Промисловість та підприємництво

Стан розвитку промисловості 

Промисловий ринок області в умовах повномасштабної війни у країні був спрямований на зменшення руйнівних наслідків втрати частини свого потенціалу, а також кадрового дефіциту в цій галузі, на полегшення умов ведення господарської діяльності в умовах воєнних ризиків, забезпечення енергетичної стійкості промисловості, стимулювання умов для розвитку та діяльності релокованих підприємств, ініціатив щодо залучення коштів для ведення та розширення діяльності галузі.

Структура промислового виробництва області, сформована у довоєнний період, розподілялась наступним чином: переробна промисловість області займала левову частку усієї галузі – 64,8 відс., добувна – 1,2 відс., постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря – 32,3 відс., водопостачання, каналізація – 1,7 відсотка. У переробній промисловості найвищі частки підгалузей у загальному обсязі складали: у машинобудуванні – 32,4 відс., виробництві харчових продуктів, напоїв і тютюнових виробів – 5,9 відс., виробництво гумових і пластмасових виробів – 5,7 відс., текстильному виробництві, виробництві одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів – 5,3 відс., виготовленні виробів з деревини – 5,1 відс., виробництво хімічних речовин і хімічної продукції – 4,3 відсотка.

У галузі промисловості області за підсумками 2022 року спостерігалось падіння обсягів виробництва. Індекс виробництва промислової продукції становив 94,0 відс. (відповідний показник попереднього року – 106,5 відсотка).

За останніми наявними даними індекс промислового виробництва області за січень –вересень 2023 року зріс на 8,9 відсотка порівняно з відповідним періодом попереднього року та  20,4 в.п.  – порівняно з січнем-серпнем 2023 року. Загалом по країні спостерігався спад загальнодержавного показника на 1,1 відс. (індекс по Україні склав 98,9 відсотка).

У січні – листопаді 2023 року десятьма основними бюджетоутворюючими підприємствами області, що відносяться до промислового комплексу краю, сплачено в обласний бюджет податків у сумі 875,5 млн гривень. На цих підприємствах було працевлаштовано понад 14,3 тис. осіб, середня заробітна плата працівників становила понад 21 тис. гривень. Серед найпотужніших підприємств області – ТОВ „Джентерм Україна”, ТОВ „Флекстронікс”, ТОВ „Джейбіл Сьоркіт Юкрейн Лімітед”, ПрАТ „Закарпаттяобленерго”, ТОВ „Форшнер Україна”, ПрАТ „Мукачівський завод Точприлад”, ТОВ „Берег-Кабель ГмБХ”, ТОВ „Ядзакі Україна”, АТ „Оператор газорозподільної системи „Закарпатгаз”, УАП ТОВ „Фішер Мукачево”. 

Втрати промислового потенціалу східних та південних областей країни, постійна загроза нових руйнувань актуалізували проблему релокації виробничих потужностей в область. Реалізація програми Мінекономіки України з релокації українських підприємств дала можливість перемістити до Закарпаття 229 суб’єктів господарювання, з них станом на 01 жовтня 2023 року –                         217 працюючих та 12 – переміщені, але ще не працюють. Крім вищезазначених підприємств, на території Закарпатської області створено велику кількість нових підприємств (близько 200) внутрішньо переміщеними особами та суб’єктами господарювання із інших територій України. 

Із загальної кількості релокованих до області підприємств – 27,1 відс., або 62 одиниці, займають підприємства переробної промисловості. Основні види діяльності цих підприємств такі:

виробництво одягу та взуття – 24,2 відс.;

виробництво готових металевих виробів, крім машин і устаткування – 16,1 відс. усіх підприємств переробної промисловості;

виробництво машин і устаткування – 11,3 відс.;

оброблення деревини та виробів з деревини, крім меблів – 8,1 відс.; 

виробництво іншої продукції – 6,5 відс.;

виробництво меблів – 4,8 відс.;

виробництво машин і устаткування – 4,8 відс.;

виробництво хімічних речовин і хімічної продукції – 3,2 відс.

виробництво харчових продуктів  – 3,2 відсотка тощо.

Серед найбільших виробничих підприємств, які релокували бізнес до Закарпатської області: 

корпорація Шуфані, до складу якої входять 11 компаній різних за профілем діяльності, але об’єднаних спільними рисами – займаються обробкою металу та виготовленням обладнання для його обробки;

компанія ,,Вітряні парки України” (виробник вітроенергетичних установок (ВЕУ) мультимегаватного класу та надавач послуг з їхнього монтажу та введення в експлуатацію);

AJAX SYSTEMS (розробник і виробник бездротових систем безпеки);

Centravis Ltd (розробник і виробник безшовних алюмінієвих труб);

SOTON (виробник полікарбонатних листів);

ТОВ „LEGIO” (компанія повного циклу із розроблення моделей, пошиву одягу спецпризначення та спорядження);

ZENTEX (виробник протиопікових гелевих серветок та повʼязок „ОпікУн”,  дезінфікуючих засобів для шкіри „ДезУн”);

SheMax Ukraina (виробник електрообладнання для салонів краси);

APEX PLANT (виробник полімерної продукції) та інші.

Релокація не лише зберігає інтелектуальний та промисловий потенціал, але й створює підґрунтя для нової конфігурації економіки області та потребуватиме підготовку нових спеціальностей виробничих кадрів.

Внаслідок релокації бізнесу в області створено понад 10 тисяч нових робочих місць. Обсяг сплачених податків і зборів до місцевого бюджету від релокованого бізнесу становить 1,4 відс. у доходах загального фонду місцевих бюджетів області. За січень – жовтень 2023 року релокованими підприємствами до місцевих бюджетів області сплачено 71,6 млн грн, що у 3,4 раза перевищує відповідну сплату за 2022 рік. За 10 місяців 2023 року ними сплачено ЄСВ – 84,7 млн грн, ПДФО – 48,3 млн гривень. 


Прозора приватизація та оренда держмайна (https://privatization.gov.ua/, https://orenda.gov.ua/)


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux