоденно, вже понад два роки повномасштабної війни, російська армія прицільно атакує українську цивільну інфраструктуру, зокрема й медичну. Ворог обстрілює та бомбардує українські лікарні, поліклініки, пологові, а також тероризує мирні міста, тим самим порушуючи всі норми міжнародного цивільного права й конвенцій.
Так, за понад 30 місяців внаслідок атак ворога було пошкоджено 1657 обʼєктів медзакладів та ще 221 з них зруйнований повністю й відновленню не підлягає. Найбільших втрат зазнали заклади охорони здоровʼя Харківської, Донецької, Миколаївської, Київської, Чернігівської, Дніпропетровської, Херсонської та Запорізької областей. Отримати вичерпну інформацію щодо ступеня руйнування лікарень на тимчасово окупованих територіях зараз неможливо.
Крім того, ворог знищив 261 автівку екстреної медичної допомоги, ще 202 — пошкодив та 125 — захопив.
Попри системні обставини та навантаження на систему охорони здоровʼя в Україні ще з перших місяців повномасштабної війни тривають роботи з відновлення.
За понад два роки у різних регіонах України повністю та/або частково відновлено 886 об’єктів медзакладів. З них 533 об’єкти відновлені повністю та ще 353 — частково. Це медичні заклади на деокупованих територіях, а також ті, які зазнали невеликих ушкоджень: вибиття вікон, знищення покрівлі, пошкодження фасаду тощо. Найбільше обʼєктів відновлено у Миколаївській, Дніпропетровській, Київській, Харківській та Чернігівській областях.
Держава продовжує пріоритетно відновлювати медичну інфраструктуру, щоби забезпечити безперешкодний доступ кожного українця до якісної та потрібної медичної допомоги. Тому, попри численні атаки російської армії, МОЗ разом із партнерами працює над відбудовою української медичної інфраструктури.
Нагадаємо, нещодавно МОЗ повідомляло про процес будівництва нового лікувального корпусу на базі Ірпінської міської центральної лікарні.
Майже 80 тисяч доз вакцини проти грипу пройшли контроль якості й найближчим часом надійдуть до аптек
Вакцина проти чотирьох штамів грипу французького виробництва (79 750 доз серії Y4A043V) пройшла державний контроль якості. Держлікслужба видала позитивний висновок про відповідність якості вакцини вимогам державних і міжнародних стандартів. Найближчим часом вона надійде до медзакладів та аптек.
За інформацією Держлікслужби, ще 88 200 доз цієї вакцини (серія Y4A122V) перебувають на стадії контролю. Також очікується, що ще 81 850 доз вакцини проти грипу цього ж виробника до кінця вересня будуть привезені в Україну. Крім того, наразі перевіряють 65 150 доз вакцини проти грипу корейського виробництва (серія Q60224011).
Усі вакцини, які надходять в Україну, підлягають обов’язковому лабораторному контролю якості. Його здійснює Держлікслужба. Після отримання позитивного висновку вакцини використовують у медичних закладах або вони надходять у продаж до аптек.
Щороку в Україні реєструють близько 6 млн випадків інфекційних захворювань, 98 % з яких припадає на грип та ГРВІ. Зростання захворюваності традиційно спостерігається з початку жовтня. За тяжкого перебігу грип може спричиняти небезпечні ускладнення: захворювання серця, легенів, нирок тощо. Найдієвіша профілактика грипу — це щорічна вакцинація, яка є рекомендованою (однак не входить до переліку безоплатних вакцин).
Важливо пам’ятати, що вакцинація проти грипу не захищає від COVID-19 і навпаки. Щеплення проти цих хвороб можна робити в один день або з мінімальним інтервалом.
Понад 7 300 випускників медичних ЗВО розподілені цьогоріч в інтернатуру
7 348 випускників закладів вищої освіти за спеціальностями галузі знань «Охорона здоровʼя» були розподілені в інтернатуру у 2024 році. 2 974 з них навчатимуться коштом держбюджету, решта 4 374 – коштом фізичних та юридичних осіб («за контрактом»).
Варто наголосити, що цьогоріч держава забезпечила пропозицією щодо бюджетного місця в інтернатурі кожного випускника медичного профілю — незалежно від того, навчались вони коштом держбюджету чи на контрактній основі. Пропоновані місця відповідали актуальним кадровим потребам держави за спеціальностями. Розподіл відбувався за рейтинговим принципом: хто краще вчився — той має право обрати краще місце. Тобто ті з випускників, які показали найкращі результати упродовж попередніх років та мали вищий рейтинговий бал, мали ширші можливості для вибору спеціальностей та місць проходження інтернатури. Кожен випускник міг самостійно обрати спеціальність в інтернатурі та заклад охорони здоровʼя для проходження інтернатури з-поміж виділених закладу вищої освіти вакансій. Випускники-«контрактники» та окремі категорії «бюджетників» мали змогу отримати довідку про самостійне обрання місця проходження інтернатури з-поміж наявних «контрактних» місць.
Найбільше випускників обрали такі спеціальності:
На спеціальності «Судово-медична експертиза», запровадженій у 2024 році, навчатимуться 34 інтерни.
Найпопулярнішими регіонами для проходження інтернатури стали:
Якщо говорити про результати державного розподілу 2024 року, то найбільша кількість лікарів-інтернів була зарахована на пріоритетні для держави спеціальності, за якими спостерігається найгостріша нестача лікарів, а саме: «Загальна практика – сімейна медицина», «Медицина невідкладних станів», «Анестезіологія та інтенсивна терапія», «Педіатрія».
Рейтинг спеціальностей в інтернатурі, на які зараховано найбільшу кількість лікарів-інтернів коштом державного бюджету, такий:
Загалом станом на вересень 2024 року у закладах вищої освіти різного підпорядкування та форм власності навчається 15 035 інтернів.
Нагадаємо, що МОЗ продовжує вдосконалювати модель інтернатури, яка має максимально відповідати європейським стандартам та кращим світовим практикам. Так, наприклад, цьогоріч було переглянуто зміст навчальної програми та тривалості підготовки за спеціальністю «Фізична та реабілітаційна медицина», затверджено програму за спеціальністю «Судово-медична експертиза», запроваджено програму первинної спеціалізації «Загальна лікарська практика» для іноземців. Українські інтерни отримали можливість проходити закордонне стажування. Запроваджений механізм ротації інтерна між різними закладами охорони здоров’я для забезпечення якісного опановування усіх компетентностей, передбачених програмою інтернатури.
Крім того, команда МОЗ продовжує інтенсивно працювати над розробленням і запровадженням електронної системи рейтингового розподілу в інтернатуру, яка допоможе підвищити прозорість та забезпечити кращу організацію розподілу, знизити корупційні ризики, а також здійснювати подальший облік інтернів та моніторинг процесу проходження інтернатури до моменту отримання сертифіката спеціаліста. Передбачається, що цим інструментом будуть користуватися не лише МОЗ, заклади вищої освіти, заклади охорони здоров’я, але й інтерни, які зможуть робити запити через цю систему на зміну місця проходження інтернатури чи спеціальності, припинення чи поновлення навчання тощо. Детальніше про це ми розповімо після завершення розробки системи.
Два лінійних прискорювачі поставили в Тернопіль та Чернівці
Поставки лінійних прискорювачів Elekta Harmony тривають: ще два міста України отримали обладнання і вже незабаром введуть його в експлуатацію. Йдеться про Тернопіль та Чернівці – Тернопільський обласний клінічний онкологічний диспансер та Буковинський клінічний онкологічний центр.
Загалом минулого року на замовлення Міністерства охорони здоров’я України Медичні закупівлі України вперше на централізованому рівні придбали 15 систем лінійного прискорювача за 541 млн грн.
“Ще два онкоцентри отримали лінійні прискорювачі – Тернопільський та Буковинський. Це надсучасне обладнання, завдяки якому лікарі можуть здійснювати точне, ефективне і персоналізоване лікування ракових пухлин з мінімальними побічними ефектами для пацієнтів. Якісна, доступна та безоплатна медична допомога для кожного пацієнта – наш пріоритет, який ми крок за кроком втілюємо в життя. Минулого року централізовано, коштом держави, разом із МЗУ нам вдалося закупити 15 лінійних прискорювачів. Тож зараз медзаклади, які забезпечили готовність прийняти, змонтувати та запустити в роботу це обладнання, отримують його.”
Віктор Ляшко, міністр охорони здоровʼя України.
“Медичні закупівлі України на замовлення Міністерства охорони здоров’я закупили 15 лінійних прискорювачів у минулому році. Це вже четвертий лінійний прискорювач, який ми доставили. У рітейлі він зараз коштує близько 90 мільйонів гривень. Тому ми зробили закупівлю зі значною економією. Велика подяка закладу, тому що вони одні із перших, хто був готовий по побудові бункера.”
Олег Кльоц, заступник генерального директора з управління поставками МЗУ.
Зазначимо, що лінійні прискорювачі призначені для лікування пацієнтів із онкологічними захворюваннями: з їх допомогою яких лікарі можуть таргетовано впливати на пухлини у внутрішніх органах, використовуючи опромінення. Це дозволяє повністю знищити або зупинити ріст пухлин із мінімальним пошкодженням здорових тканин пацієнта.
До постачання лінійних прискорювачів лікарні проходять етапи підготовки, серед яких: оцінка радіаційних ризиків, розробка проєкту приміщень, адаптування та підготовка приміщень для встановлення обладнання тощо.
Представник постачальника перевіряє готовність приміщень медзакладу та виконання умов, необхідних для прийняття обладнання. У разі успішного виконання всіх зазначених вимог відбувається поставка обладнання.
Нині Тернопільський обласний клінічний онкологічний диспансер та Буковинський клінічний онкологічний центр готові до встановлення обладнання, цей процес триватиме декілька місяців. Тому невдовзі українці, що живуть з онкологічними захворюваннями, зможуть отримувати більш якісне та інноваційне лікування.
Довідка: минулого року вперше була реалізована централізована закупівля такого складного обладнання у великій кількості за державний кошт. Загалом МЗУ придбали 15 систем лінійного прискорювача на суму 541 млн грн. При цьому, очікувана вартість склала понад 1 млрд грн, але завдяки ефективній роботі з ринком МЗУ вдалося заощадити 482 млн грн або 47 % коштів доведеного бюджету.
МОЗ продовжує впроваджувати Флагманський проєкт «Розвиток системи реабілітаційної допомоги» в рамках стратегії безбар’єрності
Міністерство охорони здоров’я України продовжує впроваджувати флагманський проєкт МОЗ «Розвиток системи реабілітаційної допомоги» в рамках реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні.
Цей проєкт є відповіддю на нові виклики, які постали перед країною через повномасштабну війну, особливо в контексті безбар’єрності, що стала одним із ключових пріоритетів. Наразі активно розвивається доказова, доступна та людиноцентрична реабілітаційна допомога, яку надають мультидисциплінарні команди.
Станом на серпень 2024 року Національна служба здоров’я України за напрямком реабілітації законтрактувала 498 медзакладів, де надається безоплатна медична допомога в рамках програми медичних гарантій. Загалом, наразі безоплатна для пацієнтів реабілітаційна допомога стаціонарно надається у 316 медзакладах по всій Україні та у 473 — амбулаторно. За перші вісім місяців 2024 року держава оплатила медзакладам понад 1,9 млрд грн в межах пакета Програми медичних гарантій «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям в стаціонарних умовах».
Для наймолодших пацієнтів (до 3 років) продовжує діяти окремий пакет «Медична реабілітація немовлят, які народилися передчасно та/або хворими, протягом перших трьох років життя». Послуги надає 131 медзаклад.
Для порівняння, в 2022 році реабілітаційні відділення по всій країні надавали менше ніж 4000 реабілітаційних сеансів на добу. Водночас у 2024 році цей показник складає вже майже 10 000 сесій. Це означає, що значно більше пацієнтів можуть отримати реабілітацію в необхідному їм обсязі. При цьому в 2024 році послуги з безоплатної та доказової реабілітаційної допомоги в умовах стаціонару отримали 85 825 тисяч пацієнтів.
Завдяки змінам внесеним Урядом у Програму медичних гарантій НСЗУ, починаючи з 2024 року оплата медзакладам від держави за надані послуги з реабілітації напряму залежать від важкості травми людини, аби деякі відділення не брались лише за легші випадки. Для цього було визначено 4 категорії складності реабілітаційної допомоги. Перша категорія охоплює найважчі випадки — два діагнози, пов'язані з травмами головного мозку, спинного мозку або внутрішніх органів. До цієї категорії застосовується підвищувальний коефіцієнт 2,1. Кожен пацієнт має право на 8 циклів реабілітації на рік, кожен тривалістю щонайменше 14 днів.
НСЗУ сплачує медзакладам за надання стаціонарної реабілітації від 19 тис. грн до 41 тис. грн, залежно від складності випадку та видів реабілітації. Тривалість реабілітаційної допомоги має складати не менше 14 днів. Кількість циклів, залежно від важкості випадків, може складати до 8 на рік (сумарно це більше ніж 112 днів на рік).
Ключова мета - зробити послуги з якісної, доказової та безбарʼєрної реабілітації доступними для всіх, хто її потребує. А сам реабілітаційний процес має розпочинатись для пацієнта якомога раніше, ще в гострому періоді. Це дозволяє забезпечити якнайкращі результати відновлення людини після травми чи захворювання. За основу моделі розвитку реабілітації Міністерство охорони здоров’я взяло ізраїльський досвід. Він враховує як потреби цивільних, так і потреби військових. Отже, не втратить актуальність навіть після війни й не призведе до утворення надлишку реабілітаційних відділень. Саме тому в країні тримає робота над розбудовою системи реабілітації на базі спроможної мережі медичних закладів. Реабілітаційні відділення на 30-60 ліжок мають зʼявитись у кожній великій (кластерній та надкластерній) лікарні країни. Наша мета – 7 800 ліжко-місць для пацієнтів у 221 такому медзакладі по всій країні.
Цьогоріч, міністерство провело моніторингові візити до 22 медзакладів спроможної мережі, де вже працюють стаціонарні реабілітаційні відділення щоб виявити потреби у покращення якості та доступності реабілітаційної допомоги, що там надається. Зокрема, йшлося і про дотримання рекомендацій щодо забезпечення безбар’єрності при наданні медичної допомоги.
“Допомогти людині усунути бар’єри для активного життя - такою є мета флагманського проєкту “Розвиток системи реабілітаційної допомоги” у межах Національної стратегії зі створення безбар'єрного простору в Україні, над реалізацією якого працює МОЗ. Запит на цей вид меддопомоги очікувано збільшується через триваючу війну і серед цивільних, і серед військових: щороку її потребують близько 250 000 пацієнтів. На початку року МОЗ затвердило Методичні рекомендації щодо запровадження принципів безбар’єрності під час надання медичних та реабілітаційних послуг в закладах охорони здоров’я . Це допоміжний інструмент для медзакладів, який дає розуміння того, як облаштувати безбар’єрні простори та зробити їх зручними для людей з порушенням мови, слуху, зору, руху, родин з дітьми, осіб похилого віку тощо. Безбар’єрність є важливим елементом для всіх реабілітаційних просторів. Сучасна, ефективна, доказова система реабілітації, що базується на кращих світових практиках, доступна в кожній громаді та безоплатна для пацієнта - внесок медичної сфери у відновлення людини.”
Віктор Ляшко, міністр охорони здоров'я України.
На базі прогресивних реабілітаційних відділень створюються центри досконалості, які мають на меті підвищення кваліфікації фахівців з реабілітації та впровадження передових методів реабілітаційної допомоги. Ці центри функціонують як тренінгові хаби для інших реабілітаційних команд і активно впроваджують новітні практики, що відповідають міжнародним стандартам. Вже маємо приклади центрів досконалості, які демонструють чудові результати та застосовують найкращі практики. Наразі їх сім — в Києві, Івано-Франківську, Дніпрі, Ужгороді, Вінниці та Тернополі.
Запроваджено експериментальний проєкт із підготовки фахівців з реабілітації у сфері охорони здоровʼя за дуальною формою навчання. Серед головних цілей проєкту – підготовка висококваліфікованих медичних працівників, удосконалення освітніх програм у закладах вищої освіти, збільшення практичної частини підготовки фахівців, ширше залучення закладів охорони здоров’я до підготовки медичних кадрів та збільшення кількості фахівців у реабілітаційних відділеннях. Проєкт триватиме два роки, а за його підсумками буде ухвалене рішення про масштабування у межах всієї країни.
Триває забезпечення сучасної, доказової та ефективної реабілітації без бюрократії та паперів. Для цього процес реабілітації пацієнта цифровізовано. Він супроводжується в електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ). Це черговий крок України в інтеграції найкращих світових стандартів, зокрема й у сфері цифрового розвитку, що позбавить медичних фахівців необхідності заповнювати паперові журнали й дозволить оперативно обмінюватися інформацією та відстежувати динаміку реабілітації усіма учасниками мультидисциплінарної реабілітаційної команди.
Зазначимо, що продовжує функціонувати механізм призначення допоміжних засобів реабілітації людям зі стійким обмеженням життєдіяльності, які мають статус «особа з інвалідністю» або «дитина з інвалідністю». Удосконалено процес отримання таких засобів для постійного користування ще до встановлення статусу інвалідності, що дозволяє пацієнтам отримати необхідні засоби без затримок. Будь-який пацієнт, який проходить реабілітацію, може отримати всі необхідні асистивні технології - безоплатно.
МОЗ також працює над розширенням програми реімбурсації ліків і медичних засобів, які є найбільш затребуваними серед ветеранів та мають доказову базу.
Впровадження нової системи реабілітації здійснюється за підтримки міжнародних партнерів, що дозволяє Україні швидко інтегрувати передові технології та підходи до реабілітації. Флагманський проєкт «Розвиток системи реабілітаційної допомоги» є ключовою частиною Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору, ініційованої першою леді України Оленою Зеленською, та спрямований на допомогу українцям, як цивільним, так і військовим, у поверненні до активного життя після відновлення.
Проєкт Міністерства охорони здоров’я України «Розвиток системи реабілітаційної допомоги» у межах Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні, яка реалізується за ініціативи першої леді України Олени Зеленської.
Фетальний алкогольний синдром, або чому немає безпечної дози алкоголю для вагітних
9 вересня — Міжнародний день інформування про фетальний алкогольний синдром, або ФАС. Це стан дитини, спричинений впливом алкоголю під час вагітності матері. ФАС може бути причиною пошкодження мозку плода та як наслідок – порушень поведінки, навчання і мислення, а також фізичного розвитку дитини.
Ви можете наразити дитину на небезпеку ще до того, як дізнаєтесь про свою вагітність, тож відмовтеся від алкоголю, якщо ви — вагітна, підозрюєте, що можете бути вагітною, або намагаєтеся завагітніти. Головне, про що варто пам’ятати, – немає безпечної дози алкоголю для вагітних і немає жодного типу алкоголю, який був би безпечним.
Вживання алкоголю майбутньою мамою призводить до того, що етиловий спирт крізь плаценту потрапляє до плода. Алкоголь затримується в його організмі значно довше, продовжуючи шкодити розвитку. Оскільки печінка плода ще не розвинена і не може ефективно метаболізувати алкоголь, він виводиться набагато повільніше, ніж у матері, – процес може тривати години або навіть дні, збільшуючи ризик пошкодження тканин і органів. Це спричиняє серйозні порушення: когнітивні, поведінкові, емоційні, вроджені аномалії тощо. Також є ризик раннього розвитку інфекційних хвороб у дитини.
ФАС — це найтяжчий розлад групи станів, що можуть виникати в дитини, мати якої вживала алкоголь під час вагітності. Вони об’єднані під загальним терміном «фетальний алкогольний спектр порушень» (ФАСП), куди входять п’ять розладів:
Сім років тому було проведене дослідження, яке виявило 428 супутніх захворювань в осіб із фетальним алкогольним спектром розладів. Йдеться про діагнози з 18 (R00-R99) і 22 (U00-U49, U78–U88) класів Міжнародної статистичної класифікації хвороб і пов’язаних із ними проблем зі здоров’ям.
Симптоми фетального алкогольного спектра розладів із дитинства до повноліття можуть містити:
Деякі інші симптоми можуть проявлятися у дорослому віці:
У 2024 році в межах «Спільних дій щодо профілактики раку та інших неінфекційних захворювань» (Joint Action on Cancer and other NCDs prevention) за підтримки Єврокомісії в Україні впроваджується пілотний проєкт з дослідження фактичного споживання алкоголю вагітними та використання нової моделі консультування вагітних з метою зниження негативного впливу алкоголю на здоровʼя і профілактики фетального алкогольного спектра порушень (ФАСП). Проєкт впроваджується Центром громадського здоровʼя за участі Київського центру контролю та профілактики хвороб за сприяння Київської міської державної адміністрації.
У 2023 році в Україні 75,2 % жінок уживали алкоголь, з них 50,8 % — це жінки репродуктивного віку (30–44 роки).
Станом на серпень 2019 року за результатами дослідження Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), Україна мала один із найвищих у світі рівнів поширення фетального алкогольного синдрому — 5 випадків на 1000 людей, а багато жінок вважали «маленькі» дози алкогольних напоїв нешкідливими, особливо під час останнього триместру вагітності.
Україна та Азербайджан посилять співпрацю у сфері охорони здоровʼя
Міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко зустрівся з Надзвичайним і Повноважним Послом Азербайджанської Республіки Сеймуром Мардалієвим. Зустріч стосувалась поглиблення співробітництва у сфері охорони здоровʼя між Азербайджаном та Україною, а також обговорення можливостей співпраці з НДСЛ «Охматдит».
“Українська система охорони здоров’я переживає безпрецедентні випробування через війну, однак, продовжує розвиватись. На сьогодні активно впроваджуються нові програми, методики та технології, такі як, приміром, розширений неонатальний скринінг, сучасна процедура трансплантації рогівки, інновації у сфері кардіохірургії та нейрохірургії, триває процес оснащення лікарень найсучаснішим критично необхідним обладнанням, для роботи з яким фахівці проходять навчання, відбувається створення мережі університетських лікарень, щоби студенти могли отримувати кращий практичний досвід вже у процесі навчання. Сьогодні говоримо про посилення співпраці та пріоритетні напрями співробітництва у медичній галузі з нашими колегами та партнерами з Азербайджану. Ми готові ділитися своїм досвідом з партнерами.”
Віктор Ляшко, міністр охорони здоров'я України.
Також у ході зустрічі сторони домовилися про подальше налагодження обміну досвідом між медиками та посилення горизонтальної взаємодії між медзакладами й медуніверситетами. Крім цього, учасники обговорили перспективи спільних інфраструктурних проєктів із застосуванням механізму державно-приватного партнерства та ініціативи в освітній медичній сфері.
Ще один важливий пункт порядку денного – фармацевтична галузь. Йдеться про обмін досвідом та інформацією з питань контролю якості лікарських засобів та медичних виробів, розвитку можливостей постачання продукції на взаємні ринки, адже українські ліки вже давно успішно експортуються в Азербайджан.
Міністр подякував Азербайджану за підтримку, зокрема проєкти, які дають можливість постраждалим від жахіть війни дітям проходити реабілітацію, та надану гуманітарну допомогу.
В МОЗ обговорили ключові напрямки роботи нового проєкту «Реабілітація в Україні»
У Міністерстві охорони здоров’я відбулася зустріч з командою проєкту «Реабілітація в Україні» (Rehab4U) та представниками Офісу охорони здоров’я USAID в Україні, на якій обговорили пріоритети МОЗ з розвитку фізичної реабілітації та сфери технічної допомоги – з боку проєкту Rehab4U.
Діалог відбувся за участі першого заступника Міністра охорони здоров’я Сергія Дуброва, директора Офісу охорони здоров’я USAID в Україні Робін Марц та керівника проєкту «Реабілітація в Україні» (Rehab4U) Олексія Яременка.
“Ми вдячні USAID за тривалу, активну та ефективну співпрацю, яка підтримує нашу країну на всіх рівнях впродовж багатьох років. Це особливо цінно та необхідно в цей надскладний час, коли наша країна постійно стикається з викликами, зокрема, і в медичній сфері. Впровадження нового проєкту Rehab4U, спрямованого на розвиток системи реабілітації та покращення якості реабілітаційних послуг залишається топ-пріоритетом для МОЗ. Наша мета — забезпечити якісні та доступні медичні послуги в сучасних і комфортних умовах кожному українцю, який потребує відновлення.”
Сергій Дубров, перший заступник міністра охорони здоров'я.
Під час зустрічі було представлено новий п’ятирічний проєкт «Реабілітація в Україні» (Rehab4U), що реалізується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Із 1 липня 2024 року його впровадження розпочала організація Momentum Wheels for Humanity. До переліку партнерів-виконавців проєкту також входять Results for Development (R4D), Project Hope, Національна асамблея людей з інвалідністю України та Deloitte. Проєкт охоплюватиме не менше 15 областей України, маючи за мету покращення доступу та підвищення якості послуг із фізичної реабілітації, включно з асистивними технологіями.
У фокусі проєкту:
Протягом вересня в регіони розвезуть 35 тисяч доз вакцини проти сказу
Наприкінці серпня на склад логістичного партнера Медичних закупівель України (МЗУ) було поставлено 35 тисяч доз вакцини для профілактики сказу на суму понад 18 млн грн. Зберігання такої вакцини потребує підтримки температурного режиму у діапазоні +2 °C – +8 °C.
За умовами договору, загальна вартість закупівлі становила 30,3 млн грн за 58 тисяч доз, постачання яких буде розбите на дві партії:
У системі охорони здоров’я на рівні медзакладів кожної області визначені центри антирабічної допомоги: вони забезпечені вакцинами, лікарі центрів надають медичну допомогу пацієнтам, які звертаються в разі укусів, подряпин, ослинень тваринами; проводять первинну обробку; призначають та проводять курс антирабічних щеплень в разі необхідності.
Щоб дізнатись, де у вашій області чи місці перебування працюють центри антирабічної допомоги потрібно звернутись до контакт-центру МОЗ за номером 0 800 60 20 19.
Сказ – це вірусна, смертельна інфекція, розвитку якої у людини можна запобігти, якщо своєчасно провести вакцинацію. Людям вірус сказу зазвичай передається під час укусу заражених тварин, при чому у більшості випадків джерело інфікування – собаки та коти (як безпритульні, так і не вакциновані домашні). Вакцинацію тварин проводять фахівці ветеринарної медицини Держпродспоживслужби.
Якщо вас укусила чи ослинила тварина (дика, безпритульна, домашня тварина незалежно від даних про її вакцинацію) негайно обробіть місце укусу чи подряпин:
Лікар оцінить ситуацію, об’єм антирабічної допомоги – призначити лише курс вакцинації проти сказу чи, за необхідності, вакцинацію поєднати з введенням антирабічного імуноглобуліну. Навіть потрапляння слини тварини на пошкоджені шкірні покриви може бути показанням до початку лікування. Антирабічні щеплення запобігають виникненню захворювання сказом у 96–99 % випадків.
МОЗ та USAID продовжують співпрацю: нові проєкти для зміцнення системи охорони здоров'я
Сьогодні, 3 вересня 2024 року в Міністерстві охорони здоров'я України відбулася зустріч представників МОЗ на чолі з Міністром охорони здоров’я Віктором Ляшком з делегацією Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), яку очолювала Джулі Кьонен, Директор Місії в Україні.
Під час зустрічі присутні обговорили спільні проєкти у сфері охорони здоров'я, які реалізуються завдяки плідній співпраці МОЗ з USAID та перспективні напрямки, які доцільно розвивати у майбутньому.
Міністр Віктор Ляшко висловив подяку USAID за підтримку, яку надає USAID Україні вже багато років поспіль, а також посилену допомогу з початком повномасштабної війни.
«Наша співпраця з USAID триває десятки років, і ми цінуємо підтримку, яку надає уряд та народ Сполучених Штатів Америки. Оремо вдячні за гнучкість у реагуванні на нагальні запити та потреби нашої країни. Завдяки ефективно налагодженій співпраці вдається реалізувати велику кількість успішних проєктів, які направлені як на стратегічний розвиток системи охорони здоров'я України, так і на підвищення її стійкості в умовах постійної необхідності реагувати на виклики війни. Йдеться, зокрема, про продовження процесу реформування медичної системи та формування спроможної мережі медичних закладів по всій Україні, перегляд регуляторної політики у сфері обігу лікарських засобів, здійснення прозорих закупівель, протидію ВІЛ-інфекції та туберкульозу, розвиток системи громадського здоров'я, цифровізацію», - зазначив Віктор Ляшко, міністр охорони здоров'я України.
Окрім цього, приділили увагу новим проєктам USAID, серед яких проєкт Rehab4U, спрямований на розвиток системи реабілітації у сфері охорони здоров'я в Україні. Також міністр підкреслив важливість запуску нового проєкту щодо подальшого реформування медичної системи та ще одного проєкту у сфері ментального здоров'я. Разом вони ідеально відображають ключові стратегічні напрямки роботи, адже попит на ці медичні послуги зростає в умовах війни. Якісно вибудувана система охорони здоров'я — те, що створює передумови для якісного відновлення людей, а отже і країни.
Стратегічні напрями розвитку медсестринства в Україні: тривають обговорення з представниками професійної спільноти
Триває робота над рамковим документом, який – після низки обговорень і затвердження – визначатиме стратегічні напрями розвитку медсестринства в Україні.
Упродовж попередніх двох тижнів Міністерство охорони здоров’я за підтримки міжнародних партнерів провело цикл сесій-дискусій щодо документа із професійною спільнотою. Зокрема, вже відбулося чотири такі зустрічі із представниками різних груп професій: медичними сестрами та братами, представниками закладів первинної медичної допомоги та спеціалізованої медичної допомоги, медичними освітянами.
З учасниками обговорили кожен із чотирьох блоків документа: «Освіта», «Людські ресурси та робоче середовище», «Розвиток лідерства в медсестринстві» та «Посилення ролі медичних сестер в наданні послуг».
Загалом представники професійних спільнот позитивно сприйняли наміри щодо розвитку цих стратегічних напрямів. Вони розуміють необхідність глибинних змін у підготовці медичних сестер і братів, і готові спільно працювати над такими змінами. Адже сучасна медична система вимагає посилення ролі таких фахівців у наданні допомоги пацієнтам. Тож країна має докорінно змінити підходи, щоби готувати достатню кількість медсестер, які володітимуть актуальними знаннями й навичками, відповідатимуть сучасним вимогам системи охорони здоровʼя.
МОЗ дякує усім учасникам за плідні дискусії. Ваші знання та практичний досвід важливі для удосконалення презентованого проєкту стратегічних напрямів розвитку медсестринства, який стане робочим документом, планом для розвитку медсестринської галузі в нашій країні.
Нагадаємо, рамковий документ «Стратегічні напрями розвитку медсестринства в Україні» розроблений у МОЗ у співпраці з партнерами з україно-швейцарського проєкту «Розвиток медичної освіти», Проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоровʼя», бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні, ДУ «Центр розвитку медсестринства МОЗ України». Він був представлений на початку серпня.
Наступним етапом у роботі над документом стане опрацювання коментарів, фіналізація і затвердження його колегією МОЗ.
Кабмін визначив порядок перевезення медичного канабісу територією України
Кабінет Міністрів України вніс зміни до Порядку перевезення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів. Відтепер у документі визначені й правила транспортування Україною конопель для медичних цілей, рослинної субстанції канабісу та виготовлених з них лікарських засобів (далі – медичний канабіс), а також – оформлення необхідних документів.
Перевозити медичний канабіс зможуть суб’єкти господарювання усіх форм власності за наявності у них ліцензії на перевезення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів. Робити це можна буде або на замовлення, або самим суб’єктам господарювання, які мають ліцензію на виробництво, виготовлення та/ або використання медичних конопель. Ще одна обов’язкова умова – забезпечення схоронності вантажу. Відповідальність за це і за конфіденційність інформації про перевезення нестиме керівник суб’єкта господарювання. До охорони кожного перевезення мають бути залучені державні охоронні компанії, які дотримуватимуться умов охорони цінних вантажів.
При перевезенні рослинної субстанції канабісу або вироблених з неї лікарських засобів, якщо кількість діючої речовини перевищує 10 л (кг), таке авто має бути обладнане супутниковими системами контролю з реєстрацією та моніторингом маршруту, що дозволяє ідентифікувати та встановлювати місцеперебування автомобіля.
Перевозити менш як 10 л (кг) лікарських засобів із медичного канабісу у межах міста чи області можна буде без залучення охоронної компанії, а питання охорони вантажу під час перевезення має забезпечити керівник суб’єкта господарювання.
Вантаж можна буде перевозити лише автомобільним або повітряним транспортом. Пересилання медичного канабісу у поштових відправленнях або залізничним транспортом — заборонено.
Перевезення здійснюватиметься у супроводі уповноваженої особи, призначеної керівником суб’єкта господарювання. Факт отримання вантажу підтверджуватиме товарно-транспортна накладна із зазначенням реєстраційного номера автомобільного транспортного засобу, яку підписує уповноважена особа. Ця особа вестиме облік перевезеного вантажу із зазначенням у спеціальному журналі (у паперовій та/або електронній формі) загальної маси, кількості місць, кінцевого пункту призначення, номера і дати підписання товарно-транспортної накладної, коду згідно з ЄДРПОУ та найменування вантажоодержувача.
Таким чином, оновлений Порядок гарантуватиме безпечне і контрольоване перевезення медичного канабісу територією України.
МОЗ нагадує: програма «Medevac» дозволяє українцям отримати безоплатне лікування за кордоном
Міністерство охорони здоров’я у межах співпраці з Єврокомісією за підтримки ВООЗ, урядів європейських країн та багатьох партнерів продовжують координувати направлення та транспортування постраждалих українців для лікування за кордон.
Медична евакуація пацієнтів здійснюється майже щотижня від початку повномасштабної війни. За цей час вже вдалося евакуювати спеціалізованим медичним транспортом 5 276 українців.
Уже понад 30 країн прийняли українців на лікування: Німеччина, Норвегія, Латвія, Литва, Польща, Франція, Італія, Данія, Швеція, Бельгія, Іспанія, Нідерланди та інші. Серед країн-лідерів за кількістю проведених евакуацій для наших громадян: Німеччина — 1 306 особи, Польща — 428 осіб та Норвегія — 379 осіб.
До закордонних клінік направляють дітей та дорослих, що постраждали від обстрілів, пацієнтів з новоутвореннями, рідкісними хворобами та військових.
Лікуючий чи сімейний лікар скеровує пацієнтів на лікування за кордон на основі встановлених критеріїв. Щоби підтвердити відповідність критеріям, потрібно запитати у лікаря заповнену форму № 027/о «Виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого». Зазначимо, військовослужбовцю обов’язково потрібно отримати висновок про необхідність направлення на лікування за кордон. Його заповнює та підписує лікар або медичний директор лікарні/госпіталю.
Детально ознайомитися з алгоритмом медичної евакуації можна за посиланням.
Наразі діють кілька маршрутів медичної евакуації на лікування за кордон, а саме:
Нагадуємо, що евакуація для українських пацієнтів — безоплатна. Всі видатки за таке дороге лікування взяли на себе уряди країн-партнерів програми Medevac.
Детальнішу інформацію про особливості надання медичної допомоги постраждалим громадянам України за кордоном можна знайти тут.
Рутинна вакцинація: як перевірити історію щеплень та в разі пропуску скорегувати вакцинальний графік дорослих та дітей?
За Національним календарем профілактичних щеплень діти до 16 років мають обов'язково отримати щеплення від десяти хвороб, серед яких дифтерія, правець та кашлюк. Дорослим, починаючи з 26-річного віку, потрібно ревакцинуватися кожні 10 років. Але що робити, якщо ви не пам’ятаєте або не знаєте, коли востаннє отримували щеплення?
Як перевірити свою історію щеплень?
Перегляньте інформацію про щеплення у своїй медичній карті. Якщо не вдається знайти необхідну інформацію самостійно, зверніться до свого сімейного лікаря. Він допоможе вам відновити історію щеплень, перевіривши медичні записи.
Через війну багато людей змінили місце проживання. Дехто не має на новому місці медичної документації й не може підтвердити вакцинальний статус дітей і свій власний. МОЗ і ЦГЗ розробили рекомендації для отримання даних про вакцинацію внутрішньо переміщеними особами.
Де отримати щеплення?
Щеплення, які входять до Національного календаря профілактичних щеплень, в Україні безоплатні для громадян. Щепитися можуть усі – дорослі й діти, звернувшись до сімейного лікаря, терапевта або педіатра.
Нагадуємо, що з 1 серпня за ініціативи Міністерство охорони здоров’я в Україні розпочалися додаткові заходи з імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця для груп населення, які пропустили планові щеплення в попередні роки. Додатковий раунд з імунізації триватиме до кінця року. Зокрема, дітям які пропустили планові щеплення за Національним календарем профілактичних щеплень, та дорослим, які не отримали ревакцинацію, медики нагадуватимуть про важливість щеплень та запрошуватимуть на вакцинацію.
Чому важливо вакцинуватися проти кашлюку, правця та дифтерії?
За 7 місяців 2024 року зареєстровано 5 602 випадки захворювання, що значно перевищує показники за аналогічний період минулого року (206 випадків). Зростання захворюваності на кашлюк (лише за червень 2024 року — 1 058 випадків проти 1 006 випадків за перші три місяці цього року) свідчить про продовження підйому захворюваності в наступні роки.
На правець, починаючи з 2022 року, захворіла 21 людина, а за шість місяців цього року зареєстровано три випадки хвороби. Щодо дифтерії: за 2022 рік було зареєстровано 2 випадки захворювання, та по одному у 2023, 2024 роках. Востаннє епідемія дифтерії в Україні фіксувалася в період з 1991 по 1998 роки. Тоді захворіли близько 20 тисяч людей. Майже 700 осіб померли.
Безпечне навчання та захищений імунітет: спільна заява МОЗ, МОН, ЮНІСЕФ та ВООЗ щодо важливості вакцинації напередодні навчального року
Тисячі українських дітей повертаються до очного навчання: Міністерство освіти та науки обладнало укриття у садочках та школах по всій країні, задля безпеки учнів під час навчального року. В областях, де цього вимагає безпекова ситуація, — заклади освіти проводитимуть віддалене навчання. Усі державні органи разом з міжнародними партнерами провели посилену підготовку за своїми напрямами діяльності, щоб забезпечити безпечне навчання у приміщеннях, де воно проходитиме; щоб діти незалежно від зміни місця проживання змогли пройти медогляд і отримати усі обовʼязкові щеплення задля уникнення спалахів інфекційних хвороб під час навчання у колективах.
“Імунопрофілактика від інфекційних захворювань захищає не тільки вакциновану дитину, а й дітей, які через медичні протипоказання не мають щеплень. Кір, кашлюк, ГРВІ поширюються дуже швидко, здатні призвести до спалахів та спричинити ускладнення, особливо якщо дитячий організм не має імунного захисту. Школа та колективи, в яких навчаються діти, має бути безпечним середовищем для всіх учасників навчального процесу. Тому під час оформлення довідки для школи передбачено контроль як з боку лікаря, так і відповідального в навчальному закладі за отриманими щепленнями проти інфекційних хвороб. Всі необхідні вакцини в країні є. В разі якщо рекомендовані щеплення пропущені, наприклад, через переїзд до іншого міста, батькам варто звернутися до сімейного лікаря і надолужити їх. Це питання індивідуального захисту для кожної дитини від хвороб, яким можна запобігти вакцинацією.”
Ігор Кузін, заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар України
Протипоказання до вакцинації встановлює виключно лікар. Особливо напередодні епідсезону питання імунопрофілактики вимагає посиленої уваги з боку лікарів, освітян та батьків щодо обовʼязкових щеплень, які діти мають отримати за віком та які передбачені Національним календарем профілактичних щеплень. Крім того, для зручності батьків школярів цього року затверджена єдина форма медичної довідки, яку видає сімейний лікар для зарахування дитини до закладів освіти всіх рівнів. Відтепер немає потреби проходити огляд у декількох лікарів, займати черги та отримувати довідки різної форми. Для вступу дитини до будь-якого закладу освіти видається уніфікована довідка № 086/о.
“Хоча нині на перший план вийшла безпечність шкіл, повʼязана з війною, вакцинація і створення колективного імунітету – це ще одна базова умова створення безпечного освітнього середовища. Окрім того, є звʼязок між здоровʼям учнів і ризиком появи освітніх втрат. Щороку десятки учнів у кожній школі пропускають заняття через хвороби, уникнути чого можна було, якби учні були вакциновані. Батьки й вчителі жаліються, що після цього дітям треба кілька тижнів на те, щоб надолужити пропущене навчання та ввійти в робочий режим. Тому вакцинація — це не лише питання охорони здоров'я, а й важлива частина забезпечення якісної освіти для кожної дитини.”
Андрій Сташків, заступник міністра освіти і науки України
Рівень охоплення профілактичними щепленнями в Україні за 7 місяців 2024 року (за даними Центру громадського здоровʼя (ЦГЗ)) проти деяких захворювань не досягає необхідних показників. Зокрема, за перше півріччя 2024 року попри безперебійну наявність вакцин для рутинних щеплень в Україні серед дітей у віці 6 років проти поліомієліту – 42,3%, проти дифтерії та правця – 44,3%, проти кору, епідемічного паротиту та краснухи – 47,7%. За рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), для досягнення колективного імунітету проти інфекційних захворювань, проти яких на рівні країни передбачена безоплатна обов’язкова вакцинація, цей показник має становити 95%.
“Численні спалахи інфекційних хвороб пов’язані з недостатнім охопленням вакцинацією. Ми бачимо тривожні сигнали про поширення кору в Європі – за минулий рік 46 країн повідомили про значне збільшення випадків захворювання. Уряд України спільно з партнерами доклав значних зусиль, щоб діти продовжували отримувати заплановані щеплення, попри численні виклики, пов’язані з війною, зокрема, постійні атаки на охорону здоров’я, відключення електроенергії та міграцію населення. Ми працюємо над посиленням програми імунізації, забезпеченням безперебійного постачання вакцин, покращенням потужностей для їх зберігання і транспортування, та наданням безперешкодного доступу до послуг з вакцинації. Нехай початок навчального року буде безпечним та успішним для всіх в Україні.”
Доктор Ярно Хабіхт, голова Бюро ВООЗ в Україні
Незалежно від того, яку форму навчання для дитини обирають батьки, вони мають подбати про проходження обов’язкових щорічних профілактичних медоглядів та щеплень. Це допоможе вчасно реагувати на можливі проблеми зі здоров’ям.
“ЮНІСЕФ підтримує безпечне очне навчання для дітей, де це можливо організувати, і нагадує, що вакцинація — це справжня турбота про себе та оточуючих. Напередодні нового навчального року просимо батьків переконатися, що діти мають усі щеплення. З огляду на те, що цього року в Україні фіксували випадки правця та дифтерії, упевніться, що діти вакциновані від цих небезпечних хвороб. Нагадуємо, що від правця не існує колективного імунітету – від нього захищає лише індивідуальна вакцинація.”
Мунір Мамедзаде, голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні
Тому урядовці та міжнародні медичні експерти звертають особливу увагу батьків до питання імунного захисту дітей: якщо в дитини пропущені якісь із потрібних щеплень, необхідно звернутися до педіатра — лікар огляне дитину та роз’яснить, як і коли ці щеплення можна надолужити. Якщо зв’язок із лікарем втрачений через війну, потрібно звернутися до найближчого закладу охорони здоров’я, що надає первинну медичну допомогу.
Довідково: відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень, в 6 років (вік, з якого діти вже можуть вступати до школи) у дитини мають бути:
Також, звертаємо увагу батьків: медичні довідки, видані до 1 жовтня 2023 року, вважаються дійсними протягом року. Обстеження дитини сімейним лікарем враховує всі базові вимоги для зарахування її до дитячого садочка та школи. Огляд включає збір анамнезу, повне фізикальне обстеження, перевірку наявності ознак гострої хвороби або хронічних станів, а також вимір зросту та маси тіла, дослідження гостроти зору, слуху (шепітна мова), постави та плантографії, інші обстеження. Лише у разі виявлення відхилень чи хвороб сімейний лікар направляє дитину до лікаря-спеціаліста. Обов’язково перед садочком та школою дитину оглядає лікар-стоматолог.
Варто зауважити, що дитина може пройти медичне обстеження в будь-який зручний час протягом року, не чекаючи закінчення навчального року або ж початку літа. Результати цього обстеження є чинними впродовж року з дати його проходження.
Ведення вагітності та медична допомога при пологах – безоплатні для пацієнток зі статусом ВПО
Охорона материнства і дитинства є одним із пріоритетних напрямків Програми медичних гарантій. Тому незалежно від свого місця проживання і реєстрації, жінки при надії та породіллі можуть розраховувати на отримання якісних безоплатних послуг ведення вагітності та медичної допомоги при пологах.
Куди звертатися майбутній мамі щодо ведення вагітності
Для спостереження вагітності можна обирати будь-який комунальний або приватний медичний заклад, що має договір із НСЗУ на пакет «Ведення вагітності в амбулаторних умовах».
Ведення вагітності акушером-гінекологом безоплатне як при самозвернення без направлення, так і при наявності направлення сімейного або лікуючого лікаря.
У межах пакету «Ведення вагітності в амбулаторних умовах» пацієнтка отримує наступні види послуг:
Якщо пацієнтці потрібна госпіталізація, то лікар-гінеколог направляє її в стаціонар, де вона отримає усю необхідну медичну допомогу також безоплатно, в рамках стаціонарного пакету.
Медична допомога при пологах – безоплатна, незалежно від місця проживання
Ні місце реєстрації, ні фактичне місце проживання не є підставою для оплати медичної допомоги. У закладах, які мають договір із НСЗУ, медична допомога при пологах безоплатна, її вартість оплачує Національна служба здоров’я України. Тому пацієнти зі статусом ВПО не мають нічого доплачувати за отримання медичної допомоги, зокрема при пологах.
Медична допомога при пологах надається безоплатно як при доставленні бригадою екстреної (швидкої) медичної допомоги, так і при самозверненні без направлення.
Під час пологів пацієнтка, що народжує, на безоплатній основі отримує усі необхідні ліки, медичні вироби, знеболення, лабораторні обстеження:
- меддопомога при пологах з черговою акушерською бригадою
- партнерські пологи
- ведення неускладнених та ускладнених пологів
- проведення ургентного або планового кесаревого розтину
- моніторинг стану роділлі і плода
- застосування знеболювальних: анальгетики, епідуральна або спінальна аналгезія та ін.
- анестезіологічне забезпечення оперативних втручань та акушерських процедур
- лабораторні та інструментальні дослідження 24/7
- консультування лікарями інших спеціальностей;
- проведення постконтактної АРТ профілактики дітям, народженим від ВІЛ-позитивних матерів
- проведення ряду скринінгів новонародженого (серологічне дослідження на ВІЛ та сифіліс, критичних вроджених вад серця та інших захворювань за програмою розширеного скринінгу новонароджених)
- оцінювання слуху в новонароджених;
- вакцинація немовля згідно з календарем профілактичних щеплень
- консультування з питань грудного вигодовування та післяпологової контрацепції;
- забезпечення організації надання комплексної електронної послуги «Е-малятко»;
- харчування в умовах стаціонару тощо.
Якщо у вас неправомірно вимагають сплатити вартість спостереження вагітності чи пологів – залишайте скаргу НСЗУ. Оператор контакт-центру за номером 16-77 розповість, як це зробити.
Як знайти медичний заклад, законтрактований з НСЗУ
Зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Оберіть з’єднання з оператором та запитайте, де є найближчі заклади, які надають допомогу з ведення вагітності або при пологах.
Знайдіть самостійно заклади з договором із НСЗУ за допомогою онлайн-карти на дашборді «Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій». Для пошуку треба застосувати фільтр «Група послуг», де обрати пакет «35.Ведення вагітності в амбулаторних умовах» або «7.Медична допомога при пологах», а також вказати потрібний населений пункт. На карті відобразяться медзаклади з телефонами і адресами, які відповідають введеним фільтрам. Перейти до дашборду можна за посиланням: https://cutt.ly/Pevvw0Ya .
Тож супровід вагітності та медична допомога при пологах – послуги, які оплачує НСЗУ в межах Програми медичних гарантій. Щоб перевірити, які послуги безоплатні, які заклади мають договір із НСЗУ і скільки коштів отримали ці медзаклади, майбутні мами можуть користуватися чат-ботом «Буду мамою», який розроблений ГО «Ліки Контроль» та БФ «280 днів». Чат-бот містить покроковий алгоритм щодо того, як отримати безоплатний супровід вагітності, медичну допомогу при пологах і неонатальні послуги.
Скористатися чат-ботом можна у Viber і Telegram:
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.
Що треба знати людині зі статусом ВПО для отримання безоплатної медичної допомоги?
Через повномасштабне вторгнення росії, понад 8 млн українців вимушено стали внутрішньо переміщеними особами – залишили свої домівки та тимчасово переїхали жити у більш безпечні регіони країни. Незалежно від місця проживання і реєстрації, кожен може отримати медичну допомогу в однаково повному обсязі, незалежно від місця реєстрації чи місця проживання. Це право реалізується через Програму медичних гарантій, яка зокрема, покриває потреби внутрішньо переміщених осіб.
Програма медичних гарантій включає всі основні види медичної допомоги:
1) екстреної медичної допомоги (незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем);
2) первинної медичної допомоги;
3) спеціалізованої медичної допомоги;
4) паліативної медичної допомоги;
5) реабілітації у сфері охорони здоров’я;
6) медичної допомоги дітям до 16 років;
7) медичної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.
А також безоплатні або з частковою доплатою ліки за програмою реімбурсації «Доступні ліки».
Вхідною точкою до безоплатного медичного обслуговування залишається лікар первинної медичної допомоги: сімейний лікар, терапевт або педіатр. Це може бути лікар комунального закладу, або приватного, чи працювати як ФОП за договором із НСЗУ. Пацієнтам, які тимчасово проживають в інших населених пунктах України і потребують медичної допомоги, необхідно звернутись до найближчого медичного закладу з договором з НСЗУ та укласти декларацію з сімейним лікарем.
Скасовувати попередню декларацію не потрібно. При укладанні нової декларації з обраним лікарем зміни автоматично зафіксуються в електронній системі охорони здоровʼя і попередня декларація буде автоматично анульована.
Маючи декларацію з лікарем, пацієнти отримують доступ до безоплатних послуг із діагностики та профілактики найпоширеніших захворювань, консультації щодо здорового способу життя, е-направлення до лікарів-спеціалістів, е-рецепти на ліки, можуть вакцинуватися відповідно до календаря профілактичних щеплень, оформлювати довідки, листки непрацездатності тощо.
Зверніть увагу! Без направлення внутрішньо переміщені особи можуть звертатися до: гінеколога, психіатра, нарколога, фтизіатра, педіатра, стоматолога.
Як знайти медзаклад із договором із НСЗУ?
Знайти найближчий медичний заклад або лікаря, який має договір із НСЗУ для надання окремих видів медичних послуг, можна:
- на дашборді НСЗУ Електронна карта місць надання первинної медичної допомоги
- зателефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 16–77.
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024».
Завантажити посібник можна за посиланням :
Укрпошта доставляє ліки та медичні вироби за програмою “Доступні ліки”. Доставка безкоштовна
Укрпошта уклала договір з Національною службою здоров’я України за програмою реімбурсації на безоплатну доставку медпрепаратів за такими напрямами:
Як і в звичайній аптеці із договором з НСЗУ, препарати можна отримати безоплатно або з доплатою за електронним рецептом.
Важливо! Наркотичні препарати та інсуліни не підлягають замовленню та доставці через Укрпошту!
Скористатися послугою “Укрпошта.Аптека” можуть всі жителі України, зокрема на прифронтових територіях, де доступ до ліків ускладнений.
Як замовити ліки?
Щоб перевірити, чи правильно укомплектовано замовлення, можна оглянути посилку під час отримання. Терміни доставки — до трьох днів між обласними центрами (без урахування дня відправлення).
Доставка ліків за програмою “Доступні ліки” є безоплатною.
Нині програма включає 532 найменування ліків та медичних виробів. Детальніше про всі напрями програми за посиланням: https://cutt.ly/DehIKf23.
Окрім препаратів за програмою “Доступні ліки”, можна також замовити будь-які інші рецептурні і безрецептурні лікарські засоби, які Укрпошта доставить до найближчого відділення.
В Україні розпочав роботу Єдиний вебпортал вакантних посад у закладах охорони здоров’я. Законодавство вимагає використовувати його для проведення добору на вакансії у державних та комунальних медзакладах, зокрема, при проведенні конкурсу на посаду керівника. Водночас вимога не поширюється на заклади охорони здоров’я приватної форми власності, заклади охорони здоров’я МВС, Міноборони,
військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення.
Єдиний вебпортал доступний за посиланням: https://medvacancy.moz.gov.ua/.
Завдяки його функціоналу можна розміщувати оголошення про вакансії у медзакладах, шукати роботу, подаватися на оприлюднені позиції, розміщувати оголошення про результати проведених конкурсів тощо.
Розміщувати інформацію на порталі можуть керівники та уповноважені особи закладів охорони здоров’я, члени конкурсної комісії, до складу яких входять представники органів управління. Ці особи мають пройти процедуру електронної ідентифікації та автентифікації та створити особистий кабінет. Зареєструватися на сайті також можуть і кандидати на посади.
Користування вебпорталом – безоплатне.
Інформацію про вакантну посаду до Єдиного вебпорталу заклади охорони здоров’я мають подавати протягом 10 робочих днів із дня її утворення або вивільнення.
Єдиний вебпортал призначений для цифровізації процесу пошуку вакансій у закладах охорони здоров’я. Завдяки йому:
1. Підвищується зручність працевлаштування та доступність вакансій. Працівники
сфери охорони здоров’я зможуть легко знайти актуальні вакансії, а заклади
охорони здоров’я – якісно і швидко задовольнити свої кадрові потреби;
2. Зменшуються час та зусилля, необхідні для працевлаштування.
3. Підвищується контроль якості та прозорості підбору кадрів.
4. Зменшується дефіцит кадрів у сфері охорони здоров’я.
5. Оптимізується процес визначення кадрової потреби та формування обсягів
держзамовлення на підготовку спеціалістів сфери охорони здоров’я.
6. Усуваються чинні корупційні ризики на етапі працевлаштування до медзакладів та мінімізуються прояви корупції у відносинах в колективі.
Адміністратором Єдиного вебпорталу є державне підприємство «Електронне здоров’я», що, зокрема, забезпечує його технічну підтримку та консультує з технічних питань.
У разі виникнення питань можна звертатися за адресою
hrportalsupport@ehealth.gov.ua.
Інформаційні матеріали та інструкції для різних категорій користувачів Єдиного вебпорталу розіслано керівникам органів та закладів охорони здоров’я.