Тваринництво

Тваринництво – комплекс взаємопов’язаних галузей сільського господарства, що займається розведенням і використанням сільськогосподарських тварин. Воно забезпечує населення високоякісними, калорійними, дієтичними і вітамінізованими продуктами харчування (молоко, м’ясо, масло, сир, сметана, інші продукти молоко та м’ясопереробки, мед, риба,). Загалом близько 60 % білків, що їх споживає людина, — продукти тваринництва. Продукти тваринництва легко збувати тому, що вони користуються щоденним попитом, і тому часто є основою бюджету українського селянина.
Також тваринництво є сировинним джерелом для легкої (вовна, шкури, овчини), харчової та фармацевтичної промисловості.
Екологічне значення полягає в забезпеченні землеробства органічним добривом, внесення в грунт якого повертає в природу значну кількість органічної маси, сприяє підвищенню його родючості, вмісту гумусу тощо.
Стан розвитку тваринництва вагомо впливає на економічний потенціал агропромислового комплексу області.
Тваринництво Закарпаття поділяється на скотарство (розведення і використання великої рогатої худоби, молочного, м’ясного та комбінованого напряму продуктивності), свинарство, вівчарство, козівництво, конярство кролівництво а також птахівництво, бджільництво та рибництво.
Різні галузі і підгалузі виконують свої специфічні функції в задоволенні потреб населення в продуктах харчування, у предметах першої необхідності (одязі і взутті), в забезпеченні промисловості сировиною.
Скотарство займається розведенням великої рогатої худоби різних порід та напрямів продуктивності. Це найважливіші свійські тварини, що постачають молоко, м'ясо, шкури, органічні добрива, а також робочу тяглову силу (переважно воли). Скотарство споживає найрізноманітні і дешеві корми (зелені, грубі, соковиті, концентровані) і дає найбільшу кількість органічних добрив.
Свинарство займається розведенням свиней для одержання м'яса, сала, а також шкури і щетини. Свинина майже вдвічі поживніша за яловичину і баранину. Залежно від типу годівлі в свинарстві розрізняють беконний, м'ясний, м'ясо-сальний і сальний типи. Висока плодючість, скоростиглість і вигідність, високий вихід м'яса при забої зумовлюють значні економічні переваги свинарства над іншими видами тваринництва.
Вівчарство займається розведенням овець. Виготовляє сировину для легкої промисловості (вовна, овчини) і харчові продукти (м’ясо, молоко). Закарпатські селяни споконвіку займалися вівчарством – галуззю, яка стала однією з провідних галузей тваринництва, особливо у гірських районах області. Адже вівці ціняться за молоко, м'ясо, вовну, овчини. Вовна є сировиною для виготовлення ліжників, килимів, одягу, з овечого молока виготовляють сир, з якого виробляють бринзу і вурду, з овчин - шкіряні вироби. Особливо зараз, у епоху суперсучасних технологій і матеріалів, карпатська бринза і вироби з овечої вовни, які виходять з рук талановитих майстрів славляться далеко за межами нашого краю. Це візитівка Закарпаття.
Козівництво займається розведенням кіз для одержання молока, м'яса, вовни, пуху, шкур, хутра. Молоко кіз характеризується високим вмістом жиру і білка, бактерицидною дією.
Конярство — галузь тваринництва, яка займається розведенням та використовуванням коней. В області конярство представлено такими напрямками як племінний та робочо-користувальний. Зважаючи на високі ціни на пальне у господарствах населення розвивається в основному робочокористувальний напрям використання коней, більшою мірою для здійснення перевезення різних вантажів та використання коней на сільськогосподарських роботах та для обробітку присадибних ділянок селян.
Крім цього, на Закарпатті збережено такий важливий напрямок, як племінне конярство, тобто розведення локальної зникаючої гуцульської породи коней.
Кролівництво забезпечує виробництво дієтичного м’яса, хутра, пуху, шкіри тощо. М’ясо кролів смачне і за поживністю наближається до курячого. Шкіру кролів використовують для виготовлення замші, легкого взуття. Хутро кролів використовують як у натуральному вигляді, так і в імітованому під морського котика, нутрію, видру, вивірку, соболя, песця тощо.
Птахівництво забезпечує населення найбільш дієтичними продуктами харчування - яйцями і м'ясом. Пташиний послід є найбільш цінним органічним добривом. Птиця характеризується високою плодючістю, скороспілістю та продуктивністю, високою окупністю корму, за затрати праці і коштів.
Бджільництво забезпечує запилення ентомофільних сільськогосподарських культур, виробництво меду, воску, квіткового пилку, прополісу, маточного молочка, бджолиної отрути для потреб населення, харчової, медичної, парфумерно-косметичної й інших галузей та для експортних потреб. На Закарпатті районована карпатська бджола і галузь бджільництва є традиційною. Нашу карпатську бджолу рекомендовано для розведення у дев'ятьох областях України. Напрям розвитку бджільництва в області в основному розплідницький, тобто це виробництво бджолиних маток і бджолиних пакетів та їх реалізація. Розвитку бджільництва нашого краю сприяє наявність великих лісових масивів, в яких ростуть різноманітні медоноси: малина, ожина, липа, акація та інші.
Рибництво відіграє значну роль у забезпеченні продовольчої безпеки населення, підвищенні його зайнятості а також у охороні, використанні та відтворенні рибних ресурсів, є постачальником повноцінного харчового білку і тому його розвиток є необхідною складовою для задоволення фізіологічних потреб населення в продуктах харчування – риби та продукції з неї.
Крім вирощування риби господарства займаються вирощуванням племінного рибопосадкового матеріалу та реалізацією його фермерським господарствам, юридичним особам, приватним господарствам, що займаються рибництвом.


Виконання у 2023 році Програми розвитку і підтримки тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції в області на 2021 – 2025 роки


До уваги власників бджіл!

Інформуємо, що запроваджено моніторинг кількості випадків загибелі бджіл у 2024 році. Моніторинг міститиме інформацію про випадки отруєння  бджіл внаслідок застосування засобів захисту рослин, а також інші можливі причини їх загибелі.

Інформацію до моніторингу вносити за посиланням: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfga5pK1QCEpsjgsw1qSkNiEgakCQMQq_BPqN9VSyldVXu-kA/viewform

До цієї форми може бути внесена інформація про випадки загибелі бджіл упродовж всього року. У разі, якщо трапилось кілька випадків у різний період, інформацію необхідно внести в хронологічному порядку - спочатку ту, яка сталась раніше.

Зазначений моніторинг є добровільним для подання інформації, яка може бути подана як пасічником так і представником ОТГ або асоціації за згоди пасічника.



ОГОЛОШУЄТЬСЯ

 ПРО ПОЧАТОК ПРИЙОМУ ЗАЯВОК ТА ДОКУМЕНТІВ ДЛЯ НАДАННЯ ФІНАНСОВОЇ ПІДТРИМКИ З ОБЛАСНОГО БЮДЖЕТУ У 2024 РОЦІ НА ВИКОНАННЯ ЗАХОДІВ ПРОГРАМИ РОЗВИТКУ І ПІДТРИМКИ ТВАРИННИЦТВА ТА ПЕРЕРОБКИ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ ПРОДУКЦІЇ В ОБЛАСТІ 

НА 2021 – 2025 РОКИ

 

Відповідно до розпорядження голови Закарпатської обласної державної адміністрації – начальника Закарпатської обласної військової адміністрації від 27 травня 2024 року № 580 „Про затвердження Порядку використання коштів обласного бюджету у 2024 році, передбачених на виконання заходів Програми розвитку і підтримки тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції в області на 2021 – 2025 роки”, зареєстрованого у Західному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції 04 червня 2024 року за № 76/566, оголошується про початок прийому заявок та документів для надання фінансової підтримки за пріоритетними напрямами:

підтримка розвитку інфраструктури тваринницької продукції:

часткове відшкодування суб’єктам господарювання вартості придбаного обладнання для переробки та зберігання молока, м’яса, вовни, шкур, забійно-санітарного пункту (бойні) – до 80 відсотків вартості (без урахування податку на додану вартість);

підтримка розвитку товарного виробництва продукції тваринництва:

часткове відшкодування суб’єктам господарювання вартості придбаного обладнання для тваринницьких приміщень, доїльних залів, приміщень для утримання птиці, об’єктів промислового вирощування риби, бджільництва – до 80 відсотків вартості (без урахування податку на додану вартість);

розвиток та підтримка тваринництва:

часткове відшкодування суб’єктам господарювання вартості закуплених племінних сільськогосподарських тварин та бджіл – до 80 відсотків вартості (без урахування податку на додану вартість), але не більш як: 25 000,00 грн за одну голову корів, нетелей, телиць; 8 000,00 грн за одну голову свинок та кнурців; 8 000,00 грн за одну голову вівцематок, баранів, ярок, козематок, цапів, кізочок, цапків; 500,00 грн за бджолопакет;

здійснення доплат суб’єктам господарювання за утримання на карантині поголів’я великої рогатої худоби, овець та кіз після ввезення на митну територію України у розмірі до 1000,00 грн за одну голову;

підтримка виробників продуктів із географічним зазначенням:

часткове відшкодування вартості сертифікації виробникам продуктів із географічним зазначенням – до 80 відсотків вартості (без урахування податку на додану вартість).

 

На отримання бюджетних коштів мають право:

суб’єкти господарювання – юридичні особи, незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, фізичні особи – підприємці, зокрема сімейні фермерські господарства, сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, у тому числі створені особами, на яких поширюється дія пунктів 19, 20, 21 і 23 частини першої статті 6, та членами сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, визначених цими пунктами, пунктів 5 і 6 статті 101 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;

особисті селянські господарства та фізичні особи, що є виробниками продуктів, із географічним зазначенням та здійснюють господарську діяльність у тваринництві та бджільництві на території області.


Прийом заявок розпочинається з дня оприлюднення оголошення про початок прийому заявок та закінчується – 15 жовтня включно.

З питань отримання обласної підтримки звертатися за адресою: м. Ужгород, площа Народна 4, Департамент агропромислового розвитку Закарпатської обласної державної адміністрації – обласної військової адміністрації, 2 поверх, кабінет 247.

Телефон для довідок: (0312) 63-04-46.


Порядок використання коштів та форма заявки додаються.

Розпорядження голови Закарпатської обласної державної адміністрації – начальника Закарпатської обласної військової адміністрації від 27 травня 2024 року № 580 „Про затвердження Порядку використання коштів обласного бюджету у 2024 році, передбачених на виконання заходів Програми розвитку і підтримки тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції в області на 2021 – 2025 роки”, зареєстрованого у Західному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції 04 червня 2024 року за № 76/566


Про внесення змін до Програми розвитку і підтримки тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції в області на 2021 – 2025 роки, затверджених розпорядженням начальника військової адміністрації 23.04.2024 № 459.


Присвоєння статусу суб’єкта племінної справи у тваринництві  у 2024 році


АДМІНІСТРАТИВНА ПОСЛУГА Видача сертифіката племінних (генетичних) ресурсів:

ЗАЯВА на видатчу сертифікату племінних (генетичних) ресурсів з метою реалізації племінних (генетичних ресурсів)

ІНФОРМАЦІЙНА КАРТКА АДМІНІСТРАТИВНОЇ ПОСЛУГИ Видача сертифіката племінних (генетичних) ресурсів

Технологічна картка адміністративної послуги „Видача сертифіката племінних (генетичних) ресурсів”

ПАМ’ЯТКА про отримання адміністративної послуги “Видача сертифіката племінних (генетичних) ресурсів

ПЕРЕЛІК Центрів надання адміністративних послуг, утворених міськими, селищними радами у населених пунктах – адміністративних центрах району та утворені міськими радами у населених пунктах – містах обласного значення


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux