Діяльність депаратаменту охорони здоров'я

Два лінійних прискорювачі поставили в Тернопіль та Чернівці

Поставки лінійних прискорювачів Elekta Harmony тривають: ще два міста України отримали обладнання і вже незабаром введуть його в експлуатацію. Йдеться про Тернопіль та Чернівці – Тернопільський обласний клінічний онкологічний диспансер та Буковинський клінічний онкологічний центр.

Загалом минулого року на замовлення Міністерства охорони здоров’я України Медичні закупівлі України вперше на централізованому рівні придбали 15 систем лінійного прискорювача за 541 млн грн.

“Ще два онкоцентри отримали лінійні прискорювачі – Тернопільський та Буковинський. Це надсучасне обладнання, завдяки якому лікарі можуть здійснювати точне, ефективне і персоналізоване лікування ракових пухлин з мінімальними побічними ефектами для пацієнтів. Якісна, доступна та безоплатна медична допомога для кожного пацієнта – наш пріоритет, який ми крок за кроком втілюємо в життя. Минулого року централізовано, коштом держави, разом із МЗУ нам вдалося закупити 15 лінійних прискорювачів. Тож зараз медзаклади, які забезпечили готовність прийняти, змонтувати та запустити в роботу це обладнання, отримують його.”

Віктор Ляшко, міністр охорони здоровʼя України.

“Медичні закупівлі України на замовлення Міністерства охорони здоров’я закупили 15 лінійних прискорювачів у минулому році. Це вже четвертий лінійний прискорювач, який ми доставили. У рітейлі він зараз коштує близько 90 мільйонів гривень. Тому ми зробили закупівлю зі значною економією. Велика подяка закладу, тому що вони одні із перших, хто був готовий по побудові бункера.”

Олег Кльоц, заступник генерального директора з управління поставками МЗУ.

Зазначимо, що лінійні прискорювачі призначені для лікування пацієнтів із онкологічними захворюваннями: з їх допомогою яких лікарі можуть таргетовано впливати на пухлини у внутрішніх органах, використовуючи опромінення. Це дозволяє повністю знищити або зупинити ріст пухлин із мінімальним пошкодженням здорових тканин пацієнта.

До постачання лінійних прискорювачів лікарні проходять етапи підготовки, серед яких: оцінка радіаційних ризиків, розробка проєкту приміщень, адаптування та підготовка приміщень для встановлення обладнання тощо.

Представник постачальника перевіряє готовність приміщень медзакладу та виконання умов, необхідних для прийняття обладнання. У разі успішного виконання всіх зазначених вимог відбувається поставка обладнання.

Нині Тернопільський обласний клінічний онкологічний диспансер та Буковинський клінічний онкологічний центр готові до встановлення обладнання, цей процес триватиме декілька місяців. Тому невдовзі українці, що живуть з онкологічними захворюваннями, зможуть отримувати більш якісне та інноваційне лікування.

Довідка: минулого року вперше була реалізована централізована закупівля такого складного обладнання у великій кількості за державний кошт. Загалом МЗУ придбали 15 систем лінійного прискорювача на суму 541 млн грн. При цьому, очікувана вартість склала понад 1 млрд грн, але завдяки ефективній роботі з ринком МЗУ вдалося заощадити 482 млн грн або 47 % коштів доведеного бюджету.


МОЗ продовжує впроваджувати Флагманський проєкт «Розвиток системи реабілітаційної допомоги» в рамках стратегії безбар’єрності

Міністерство охорони здоров’я України продовжує впроваджувати флагманський проєкт МОЗ «Розвиток системи реабілітаційної допомоги» в рамках реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні.

Цей проєкт є відповіддю на нові виклики, які постали перед країною через повномасштабну війну, особливо в контексті безбар’єрності, що стала одним із ключових пріоритетів. Наразі активно розвивається доказова, доступна та людиноцентрична реабілітаційна допомога, яку надають мультидисциплінарні команди.

Станом на серпень 2024 року Національна служба здоров’я України за напрямком реабілітації законтрактувала 498 медзакладів, де надається безоплатна медична допомога в рамках програми медичних гарантій. Загалом, наразі безоплатна для пацієнтів реабілітаційна допомога стаціонарно надається у 316 медзакладах по всій Україні та у 473 — амбулаторно. За перші вісім місяців 2024 року держава оплатила медзакладам понад 1,9 млрд грн в межах пакета Програми медичних гарантій «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям в стаціонарних умовах».

Для наймолодших пацієнтів (до 3 років) продовжує діяти окремий пакет «Медична реабілітація немовлят, які народилися передчасно та/або хворими, протягом перших трьох років життя». Послуги надає 131 медзаклад.

Для порівняння, в 2022 році реабілітаційні відділення по всій країні надавали менше ніж 4000 реабілітаційних сеансів на добу. Водночас у 2024 році цей показник складає вже майже 10 000 сесій. Це означає, що значно більше пацієнтів можуть отримати реабілітацію в необхідному їм обсязі. При цьому в 2024 році послуги з безоплатної та доказової реабілітаційної допомоги в умовах стаціонару отримали 85 825 тисяч пацієнтів.

Завдяки змінам внесеним Урядом у Програму медичних гарантій НСЗУ, починаючи з 2024 року оплата медзакладам від держави за надані послуги з реабілітації напряму залежать від важкості травми людини, аби деякі відділення не брались лише за легші випадки. Для цього було визначено 4 категорії складності реабілітаційної допомоги. Перша категорія охоплює найважчі випадки — два діагнози, пов'язані з травмами головного мозку, спинного мозку або внутрішніх органів. До цієї категорії застосовується підвищувальний коефіцієнт 2,1. Кожен пацієнт має право на 8 циклів реабілітації на рік, кожен тривалістю щонайменше 14 днів.

НСЗУ сплачує медзакладам за надання стаціонарної реабілітації від 19 тис. грн до 41 тис. грн, залежно від складності випадку та видів реабілітації. Тривалість реабілітаційної допомоги має складати не менше 14 днів. Кількість циклів, залежно від важкості випадків, може складати до 8 на рік (сумарно це більше ніж 112 днів на рік).

Ключова мета - зробити послуги з якісної, доказової та безбарʼєрної реабілітації доступними для всіх, хто її потребує. А сам реабілітаційний процес має розпочинатись для пацієнта якомога раніше, ще в гострому періоді. Це дозволяє забезпечити якнайкращі результати відновлення людини після травми чи захворювання. За основу моделі розвитку реабілітації Міністерство охорони здоров’я взяло ізраїльський досвід. Він враховує як потреби цивільних, так і потреби військових. Отже, не втратить актуальність навіть після війни й не призведе до утворення надлишку реабілітаційних відділень. Саме тому в країні тримає робота над розбудовою системи реабілітації на базі спроможної мережі медичних закладів. Реабілітаційні відділення на 30-60 ліжок мають зʼявитись у кожній великій (кластерній та надкластерній) лікарні країни. Наша мета – 7 800 ліжко-місць для пацієнтів у 221 такому медзакладі по всій країні.

Цьогоріч, міністерство провело моніторингові візити до 22 медзакладів спроможної мережі, де вже працюють стаціонарні реабілітаційні відділення щоб виявити потреби у покращення якості та доступності реабілітаційної допомоги, що там надається. Зокрема, йшлося і про дотримання рекомендацій щодо забезпечення безбар’єрності при наданні медичної допомоги.

“Допомогти людині усунути бар’єри для активного життя - такою є мета флагманського проєкту “Розвиток системи реабілітаційної допомоги” у межах Національної стратегії зі створення безбар'єрного простору в Україні, над реалізацією якого працює МОЗ. Запит на цей вид меддопомоги очікувано збільшується через триваючу війну і серед цивільних, і серед військових: щороку її потребують близько 250 000 пацієнтів. На початку року МОЗ затвердило Методичні рекомендації щодо запровадження принципів безбар’єрності під час надання медичних та реабілітаційних послуг в закладах охорони здоров’я . Це допоміжний інструмент для медзакладів, який дає розуміння того, як облаштувати безбар’єрні простори та зробити їх зручними для людей з порушенням мови, слуху, зору, руху, родин з дітьми, осіб похилого віку тощо. Безбар’єрність є важливим елементом для всіх реабілітаційних просторів. Сучасна, ефективна, доказова система реабілітації, що базується на кращих світових практиках, доступна в кожній громаді та безоплатна для пацієнта - внесок медичної сфери у відновлення людини.”

Віктор Ляшко, міністр охорони здоров'я України.

На базі прогресивних реабілітаційних відділень створюються центри досконалості, які мають на меті підвищення кваліфікації фахівців з реабілітації та впровадження передових методів реабілітаційної допомоги. Ці центри функціонують як тренінгові хаби для інших реабілітаційних команд і активно впроваджують новітні практики, що відповідають міжнародним стандартам. Вже маємо приклади центрів досконалості, які демонструють чудові результати та застосовують найкращі практики. Наразі їх сім — в Києві, Івано-Франківську, Дніпрі, Ужгороді, Вінниці та Тернополі.

Запроваджено експериментальний проєкт із підготовки фахівців з реабілітації у сфері охорони здоровʼя за дуальною формою навчання. Серед головних цілей проєкту – підготовка висококваліфікованих медичних працівників, удосконалення освітніх програм у закладах вищої освіти, збільшення практичної частини підготовки фахівців, ширше залучення закладів охорони здоров’я до підготовки медичних кадрів та збільшення кількості фахівців у реабілітаційних відділеннях. Проєкт триватиме два роки, а за його підсумками буде ухвалене рішення про масштабування у межах всієї країни.

Триває забезпечення сучасної, доказової та ефективної реабілітації без бюрократії та паперів. Для цього процес реабілітації пацієнта цифровізовано. Він супроводжується в електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ). Це черговий крок України в інтеграції найкращих світових стандартів, зокрема й у сфері цифрового розвитку, що позбавить медичних фахівців необхідності заповнювати паперові журнали й дозволить оперативно обмінюватися інформацією та відстежувати динаміку реабілітації усіма учасниками мультидисциплінарної реабілітаційної команди.

Зазначимо, що продовжує функціонувати механізм призначення допоміжних засобів реабілітації людям зі стійким обмеженням життєдіяльності, які мають статус «особа з інвалідністю» або «дитина з інвалідністю». Удосконалено процес отримання таких засобів для постійного користування ще до встановлення статусу інвалідності, що дозволяє пацієнтам отримати необхідні засоби без затримок. Будь-який пацієнт, який проходить реабілітацію, може отримати всі необхідні асистивні технології - безоплатно.

МОЗ також працює над розширенням програми реімбурсації ліків і медичних засобів, які є найбільш затребуваними серед ветеранів та мають доказову базу.

Впровадження нової системи реабілітації здійснюється за підтримки міжнародних партнерів, що дозволяє Україні швидко інтегрувати передові технології та підходи до реабілітації. Флагманський проєкт «Розвиток системи реабілітаційної допомоги» є ключовою частиною Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору, ініційованої першою леді України Оленою Зеленською, та спрямований на допомогу українцям, як цивільним, так і військовим, у поверненні до активного життя після відновлення.

Проєкт Міністерства охорони здоров’я України «Розвиток системи реабілітаційної допомоги» у межах Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні, яка реалізується за ініціативи першої леді України Олени Зеленської.


Фетальний алкогольний синдром, або чому немає безпечної дози алкоголю для вагітних

9 вересня — Міжнародний день інформування про фетальний алкогольний синдром, або ФАС. Це стан дитини, спричинений впливом алкоголю під час вагітності матері. ФАС може бути причиною пошкодження мозку плода та як наслідок – порушень поведінки, навчання і мислення, а також фізичного розвитку дитини.

Ви можете наразити дитину на небезпеку ще до того, як дізнаєтесь про свою вагітність, тож відмовтеся від алкоголю, якщо ви — вагітна, підозрюєте, що можете бути вагітною, або намагаєтеся завагітніти. Головне, про що варто пам’ятати, – немає безпечної дози алкоголю для вагітних і немає жодного типу алкоголю, який був би безпечним.

Вживання алкоголю майбутньою мамою призводить до того, що етиловий спирт крізь плаценту потрапляє до плода. Алкоголь затримується в його організмі значно довше, продовжуючи шкодити розвитку. Оскільки печінка плода ще не розвинена і не може ефективно метаболізувати алкоголь, він виводиться набагато повільніше, ніж у матері, – процес може тривати години або навіть дні, збільшуючи ризик пошкодження тканин і органів. Це спричиняє серйозні порушення: когнітивні, поведінкові, емоційні, вроджені аномалії тощо. Також є ризик раннього розвитку інфекційних хвороб у дитини.

ФАС — це найтяжчий розлад групи станів, що можуть виникати в дитини, мати якої вживала алкоголь під час вагітності. Вони об’єднані під загальним терміном «фетальний алкогольний спектр порушень» (ФАСП), куди входять п’ять розладів:

  • фетальний алкогольний синдром — найтяжчий і проявляється найбільшими відхиленнями у психофізіологічному розвитку дитини;
  • частковий фетальний алкогольний синдром;
  • алкогольний розлад нейророзвитку;
  • нейроповедінковий розлад, повʼязаний із пренатальною дією алкоголю;
  • вроджені дефекти, повʼязані зі вживанням матір’ю алкоголю.

Сім років тому було проведене дослідження, яке виявило 428 супутніх захворювань в осіб із фетальним алкогольним спектром розладів. Йдеться про діагнози з 18 (R00-R99) і 22 (U00-U49, U78–U88) класів Міжнародної статистичної класифікації хвороб і пов’язаних із ними проблем зі здоров’ям.

Симптоми фетального алкогольного спектра розладів із дитинства до повноліття можуть містити:

  • нетипові риси обличчя, найчастіше — гладкий гребінь між носом і верхньою губою;
  • затримку фізичного розвитку та низький зріст;
  • порушення функцій зору і слуху;
  • поведінкові проблеми, як-от сильний гнів або спалахи дратівливості;
  • порушення пам’яті;
  • труднощі з навчанням та увагою;
  • проблеми зі спілкуванням.

Деякі інші симптоми можуть проявлятися у дорослому віці:

  • підвищений кров’яний тиск;
  • проблеми з координацією рухів;
  • проблеми із зором;
  • зниження IQ з дитинства;
  • психічні розлади, зокрема синдром дефіциту уваги та гіперактивності (СДУГ);
  • високі показники залежності від соціальної підтримки;
  • суїцидальна поведінка.

У 2024 році в межах «Спільних дій щодо профілактики раку та інших неінфекційних захворювань» (Joint Action on Cancer and other NCDs prevention) за підтримки Єврокомісії в Україні впроваджується пілотний проєкт з дослідження фактичного споживання алкоголю вагітними та використання нової моделі консультування вагітних з метою зниження негативного впливу алкоголю на здоровʼя і профілактики фетального алкогольного спектра порушень (ФАСП). Проєкт впроваджується Центром громадського здоровʼя за участі Київського центру контролю та профілактики хвороб за сприяння Київської міської державної адміністрації.

У 2023 році в Україні 75,2 % жінок уживали алкоголь, з них 50,8 % — це жінки репродуктивного віку (30–44 роки).

Станом на серпень 2019 року за результатами дослідження Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), Україна мала один із найвищих у світі рівнів поширення фетального алкогольного синдрому — 5 випадків на 1000 людей, а багато жінок вважали «маленькі» дози алкогольних напоїв нешкідливими, особливо під час останнього триместру вагітності.


Україна та Азербайджан посилять співпрацю у сфері охорони здоровʼя

Міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко зустрівся з Надзвичайним і Повноважним Послом Азербайджанської Республіки Сеймуром Мардалієвим. Зустріч стосувалась поглиблення співробітництва у сфері охорони здоровʼя між Азербайджаном та Україною, а також обговорення можливостей співпраці з НДСЛ «Охматдит».

“Українська система охорони здоров’я переживає безпрецедентні випробування через війну, однак, продовжує розвиватись. На сьогодні активно впроваджуються нові програми, методики та технології, такі як, приміром, розширений неонатальний скринінг, сучасна процедура трансплантації рогівки, інновації у сфері кардіохірургії та нейрохірургії, триває процес оснащення лікарень найсучаснішим критично необхідним обладнанням, для роботи з яким фахівці проходять навчання, відбувається створення мережі університетських лікарень, щоби студенти могли отримувати кращий практичний досвід вже у процесі навчання. Сьогодні говоримо про посилення співпраці та пріоритетні напрями співробітництва у медичній галузі з нашими колегами та партнерами з Азербайджану. Ми готові ділитися своїм досвідом з партнерами.”

Віктор Ляшко, міністр охорони здоров'я України.

Також у ході зустрічі сторони домовилися про подальше налагодження обміну досвідом між медиками та посилення горизонтальної взаємодії між медзакладами й медуніверситетами. Крім цього, учасники обговорили перспективи спільних інфраструктурних проєктів із застосуванням механізму державно-приватного партнерства та ініціативи в освітній медичній сфері.

Ще один важливий пункт порядку денного – фармацевтична галузь. Йдеться про обмін досвідом та інформацією з питань контролю якості лікарських засобів та медичних виробів, розвитку можливостей постачання продукції на взаємні ринки, адже українські ліки вже давно успішно експортуються в Азербайджан.

Міністр подякував Азербайджану за підтримку, зокрема проєкти, які дають можливість постраждалим від жахіть війни дітям проходити реабілітацію, та надану гуманітарну допомогу.

 

В МОЗ обговорили ключові напрямки роботи нового проєкту «Реабілітація в Україні»

У Міністерстві охорони здоров’я відбулася зустріч з командою проєкту «Реабілітація в Україні» (Rehab4U) та представниками Офісу охорони здоров’я USAID в Україні, на якій обговорили пріоритети МОЗ з розвитку фізичної реабілітації та сфери технічної допомоги – з боку проєкту Rehab4U.

Діалог відбувся за участі першого заступника Міністра охорони здоров’я Сергія Дуброва, директора Офісу охорони здоров’я USAID в Україні Робін Марц та керівника проєкту «Реабілітація в Україні» (Rehab4U) Олексія Яременка.

“Ми вдячні USAID за тривалу, активну та ефективну співпрацю, яка підтримує нашу країну на всіх рівнях впродовж багатьох років. Це особливо цінно та необхідно в цей надскладний час, коли наша країна постійно стикається з викликами, зокрема, і в медичній сфері. Впровадження нового проєкту Rehab4U, спрямованого на розвиток системи реабілітації та покращення якості реабілітаційних послуг залишається топ-пріоритетом для МОЗ. Наша мета — забезпечити якісні та доступні медичні послуги в сучасних і комфортних умовах кожному українцю, який потребує відновлення.”

Сергій Дубров, перший заступник міністра охорони здоров'я.

Під час зустрічі було представлено новий п’ятирічний проєкт «Реабілітація в Україні» (Rehab4U), що реалізується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Із 1 липня 2024 року його впровадження розпочала організація Momentum Wheels for Humanity. До переліку партнерів-виконавців проєкту також входять Results for Development (R4D), Project Hope, Національна асамблея людей з інвалідністю України та Deloitte. Проєкт охоплюватиме не менше 15 областей України, маючи за мету покращення доступу та підвищення якості послуг із фізичної реабілітації, включно з асистивними технологіями.

У фокусі проєкту:

  • підтримка Уряду та ключових органів влади у розвитку системи реабілітації як на національному, так і на регіональному рівнях;
  • розширення доступу та покращення якості послуг фізичної реабілітації, включаючи асистивні технології;
  • створення умов для інтеграції у суспільство людей з інвалідністю та постраждалих від війни українців, а також їхнє повернення до економічного відновлення країни.

 

Протягом вересня в регіони розвезуть 35 тисяч доз вакцини проти сказу

Наприкінці серпня на склад логістичного партнера Медичних закупівель України (МЗУ) було поставлено 35 тисяч доз вакцини для профілактики сказу на суму понад 18 млн грн. Зберігання такої вакцини потребує підтримки температурного режиму у діапазоні +2 °C – +8 °C.

За умовами договору, загальна вартість закупівлі становила 30,3 млн грн за 58 тисяч доз, постачання яких буде розбите на дві партії:

  • Перша партія у кількості 35 тисяч доз вже прибула на склад МЗУ і буде розвезена протягом вересня у всі регіони України.
  • Друга – 23 тисячі доз на суму понад 12 млн грн – буде поставлена на склад до кінця року.

У системі охорони здоров’я на рівні медзакладів кожної області визначені центри антирабічної допомоги: вони забезпечені вакцинами, лікарі центрів надають медичну допомогу пацієнтам, які звертаються в разі укусів, подряпин, ослинень тваринами; проводять первинну обробку; призначають та проводять курс антирабічних щеплень в разі необхідності.

Щоб дізнатись, де у вашій області чи місці перебування працюють центри антирабічної допомоги потрібно звернутись до контакт-центру МОЗ за номером 0 800 60 20 19.

Сказ – це вірусна, смертельна інфекція, розвитку якої у людини можна запобігти, якщо своєчасно провести вакцинацію. Людям вірус сказу зазвичай передається під час укусу заражених тварин, при чому у більшості випадків джерело інфікування – собаки та коти (як безпритульні, так і не вакциновані домашні). Вакцинацію тварин проводять фахівці ветеринарної медицини Держпродспоживслужби.

Якщо вас укусила чи ослинила тварина (дика, безпритульна, домашня тварина незалежно від даних про її вакцинацію) негайно обробіть місце укусу чи подряпин:

  • Ретельно (щонайменше 10 хвилин) промивайте місце ураження водою з милом.
  • Після промивання та обробки рани накладіть стерильну пов’язку.

Лікар оцінить ситуацію, об’єм антирабічної допомоги – призначити лише курс вакцинації проти сказу чи, за необхідності, вакцинацію поєднати з введенням антирабічного імуноглобуліну. Навіть потрапляння слини тварини на пошкоджені шкірні покриви може бути показанням до початку лікування. Антирабічні щеплення запобігають виникненню захворювання сказом у 96–99 % випадків.


МОЗ та USAID продовжують співпрацю: нові проєкти для зміцнення системи охорони здоров'я

Сьогодні, 3 вересня 2024 року в Міністерстві охорони здоров'я України відбулася зустріч представників МОЗ на чолі з Міністром охорони здоров’я Віктором Ляшком з делегацією Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), яку очолювала Джулі Кьонен, Директор Місії в Україні.

Під час зустрічі присутні обговорили спільні проєкти у сфері охорони здоров'я, які реалізуються завдяки плідній співпраці МОЗ з USAID та перспективні напрямки, які доцільно розвивати у майбутньому. 

Міністр Віктор Ляшко висловив подяку USAID за підтримку, яку надає USAID Україні вже багато років поспіль, а також посилену допомогу з початком повномасштабної війни. 

«Наша співпраця з USAID триває десятки років, і ми цінуємо підтримку, яку надає уряд та народ Сполучених Штатів Америки. Оремо вдячні за гнучкість у реагуванні на нагальні запити та потреби нашої країни. Завдяки ефективно налагодженій співпраці вдається реалізувати велику кількість успішних проєктів, які направлені як на стратегічний розвиток системи охорони здоров'я України, так і на підвищення її стійкості в умовах постійної необхідності реагувати на виклики війни. Йдеться, зокрема, про продовження процесу реформування медичної системи та формування спроможної мережі медичних закладів по всій Україні, перегляд регуляторної політики у сфері обігу лікарських засобів, здійснення прозорих закупівель, протидію ВІЛ-інфекції та туберкульозу, розвиток системи громадського здоров'я, цифровізацію», - зазначив Віктор Ляшко, міністр охорони здоров'я України. 

Окрім цього, приділили увагу новим проєктам USAID, серед яких проєкт Rehab4U, спрямований на розвиток системи реабілітації у сфері охорони здоров'я в Україні. Також міністр підкреслив важливість запуску нового проєкту щодо подальшого реформування медичної системи та ще одного проєкту у сфері ментального здоров'я. Разом вони ідеально відображають ключові стратегічні напрямки роботи, адже попит на ці медичні послуги зростає в умовах війни. Якісно вибудувана система охорони здоров'я   — те, що створює передумови для якісного відновлення людей, а отже і країни.


Стратегічні напрями розвитку медсестринства в Україні: тривають обговорення з представниками професійної спільноти

Триває робота над рамковим документом, який – після низки обговорень і затвердження – визначатиме стратегічні напрями розвитку медсестринства в Україні.

Упродовж попередніх двох тижнів Міністерство охорони здоров’я за підтримки міжнародних партнерів провело цикл сесій-дискусій щодо документа із професійною спільнотою. Зокрема, вже відбулося чотири такі зустрічі із представниками різних груп професій: медичними сестрами та братами, представниками закладів первинної медичної допомоги та спеціалізованої медичної допомоги, медичними освітянами.

З учасниками обговорили кожен із чотирьох блоків документа: «Освіта», «Людські ресурси та робоче середовище», «Розвиток лідерства в медсестринстві» та «Посилення ролі медичних сестер в наданні послуг».

Загалом представники професійних спільнот позитивно сприйняли наміри щодо розвитку цих стратегічних напрямів. Вони розуміють необхідність глибинних змін у підготовці медичних сестер і братів, і готові спільно працювати над такими змінами. Адже сучасна медична система вимагає посилення ролі таких фахівців у наданні допомоги пацієнтам. Тож країна має докорінно змінити підходи, щоби готувати достатню кількість медсестер, які володітимуть актуальними знаннями й навичками, відповідатимуть сучасним вимогам системи охорони здоровʼя.

МОЗ дякує усім учасникам за плідні дискусії. Ваші знання та практичний досвід важливі для удосконалення презентованого проєкту стратегічних напрямів розвитку медсестринства, який стане робочим документом, планом для розвитку медсестринської галузі в нашій країні.

Нагадаємо, рамковий документ «Стратегічні напрями розвитку медсестринства в Україні» розроблений у МОЗ у співпраці з партнерами з україно-швейцарського проєкту «Розвиток медичної освіти», Проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоровʼя», бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні, ДУ «Центр розвитку медсестринства МОЗ України». Він був представлений на початку серпня.

Наступним етапом у роботі над документом стане опрацювання коментарів, фіналізація і затвердження його колегією МОЗ.


Кабмін визначив порядок перевезення медичного канабісу територією України

Кабінет Міністрів України вніс зміни до Порядку перевезення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів. Відтепер у документі визначені й правила транспортування Україною конопель для медичних цілей, рослинної субстанції канабісу та виготовлених з них лікарських засобів (далі – медичний канабіс), а також – оформлення необхідних документів.

Перевозити медичний канабіс зможуть суб’єкти господарювання усіх форм власності за наявності у них ліцензії на перевезення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів. Робити це можна буде або на замовлення, або самим суб’єктам господарювання, які мають ліцензію на виробництво, виготовлення та/ або використання медичних конопель. Ще одна обов’язкова умова – забезпечення схоронності вантажу. Відповідальність за це і за конфіденційність інформації про перевезення нестиме керівник суб’єкта господарювання. До охорони кожного перевезення мають бути залучені державні охоронні компанії, які дотримуватимуться умов охорони цінних вантажів.

При перевезенні рослинної субстанції канабісу або вироблених з неї лікарських засобів, якщо кількість діючої речовини перевищує 10 л (кг), таке авто має бути обладнане супутниковими системами контролю з реєстрацією та моніторингом маршруту, що дозволяє ідентифікувати та встановлювати місцеперебування автомобіля.

Перевозити менш як 10 л (кг) лікарських засобів із медичного канабісу у межах міста чи області можна буде без залучення охоронної компанії, а питання охорони вантажу під час перевезення має забезпечити керівник суб’єкта господарювання.

Вантаж можна буде перевозити лише автомобільним або повітряним транспортом. Пересилання медичного канабісу у поштових відправленнях або залізничним транспортом — заборонено.

Перевезення здійснюватиметься у супроводі уповноваженої особи, призначеної керівником суб’єкта господарювання. Факт отримання вантажу підтверджуватиме товарно-транспортна накладна із зазначенням реєстраційного номера автомобільного транспортного засобу, яку підписує уповноважена особа. Ця особа вестиме облік перевезеного вантажу із зазначенням у спеціальному журналі (у паперовій та/або електронній формі) загальної маси, кількості місць, кінцевого пункту призначення, номера і дати підписання товарно-транспортної накладної, коду згідно з ЄДРПОУ та найменування вантажоодержувача.

Таким чином, оновлений Порядок гарантуватиме безпечне і контрольоване перевезення медичного канабісу територією України.

МОЗ нагадує: програма «Medevac» дозволяє українцям отримати безоплатне лікування за кордоном

Міністерство охорони здоров’я у межах співпраці з Єврокомісією за підтримки ВООЗ, урядів європейських країн та багатьох партнерів продовжують координувати направлення та транспортування постраждалих українців для лікування за кордон.

Медична евакуація пацієнтів здійснюється майже щотижня від початку повномасштабної війни. За цей час вже вдалося евакуювати спеціалізованим медичним транспортом 5 276 українців.

Уже понад 30 країн прийняли українців на лікування: Німеччина, Норвегія, Латвія, Литва, Польща, Франція, Італія, Данія, Швеція, Бельгія, Іспанія, Нідерланди та інші. Серед країн-лідерів за кількістю проведених евакуацій для наших громадян: Німеччина — 1 306 особи, Польща — 428 осіб та Норвегія — 379 осіб.

До закордонних клінік направляють дітей та дорослих, що постраждали від обстрілів, пацієнтів з новоутвореннями, рідкісними хворобами та військових.

Лікуючий чи сімейний лікар скеровує пацієнтів на лікування за кордон на основі встановлених критеріїв. Щоби підтвердити відповідність критеріям, потрібно запитати у лікаря заповнену форму № 027/о «Виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого». Зазначимо, військовослужбовцю обов’язково потрібно отримати висновок про необхідність направлення на лікування за кордон. Його заповнює та підписує лікар або медичний директор лікарні/госпіталю.

Детально ознайомитися з алгоритмом медичної евакуації можна за посиланням. 

Наразі діють кілька маршрутів медичної евакуації на лікування за кордон, а саме:

  • через обласний департамент охорони здоров’я;
  • шляхом подання особистої заявки через сайт МОЗ у розділі «Громадянам»;
  • для військовослужбовців — шляхом подання на евакуацію за кордон через командування Медичних сил України.

Нагадуємо, що евакуація для українських пацієнтів — безоплатна. Всі видатки за таке дороге лікування взяли на себе уряди країн-партнерів програми Medevac.

Детальнішу інформацію про особливості надання медичної допомоги постраждалим громадянам України за кордоном можна знайти тут.


Рутинна вакцинація: як перевірити історію щеплень та в разі пропуску скорегувати вакцинальний графік дорослих та дітей?

За Національним календарем профілактичних щеплень діти до 16 років мають обов'язково отримати щеплення від десяти хвороб, серед яких дифтерія, правець та кашлюк. Дорослим, починаючи з 26-річного віку, потрібно ревакцинуватися кожні 10 років. Але що робити, якщо ви не пам’ятаєте або не знаєте, коли востаннє отримували щеплення?

Як перевірити свою історію щеплень?

Перегляньте інформацію про щеплення у своїй медичній карті. Якщо не вдається знайти необхідну інформацію самостійно, зверніться до свого сімейного лікаря. Він допоможе вам відновити історію щеплень, перевіривши медичні записи.

Через війну багато людей змінили місце проживання. Дехто не має на новому місці медичної документації й не може підтвердити вакцинальний статус дітей і свій власний. МОЗ і ЦГЗ розробили рекомендації для отримання даних про вакцинацію внутрішньо переміщеними особами.

Де отримати щеплення?

Щеплення, які входять до Національного календаря профілактичних щеплень, в Україні безоплатні для громадян. Щепитися можуть усі – дорослі й діти, звернувшись до сімейного лікаря, терапевта або педіатра.

Нагадуємо, що з 1 серпня за ініціативи Міністерство охорони здоров’я в Україні розпочалися додаткові заходи з імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця для груп населення, які пропустили планові щеплення в попередні роки. Додатковий раунд з імунізації триватиме до кінця року. Зокрема, дітям які пропустили планові щеплення за Національним календарем профілактичних щеплень, та дорослим, які не отримали ревакцинацію, медики нагадуватимуть про важливість щеплень та запрошуватимуть на вакцинацію.

Чому важливо вакцинуватися проти кашлюку, правця та дифтерії?

За 7 місяців 2024 року зареєстровано 5 602 випадки захворювання, що значно перевищує показники за аналогічний період минулого року (206 випадків). Зростання захворюваності на кашлюк (лише за червень 2024 року — 1 058 випадків проти 1 006 випадків за перші три місяці цього року) свідчить про продовження підйому захворюваності в наступні роки.

На правець, починаючи з 2022 року, захворіла 21 людина, а за шість місяців цього року зареєстровано три випадки хвороби. Щодо дифтерії: за 2022 рік було зареєстровано 2 випадки захворювання, та по одному у 2023, 2024 роках. Востаннє епідемія дифтерії в Україні фіксувалася в період з 1991 по 1998 роки. Тоді захворіли близько 20 тисяч людей. Майже 700 осіб померли.


Безпечне навчання та захищений імунітет: спільна заява МОЗ, МОН, ЮНІСЕФ та ВООЗ щодо важливості вакцинації напередодні навчального року

Тисячі українських дітей повертаються до очного навчання: Міністерство освіти та науки обладнало укриття у садочках та школах по всій країні, задля безпеки учнів під час навчального року. В областях, де цього вимагає безпекова ситуація, — заклади освіти проводитимуть віддалене навчання. Усі державні органи разом з міжнародними партнерами провели посилену підготовку за своїми напрямами діяльності, щоб забезпечити безпечне навчання у приміщеннях, де воно проходитиме; щоб діти незалежно від зміни місця проживання змогли пройти медогляд і отримати усі обовʼязкові щеплення задля уникнення спалахів інфекційних хвороб під час навчання у колективах.

“Імунопрофілактика від інфекційних захворювань захищає не тільки вакциновану дитину, а й дітей, які через медичні протипоказання не мають щеплень. Кір, кашлюк, ГРВІ поширюються дуже швидко, здатні призвести до спалахів та спричинити ускладнення, особливо якщо дитячий організм не має імунного захисту. Школа та колективи, в яких навчаються діти, має бути безпечним середовищем для всіх учасників навчального процесу. Тому під час оформлення довідки для школи передбачено контроль як з боку лікаря, так і відповідального в навчальному закладі за отриманими щепленнями проти інфекційних хвороб. Всі необхідні вакцини в країні є. В разі якщо рекомендовані щеплення пропущені, наприклад, через переїзд до іншого міста, батькам варто звернутися до сімейного лікаря і надолужити їх. Це питання індивідуального захисту для кожної дитини від хвороб, яким можна запобігти вакцинацією.”

Ігор Кузін, заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар України

Протипоказання до вакцинації встановлює виключно лікар. Особливо напередодні епідсезону питання імунопрофілактики вимагає посиленої уваги з боку лікарів, освітян та батьків щодо обовʼязкових щеплень, які діти мають отримати за віком та які передбачені Національним календарем профілактичних щеплень. Крім того, для зручності батьків школярів цього року затверджена єдина форма медичної довідки, яку видає сімейний лікар для зарахування дитини до закладів освіти всіх рівнів. Відтепер немає потреби проходити огляд у декількох лікарів, займати черги та отримувати довідки різної форми. Для вступу дитини до будь-якого закладу освіти видається уніфікована довідка № 086/о.

“Хоча нині на перший план вийшла безпечність шкіл, повʼязана з війною, вакцинація і створення колективного імунітету – це ще одна базова умова створення безпечного освітнього середовища. Окрім того, є звʼязок між здоровʼям учнів і ризиком появи освітніх втрат. Щороку десятки учнів у кожній школі пропускають заняття через хвороби, уникнути чого можна було, якби учні були вакциновані. Батьки й вчителі жаліються, що після цього дітям треба кілька тижнів на те, щоб надолужити пропущене навчання та ввійти в робочий режим. Тому вакцинація — це не лише питання охорони здоров'я, а й важлива частина забезпечення якісної освіти для кожної дитини.”

Андрій Сташків, заступник міністра освіти і науки України

Рівень охоплення профілактичними щепленнями в Україні за 7 місяців 2024 року (за даними Центру громадського здоровʼя (ЦГЗ)) проти деяких захворювань не досягає необхідних показників. Зокрема, за перше півріччя 2024 року попри безперебійну наявність вакцин для рутинних щеплень в Україні серед дітей у віці 6 років проти поліомієліту – 42,3%, проти дифтерії та правця – 44,3%, проти кору, епідемічного паротиту та краснухи – 47,7%. За рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), для досягнення колективного імунітету проти інфекційних захворювань, проти яких на рівні країни передбачена безоплатна обов’язкова вакцинація, цей показник має становити 95%.

“Численні спалахи інфекційних хвороб пов’язані з недостатнім охопленням вакцинацією. Ми бачимо тривожні сигнали про поширення кору в Європі – за минулий рік 46 країн повідомили про значне збільшення випадків захворювання. Уряд України спільно з партнерами доклав значних зусиль, щоб діти продовжували отримувати заплановані щеплення, попри численні виклики, пов’язані з війною, зокрема, постійні атаки на охорону здоров’я, відключення електроенергії та міграцію населення. Ми працюємо над посиленням програми імунізації, забезпеченням безперебійного постачання вакцин, покращенням потужностей для їх зберігання і транспортування, та наданням безперешкодного доступу до послуг з вакцинації. Нехай початок навчального року буде безпечним та успішним для всіх в Україні.”

Доктор Ярно Хабіхт, голова Бюро ВООЗ в Україні

Незалежно від того, яку форму навчання для дитини обирають батьки, вони мають подбати про проходження обов’язкових щорічних профілактичних медоглядів та щеплень. Це допоможе вчасно реагувати на можливі проблеми зі здоров’ям.

“ЮНІСЕФ підтримує безпечне очне навчання для дітей, де це можливо організувати, і нагадує, що вакцинація — це справжня турбота про себе та оточуючих. Напередодні нового навчального року просимо батьків переконатися, що діти мають усі щеплення. З огляду на те, що цього року в Україні фіксували випадки правця та дифтерії, упевніться, що діти вакциновані від цих небезпечних хвороб. Нагадуємо, що від правця не існує колективного імунітету – від нього захищає лише індивідуальна вакцинація.”

Мунір Мамедзаде, голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні

Тому урядовці та міжнародні медичні експерти звертають особливу увагу батьків до питання імунного захисту дітей: якщо в дитини пропущені якісь із потрібних щеплень, необхідно звернутися до педіатра — лікар огляне дитину та роз’яснить, як і коли ці щеплення можна надолужити. Якщо зв’язок із лікарем втрачений через війну, потрібно звернутися до найближчого закладу охорони здоров’я, що надає первинну медичну допомогу.


Довідково: відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень, в 6 років (вік, з якого діти вже можуть вступати до школи) у дитини мають бути:

  • 2 дози вакцини проти кору, паротиту, краснухи (завершений курс щеплень);
  • 3 дози вакцини проти гепатиту В (завершений курс щеплень);
  • 1 доза вакцини проти туберкульозу (завершений курс щеплень);
  • 4 дози вакцини проти кашлюку (завершений курс щеплень);
  • 5 доз вакцини проти правця та дифтерії;
  • 5 доз вакцини проти поліомієліту;
  • 3 дози вакцини проти хіб-інфекції (завершений курс щеплень).

Також, звертаємо увагу батьків: медичні довідки, видані до 1 жовтня 2023 року, вважаються дійсними протягом року. Обстеження дитини сімейним лікарем враховує всі базові вимоги для зарахування її до дитячого садочка та школи. Огляд включає збір анамнезу, повне фізикальне обстеження, перевірку наявності ознак гострої хвороби або хронічних станів, а також вимір зросту та маси тіла, дослідження гостроти зору, слуху (шепітна мова), постави та плантографії, інші обстеження. Лише у разі виявлення відхилень чи хвороб сімейний лікар направляє дитину до лікаря-спеціаліста. Обов’язково перед садочком та школою дитину оглядає лікар-стоматолог.

Варто зауважити, що дитина може пройти медичне обстеження в будь-який зручний час протягом року, не чекаючи закінчення навчального року або ж початку літа. Результати цього обстеження є чинними впродовж року з дати його проходження.


Ведення вагітності та медична допомога при пологах – безоплатні для пацієнток зі статусом ВПО


Охорона материнства і дитинства є одним із пріоритетних напрямків Програми медичних гарантій. Тому незалежно від свого місця проживання і реєстрації, жінки при надії та породіллі можуть розраховувати на отримання якісних безоплатних послуг ведення вагітності та медичної допомоги при пологах. 


 Куди звертатися майбутній мамі щодо ведення вагітності


Для спостереження вагітності можна обирати будь-який комунальний або приватний медичний заклад, що має договір із НСЗУ на пакет «Ведення вагітності в амбулаторних умовах».


Ведення вагітності акушером-гінекологом безоплатне як при самозвернення без направлення, так і при наявності направлення сімейного або лікуючого лікаря.


У межах пакету «Ведення вагітності в амбулаторних умовах» пацієнтка отримує наступні види послуг:

  • динамічне спостереження за перебігом вагітності
  • проведення необхідних лабораторних досліджень: від розгорнутого аналізу крові до досліджень на віруси та перинатальні інфекції
  • проведення інструментальних обстежень: УЗД із доплером, трансвагінальна ультразвукова цервікометрія, кольпоскопія, кардіотокографія, електрокардіографія тощо
  • проведення пренатального скринінгу
  • профілактика резус-сенсибілізації шляхом введення антирезусного D імуноглобуліну
  • направлення до перинатального (при виявленні у плода ознак аномалій, вродженої, спадкової патології) чи мультидисциплінарного (при встановленні у пацієнтки високого ризику перебігу вагітності) консиліуму
  • постконтактна профілактика інфекцій, що передаються статевим шляхом, у випадку насильства за ознакою статі
  • надання повної інформації щодо перебігу вагітності, особливостей індивідуального плану ведення вагітності та пологів
  • надання інформації пацієнтці щодо станів, при яких слід звертатися за медичною допомогою, закладів перинатальної допомоги, в яких жінці, залежно від її здоров’я та стану плода, рекомендовано народжувати тощо.


Якщо пацієнтці потрібна госпіталізація, то лікар-гінеколог направляє її в стаціонар, де вона отримає усю необхідну медичну допомогу також безоплатно, в рамках стаціонарного пакету.


Медична допомога при пологах – безоплатна, незалежно від місця проживання


Ні місце реєстрації, ні фактичне місце проживання не є підставою для оплати медичної допомоги. У закладах, які мають договір із НСЗУ, медична допомога при пологах безоплатна, її вартість оплачує Національна служба здоров’я України. Тому пацієнти зі статусом ВПО не мають нічого доплачувати за отримання медичної допомоги, зокрема при пологах.


Медична допомога при пологах надається безоплатно як при доставленні бригадою екстреної (швидкої) медичної допомоги, так і при самозверненні без направлення.


Під час пологів пацієнтка, що народжує, на безоплатній основі отримує усі необхідні ліки, медичні вироби, знеболення, лабораторні обстеження:

- меддопомога при пологах з черговою акушерською бригадою

- партнерські пологи

- ведення неускладнених та ускладнених пологів

- проведення ургентного або планового кесаревого розтину

- моніторинг стану роділлі і плода

- застосування знеболювальних: анальгетики, епідуральна або спінальна аналгезія та ін.

- анестезіологічне забезпечення оперативних втручань та акушерських процедур

- лабораторні та інструментальні дослідження 24/7

- консультування лікарями інших спеціальностей;

- проведення постконтактної АРТ профілактики дітям, народженим від ВІЛ-позитивних матерів

- проведення ряду скринінгів новонародженого (серологічне дослідження на ВІЛ та сифіліс, критичних вроджених вад серця та інших захворювань за програмою розширеного скринінгу новонароджених)

- оцінювання слуху в новонароджених;

- вакцинація немовля згідно з календарем профілактичних щеплень

- консультування з питань грудного вигодовування та післяпологової контрацепції;

- забезпечення організації надання комплексної електронної послуги «Е-малятко»;

- харчування в умовах стаціонару тощо.


Якщо у вас неправомірно вимагають сплатити вартість спостереження вагітності чи пологів – залишайте скаргу НСЗУ. Оператор контакт-центру за номером 16-77 розповість, як це зробити.


 Як знайти медичний заклад, законтрактований з НСЗУ


Зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Оберіть з’єднання з оператором та запитайте, де є найближчі заклади, які надають допомогу з ведення вагітності або при пологах.

Знайдіть самостійно заклади з договором із НСЗУ за допомогою онлайн-карти на дашборді «Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій». Для пошуку треба застосувати фільтр «Група послуг», де обрати пакет «35.Ведення вагітності в амбулаторних умовах» або «7.Медична допомога при пологах», а також вказати потрібний населений пункт. На карті відобразяться медзаклади з телефонами і адресами, які відповідають введеним фільтрам. Перейти до дашборду можна за посиланням: https://cutt.ly/Pevvw0Ya .


Тож супровід вагітності та медична допомога при пологах – послуги, які оплачує НСЗУ в межах Програми медичних гарантій. Щоб перевірити, які послуги безоплатні, які заклади мають договір із НСЗУ і скільки коштів отримали ці медзаклади, майбутні мами можуть користуватися чат-ботом «Буду мамою», який розроблений ГО «Ліки Контроль» та БФ «280 днів». Чат-бот містить покроковий алгоритм щодо того, як отримати безоплатний супровід вагітності, медичну допомогу при пологах і неонатальні послуги.

Скористатися чат-ботом можна у Viber і Telegram:

  • https://chats.viber.com/iwillbemother_bot
  • https://t.me/IWillBeMother_bot


Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.


https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Facademy.nszu.gov.ua%2Fpluginfile.php%2F256700%2Fmod_page%2Fcontent%2F21%2F%25D0%2593%25D1%2596%25D0%25B4_%25D0%25B4%25D0%25BB%25D1%258F_%25D0%25BF%25D0%25B0%25D1%2586%25D1%2596%25D1%2594%25D0%25BD%25D1%2582%25D1%2596%25D0%25B2_2024.pdf%3Ffbclid%3DIwZXh0bgNhZW0CMTAAAR2vzCB-3VcBz01n3roO9cIWfaUMJGHQ77QuFg7YdmJBl5qOx0ITsrFFxwM_aem_j0gTuZ8Oe92xz-yDc2D06A&h=AT265aC_uN1M55uOHR7kGNCIaVmZhxH6AcoVV4CEAQ1hrwgaEh5dKLinf4pP7fgh2r2lRZ2f-mxI84d-bI8_nooSTYvK90XfyLHTg1hERP54toKiOOg_XctR4ia9C2hVOlbB101_nSb-J5m73eE&__tn__=R*F&c[0]=AT0nEGjF_Vkkz0ME4ZOvT1koXYPsi0EUdKGxa40J6CgCmzB-K1Q-j6O4RIquP5OmrxCFWbOEulhQHsxqik9NSmljdoncWnGTsKwfAUCATHj3DmMGd7hhNFxhXc2B81Zu4-VA5_qhYw6eL7jsVglSG0luToptoNnK8MiQpnI0nuZUGZv6NpR3JF355fdYT4LWbryXouLZRQ


Що треба знати людині зі статусом ВПО для отримання безоплатної медичної допомоги?

Через повномасштабне вторгнення росії, понад 8 млн українців вимушено стали внутрішньо переміщеними особами – залишили свої домівки та тимчасово переїхали жити у більш безпечні регіони країни. Незалежно від місця проживання і реєстрації, кожен може отримати медичну допомогу в однаково повному обсязі, незалежно від місця реєстрації чи місця проживання. Це право реалізується через Програму медичних гарантій, яка зокрема, покриває потреби внутрішньо переміщених осіб.

Програма медичних гарантій включає всі основні види медичної допомоги:

1) екстреної медичної допомоги (незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем);

2) первинної медичної допомоги;

3) спеціалізованої медичної допомоги;

4) паліативної медичної допомоги;

5) реабілітації у сфері охорони здоров’я;

6) медичної допомоги дітям до 16 років;

7) медичної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.

А також безоплатні або з частковою доплатою ліки за програмою реімбурсації «Доступні ліки».

Вхідною точкою до безоплатного медичного обслуговування залишається лікар первинної медичної допомоги: сімейний лікар, терапевт або педіатр. Це може бути лікар комунального закладу, або приватного, чи працювати як ФОП за договором із НСЗУ. Пацієнтам, які тимчасово проживають в інших населених пунктах України і потребують медичної допомоги, необхідно звернутись до найближчого медичного закладу з договором з НСЗУ та укласти декларацію з сімейним лікарем.

Скасовувати попередню декларацію не потрібно. При укладанні нової декларації з обраним лікарем зміни автоматично зафіксуються в електронній системі охорони здоровʼя і попередня декларація буде автоматично анульована.

Маючи декларацію з лікарем, пацієнти отримують доступ до безоплатних послуг із діагностики та профілактики найпоширеніших захворювань, консультації щодо здорового способу життя, е-направлення до лікарів-спеціалістів, е-рецепти на ліки, можуть вакцинуватися відповідно до календаря профілактичних щеплень, оформлювати довідки, листки непрацездатності тощо.

Зверніть увагу! Без направлення внутрішньо переміщені особи можуть звертатися до: гінеколога, психіатра, нарколога, фтизіатра, педіатра, стоматолога.


Як знайти медзаклад із договором із НСЗУ?

Знайти найближчий медичний заклад або лікаря, який має договір із НСЗУ для надання окремих видів медичних послуг, можна:


- на дашборді НСЗУ Електронна карта місць надання первинної медичної допомоги

- зателефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 16–77.


Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024».


Завантажити посібник можна за посиланням :

https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Facademy.nszu.gov.ua%2Fpluginfile.php%2F256700%2Fmod_page%2Fcontent%2F21%2F%25D0%2593%25D1%2596%25D0%25B4_%25D0%25B4%25D0%25BB%25D1%258F_%25D0%25BF%25D0%25B0%25D1%2586%25D1%2596%25D1%2594%25D0%25BD%25D1%2582%25D1%2596%25D0%25B2_2024.pdf%3Ffbclid%3DIwZXh0bgNhZW0CMTAAAR2vzCB-3VcBz01n3roO9cIWfaUMJGHQ77QuFg7YdmJBl5qOx0ITsrFFxwM_aem_j0gTuZ8Oe92xz-yDc2D06A&h=AT265aC_uN1M55uOHR7kGNCIaVmZhxH6AcoVV4CEAQ1hrwgaEh5dKLinf4pP7fgh2r2lRZ2f-mxI84d-bI8_nooSTYvK90XfyLHTg1hERP54toKiOOg_XctR4ia9C2hVOlbB101_nSb-J5m73eE&__tn__=R*F&c[0]=AT0nEGjF_Vkkz0ME4ZOvT1koXYPsi0EUdKGxa40J6CgCmzB-K1Q-j6O4RIquP5OmrxCFWbOEulhQHsxqik9NSmljdoncWnGTsKwfAUCATHj3DmMGd7hhNFxhXc2B81Zu4-VA5_qhYw6eL7jsVglSG0luToptoNnK8MiQpnI0nuZUGZv6NpR3JF355fdYT4LWbryXouLZRQ


Укрпошта доставляє ліки та медичні вироби за програмою “Доступні ліки”. Доставка безкоштовна

Укрпошта уклала договір з Національною службою здоров’я України за програмою реімбурсації на безоплатну доставку медпрепаратів за такими напрямами:

  • серцево-судинні та цереброваскулярні захворювання;
  • цукровий діабет 2-го типу;
  • хронічні хвороби нижніх дихальних шляхів;
  • медичні вироби для визначення рівня глюкози в крові;
  • нецукровий діабет;
  • розлади психіки та поведінки;
  • епілепсія;
  • хвороба Паркінсона.

Як і в звичайній аптеці із договором з НСЗУ, препарати можна отримати безоплатно або з доплатою за електронним рецептом.

Важливо! Наркотичні препарати та інсуліни не підлягають замовленню та доставці через Укрпошту!

Скористатися послугою “Укрпошта.Аптека” можуть всі жителі України, зокрема на прифронтових територіях, де доступ до ліків ускладнений.

Як замовити ліки?

  • Переконайтеся, що ви маєте дійсний електронний рецепт. Якщо він виписаний понад 30 днів тому, зв’яжіться зі своїм лікарем для отримання повторного рецепта.
  • Зателефонуйте до контакт-центру Укрпошти за номером 0 800 300 545 та слідуйте підказкам у голосовому меню для зв’язку з фахівцем.
  • Назвіть оператору номер електронного рецепту (16 цифр) та додатково 4 цифри коду його погашення, виберіть препарат із запропонованих. Оформіть замовлення: назвіть контактні дані та адресу доставки.
  • Далі сформоване замовлення буде надіслано клієнту до найближчого відділення за послугою “Укрпошта Експрес”.
  • Щойно посилка буде готова до видачі, замовник отримує смс-повідомлення.

Щоб перевірити, чи правильно укомплектовано замовлення, можна оглянути посилку під час отримання. Терміни доставки — до трьох днів між обласними центрами (без урахування дня відправлення).

Доставка ліків за програмою “Доступні ліки” є безоплатною.

Нині програма включає 532 найменування ліків та медичних виробів. Детальніше про всі напрями програми за посиланням: https://cutt.ly/DehIKf23.

Окрім препаратів за програмою “Доступні ліки”, можна також замовити будь-які інші рецептурні і безрецептурні лікарські засоби, які Укрпошта доставить до найближчого відділення.


Запрацював Єдиний вебпортал вакансій у державних та комунальних закладах охорони здоров’я


В Україні розпочав роботу Єдиний вебпортал вакантних посад у закладах охорони здоров’я. Законодавство вимагає використовувати його для проведення добору на вакансії у державних та комунальних медзакладах, зокрема, при проведенні конкурсу на посаду керівника. Водночас вимога не поширюється на заклади охорони здоров’я приватної форми власності, заклади охорони здоров’я МВС, Міноборони,

військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення.

Єдиний вебпортал доступний за посиланням: https://medvacancy.moz.gov.ua/.

Завдяки його функціоналу можна розміщувати оголошення про вакансії у медзакладах, шукати роботу, подаватися на оприлюднені позиції, розміщувати оголошення про результати проведених конкурсів тощо.

Розміщувати інформацію на порталі можуть керівники та уповноважені особи закладів охорони здоров’я, члени конкурсної комісії, до складу яких входять представники органів управління. Ці особи мають пройти процедуру електронної ідентифікації та автентифікації та створити особистий кабінет. Зареєструватися на сайті також можуть і кандидати на посади.

Користування вебпорталом – безоплатне.

Інформацію про вакантну посаду до Єдиного вебпорталу заклади охорони здоров’я мають подавати протягом 10 робочих днів із дня її утворення або вивільнення.

Єдиний вебпортал призначений для цифровізації процесу пошуку вакансій у закладах охорони здоров’я. Завдяки йому:

1. Підвищується зручність працевлаштування та доступність вакансій. Працівники

сфери охорони здоров’я зможуть легко знайти актуальні вакансії, а заклади

охорони здоров’я – якісно і швидко задовольнити свої кадрові потреби;

2. Зменшуються час та зусилля, необхідні для працевлаштування.

3. Підвищується контроль якості та прозорості підбору кадрів.

4. Зменшується дефіцит кадрів у сфері охорони здоров’я.

5. Оптимізується процес визначення кадрової потреби та формування обсягів

держзамовлення на підготовку спеціалістів сфери охорони здоров’я.

6. Усуваються чинні корупційні ризики на етапі працевлаштування до медзакладів та мінімізуються прояви корупції у відносинах в колективі.

Адміністратором Єдиного вебпорталу є державне підприємство «Електронне здоров’я», що, зокрема, забезпечує його технічну підтримку та консультує з технічних питань.

У разі виникнення питань можна звертатися за адресою

hrportalsupport@ehealth.gov.ua.

Інформаційні матеріали та інструкції для різних категорій користувачів Єдиного вебпорталу розіслано керівникам органів та закладів охорони здоров’я.

Запрошуємо також переглянути презентацію Єдиного вебпорталу вакантних посад у державних та комунальних закладах охорони здоров’я.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux