2025 рік
3 січня
Відбулася робоча зустріч Голови Закарпатської обласної державної адміністрації, начальника ОВА Білецького Мирослава Золтановича з Головою Громадської ради при ОДА Кіндратом Олексієм Олексійовичем. Під час зустрічі обговорювались питання покращення співпраці між Президією Громадської ради та департаментами ОДА щодо розробки необхідних документів, які стосуються життєдіяльності краю, для їх затвердження на сесійних засіданнях обласної ради. Обговорено роботу з надання допомоги військовим та членам їх родин, також комунікацію з громадськими об'єднаннями. Було порушено питання покращення роботи малого та середнього бізнесу, допомоги релокованим підприємствам в умовах військового стану, працевлаштування, надання соціальних пільг, медичного забезпечення, житла, а також комунікації з відповідними установами.
Голова обласної державної адміністрації, начальник ОВА Білецький М. З., запевнив у всебічній підтримці спільної роботи в цей важкий час, час військової агресії росії проти України.
25 березня
Відбулося засідання Президії Громадської ради при Закарпатській ОВА. За результатами засідання прийняято відповідні рішення,
Рішення
засідання Президії Громадської ради при Закарпатській ОДА
від 20 березня 2025 року:
З питання: Про актуальні питання збереження поверхневих вод в Закарпатській області: виклики та ризики, пропозиції.
ВИРІШИЛИ: Взяти до відома доповідь голови комісії з питань сталої стратегії розвитку земельної реформи, природокористування та збереження довкілля Владислава ПЕРЕСОЛЯКА.
Рекомендувати Закарпатській ОДА:
1. Вважати першочерговими напрямками діяльності з ПОМ'ЯКШЕННЯ АНТРОПОГЕННОГО ВПЛИВУ НА ПОВЕРХНЕВІ ВОДИ В ЗАКАРПАТСЬКІЙ ОБЛАСТІ:
- недопущення зменшення площі дзеркала водив в існуючих ставках та водосховищах області;
- обводнення осушених земель в гірських районах (встановлення ковшових переливів на осушувальних каналах);
- будівництво та відновлення штучних перепадів /порогів/висотою 0,6-0,7 м на усіх річках та струмках;
- реанімацію осушувальних насосних станцій меліоративних систем Закарпатської області (Берегівська, Латорицька, Сальвінська, Батарська, Чорний Мочар);
- перепроектування осушувальних меліоративних систем Закарпатської області в осушувально -зволожувальні системи /реверсні /;
- реанімація / будівництво/ ставків, кляуз (подібних музею сплаву лісу в Міжгірському районі, який зруйновано паводками 1998 та 2001 років.)
- створення на землях лісового фонду та лісовкритих територіях територіальних громад в гірській місцевості ареалів водно болотніх угідь, де б могли розводитись бобри.
2. Посилити контроль за несанкціонованими скидами та забрудненням водойм. Запропонувати органам місцевого самоврядування:
- провести інвентаризацію джерел забруднення;
- організувати спільні заходи з громадськістю для очищення берегів річок.
3. Направити звернення до Державного агентства водних ресурсів України з ініціативою про підтримку комплексного екологічного проєкту з відновлення малих річок області.
З питання: Про поточний стан системи утилізації побутових відходів та пошук додаткових можливостей підвищення її ефективності.
ВИРІШИЛИ: Взяти до відома доповідь голови комісії з питань, інвестицій, транскордонного співробітництва та євроінтеграції Володимира ПРИХОДЬКА.
Рекомендувати Закарпатській обласній державній адміністрації:
1. Активізувати спільну роботу органів місцевої державної виконавчої влади та місцевого самоврядування та господарюючих суб’єктів із створення повної, комплексної системи складування, сортування, перероблення та утилізації муніципальних відходів (МВ) та залишкових сміттєвих потоків (ЗС). Для цього :
- тримати на контролі проведення безперервної масштабної регіональної інформаційно-просвітницької кампанії щодо зменшення утворення відходів, їх повторного використання, сортування та екологічної відповідальності населення
- невідкладно ухвалити заходи організаційної та бюджетної підтримки тергромадам , що впроваджують системи роздільного збору сміття
- визначити будівництво сміттєпереробних підприємств як центрів кластерів ТПВ за пріоритет реалізації регіональної стратегії розвитку інфраструктури поводження з твердими побутовими відходами (ТПВ) до 2030 року;
- здійснити додаткові цільові заходи щодо залученню іноземних інвестицій у сферу управління відходами.
2. Перезапустити роботу міжвідомчих формувань з питань поводження з відходами за участі представників органів влади, місцевих громад, бізнесу, наукових установ та громадських організацій, спрямувавши їх діяльність за вищезазначеними пріоритетами.
З питання: Про стан захоронень в регіоні, актуальні проблеми експлуатації кладовищ та заходи щодо початку будівництва крематоріїв (зокрема в Ужгородської агломерації).
ВИРІШИЛИ: Взяти до відома доповідь голови Громадської ради при ОДА Олексія КІНДРАТА.
1. Рекомендувати органам місцевого самоврядування:
- провести аудит чинних кладовищ та оцінити рівень їх заповненості;
- здійснити комплексні заходи з благоустрою територій кладовищ;
- вжити можливих заходів із прибирання сміття на території міського кладовища у с. Барвінок Ужгородської громади.
2. Звернутися до Ужгородської міської ради з ініціативою:
- розглянути питання про виділення фінансування на регулярне прибирання та обслуговування території кладовища у с. Барвінок;
- активізувати роботу комунальних служб та залучити громадськість до участі в екологічних акціях з прибирання.
3. Підтримати ідею початку підготовчих робіт для будівництва крематорію в межах Ужгородської агломерації як перспективного елементу сучасної та екологічно безпечної системи поховань, та виділення нової площі під захоронення.
2024 рік
27 вересня
Закарпатські експерти обговорили ключові зміни до Податкового кодексу
У четвер, 26 вересня 2024 року, в Ужгороді відбулося спільне засідання Президії Громадської ради при Закарпатській ОДА та Громадської ради при ГУ ДПС у Закарпатській області, а також представників Регіонального відділення Українського союзу промисловців і підприємців (УСПП) в Закарпатській області. Центральною темою обговорення став проект Закону №3939 ІX «Про внесення змін до Податкового кодексу щодо особливостей оподаткування в період дії воєнного стану». Марта Волощук, голова ради ТВ АППУ у Закарпатській області детально проаналізувала запропоновані зміни та представила консолідовані пропозиції експертної спільноти. Серед ключових ініціатив – збереження чинної ставки військового збору для наявних платників, запровадження військового збору для ФОП-єдинників (1,2 та 4 груп) у розмірі 1,5% від мінімальної заробітної плати, підвищення максимальної бази нарахування ЄСВ та імплементація прогресивної шкали оподаткування доходів. Особливу увагу приділили питанням збільшення акцизного податку на тютюнові вироби та алкогольні напої, збільшення оподаткування грального бізнесу, а також підвищення ставки оподаткування дивідендів до 9%. За словами експертів, ці кроки відповідають європейським тенденціям та сприятимуть наповненню бюджету. Заступник начальника ГУ ДПС у Закарпатській області Степан Кіяк представив ключові аспекти Національної стратегії доходів до 2030 року. Він наголосив на важливості диджиталізації податкових сервісів, удосконаленні системи адміністрування податків, боротьбі з тіньовою економікою та гармонізації податкового законодавства з нормами ЄС. «Запропоновані зміни спрямовані на оптимізацію податкової системи в умовах воєнного стану та післявоєнного відновлення економіки. Важливо знайти баланс між фіскальною ефективністю та стимулюванням економічного розвитку», – підкреслив Степан Кіяк.
За результатами засідання узгоджені пропозиції будуть направлені до Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики.
19 грудня
У Закарпатській ОВА за участю громадськості обговорили проєкт обласного бюджету на наступний рік. Захід, на якому головував Олексій Кіндрат, проходив в малій залі Закарпатської обласної військової адміністрації. В ньому взяли участь директор департаменту фінансів Петро Лазар, який представив проєкт обласного бюджету на 2025 рік, директор департаменту економіки Тарас Триндяк з презентацією плану соціально-економічного розвитку області та голова ГО «Асоціація платників податків України в Закарпатській області», член Президії Громадської ради при ОДА Марта Волощук, яка розповіла про зміни в податковому законодавстві. Обговорили ключові цифри та напрямки фінансування. Загальний кошторис становить 2 млрд 244 млн грн. Це на 3,2% більше за показники минулого року. Відповідно зросли й видатки, про це повідомив Петро Лазар. За його словами, пріоритет незмінний – підтримка нашої армії, ветеранів та членів їхніх родин, безпека регіону. На заходи, пов’язані зі збройною агресією, передбачили більш ніж 200 млн грн. На ці потреби протягом року спрямують також додатковий фінансовий ресурс, зокрема й за рахунок вільних залишків. «Суттєве збільшення обсягу фінансування прогнозується для галузей охорони здоров’я та освіти, допомоги бізнесу, посилення енергетичної стійкості та утримання мережі автошляхів Закарпаття. Загалом це 55 обласних програм, спрямованих на розвиток регіону та підтримку ключових сфер», – прокоментував Тарас Триндяк. Під час засідання обговорили і проєкт плану соціально-економічного розвитку області на 2025 рік, окреслили його основні напрямки
На Закарпатті підприємці зможуть отримати персонального податкового менеджера та низку преференцій від податкової служби. Про новий проєкт розповіли під час засідання Президії Громадської ради при Закарпатській ОДА. Начальник управління економічного аналізу ГУ ДПС у Закарпатській області Ігор Орос детально представив проєкт «Територія високої податкової довіри». «Впровадження персонального комплаєнс-менеджера для сумлінних платників дозволить мінімізувати податкові ризики та забезпечити ефективнішу комунікацію», – наголосив посадовець. За його словами, учасники проєкту отримають низку переваг: мораторій на документальні та фактичні перевірки, скорочення строків перевірок для бюджетного відшкодування, прискорену процедуру отримання індивідуальних податкових консультацій та доступ до розширених онлайн-сервісів.
2023 рік
5 травня
На розширеному засіданні Президії Громадської ради при Закарпатській обласній державній адміністрації 03 травня 2023 р. голова комісії питань розвитку системи публічних сервісів і послуг ГР професор, д. н. державного управління Маріан Токар представив аналіз ролі громадських організацій в протидії російській агресії проти України та світової демократії.
В умовах війни громадські організації продовжують грати важливу роль у захисті прав людини та демократичних цінностей. Громадські організації активно допомагають захисникам України на фронті, в зоні бойових дій, а також тимчасово переміщеним українцям, хто залишив свої домівки на тимчасово окупованих територіях та потребує допомоги у вигляді продуктів, медикаментів, одягу психологічної та правової підтримки, іншого необхідного. Відбувається активна співпраця з міжнародними партнерами, для залучення уваги до проблем, пов'язаних з російською агресією та для підтримки України на міжнародній арені. Загальний обсяг акумульованої гуманітарної допомоги для України в 2022 р. становив близько 12 млрд. євро, з якої близько вісімдесят відсотків поступило безпосередньо до зони бойових дій та прифронтові регіони. У виступах голови та членів Громадської Ради О. Кіндрата, В. Суліми, Б. Пранничука, В. Пересоляка, В. Приходька проаналізовано необхідні конкретні кроки з боку держави, бізнесу та громадськості краю щодо сприяння громадським волонтерським організаціям по організації національного спротиву та допомозі фронту, підкріплені аналітичними показниками. Висловлено підтримку резолюціям Самітів волонтерських організацій України «ЗСУ та волонтери – шлях нескорених», «Взаємодія волонтерів – опора ЗСУ», V Обласного Форуму Громадянського суспільства «Основний елемент-Закарпаття» та Першого Міжнародного Конгресу Глобальної міжнародної Платформи Відновлення України «Взаємодія». У виступі П. Ходанича відзначалося, що громадські організації краю та спільноти ТПО можуть сприяти підтримці та вивченню української мови та культури через організацію мовних та культурних заходів, підтримку українських художників та письменників, а також просування української культури. Запропоновано більш активно співпрацювати з громадськими організаціями, побудованими на етнічних та конфесійних засадах, громадськими спільнотами внутрішньо переміщених осіб, які в даний час проживають на території області, спільно працюючи над формуванням громадської свідомості та цінностей, які сприяють прискореному зміцненню української політичної нації. Це може бути здійснено через проведення культурних заходів, спільних проектів та ініціатив, які спрямовані на співпрацю та взаєморозуміння. У засіданні Ради узяв участь та поділився своїми міркуваннями з приводу обговорюваного питання, своїм досвідом волонтерських акцій перший заступник голови Закарпатської обласної ради А. Шекета, який також вручив Почесну Грамоту Закарпатської обласної ради члену Ради, професору Маріану Токару, якою його відзначено за високі професійні досягнення та особисту активну громадську роботу.
19 грудня
Відбулося розширене засідання Президії Громадської Ради при ОДА, щодо бюджету Обласної Ради, Плану соціального і економічного розвитку краю - 2024 року. Запрошені - Заступник Голови ОДА Іванчо В.В. доповідачі: Директор Департаменту з економіки Триндяк Т.М., Заступник директора Департаменту фінансів Остафійчук Сергій, провідні спеціалісти ОДА. У обговоренні активну участь прийняли члени Громради, внесли свої пропозиції Голови комісій: Бедь В.В ., Пересоляк В.О., Волощук М.Г., Бережанський М.М. Заступник Голови ОДА Іванчо В.В відповів на питання стосовно подальшого розвитку краю, шляхів з економічного зростання, перспектив щодо залучення інвестицій, покращення роботи бізнесспільноти, в тому числі релокованих підприємств, їх вклад у економіку області, бюджетні надходження, створення додаткових робочих місць. Особлива увага в формуванні бюджету 2024 була приділена допомоги військовим формуванням, допомоги сім'ям, реабілітації.