14 грудня вшановуємо учасників ліквідації наслідків наймасштабнішої світової техногенної катастрофи – аварії на Чорнобильській АЕС.
Тисячі добровольців кинулися рятувати людство від подальшого поширення радіації. Багато закарпатців допомагали локалізувати і ліквідувати аварію, зменшити її наслідки. При цьому часто доводилося ризикувати власним здоров’ям та життям.
Наш край, як і вся країна, завжди буде пам’ятати подвиг ліквідаторів, зокрема й усіх тих, хто вже, на жаль, не з нами. На цьому під час круглого столу з активом громадських чорнобильських організацій області наголосив заступник голови ОВА Петро Добромільський.
«Тоді ці люди боролися з невидимим ворогом, боролися і рятували світ. Зараз ми протистоїмо іншому ворогу – добре видимому, усім відомому, який своїми терористичними діями неодноразово створював загрозу аварії на Запорізькій АЕС. Увесь цивілізований світ мусить об’єднатися, щоб не допустити такої біди», – зазначив Петро Добромільський.
За його словами, сьогодні в області проживає близько 3 тисяч осіб, які мають статус постраждалих унаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, понад 1600 з них – це безпосередні ліквідатори наслідків катастрофи.
У межах круглого столу за вагомий особистий внесок у подолання наслідків ЧАЕС, виявлені самовідданість і високий професіоналізм, активну громадську діяльність та з нагоди Дня вшанування учасників ліквідації Чорнобильської катастрофи Петро Добромільський вручив закарпатським ліквідаторам почесні відзнаки обласної військової адміністрації.
Підтримка цієї категорії населення завжди залишається в пріоритеті для керівництва держави й області. Зокрема, у 2023 році на виплату пільг та компенсацій громадянам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, в державному бюджеті передбачали 7 млн грн, у межах регіональної програми «Турбота» на відшкодування вартості самостійного оздоровлення – 1,2 млн грн, на забезпечення безоплатними медикаментами та роботами щодо зубопротезування – понад 1,5 млн грн в обласному бюджеті.
Також під час засідання круглого столу в ОВА розглянули актуальні питання щодо соціального захисту, медичної допомоги та пенсійного забезпечення чорнобильців. В обговоренні взяли участь заступник голови обласної ради Василь Дем’янчук, очільник ГО «Союз Чорнобиль України» Закарпатської області Юрій Фущич, начальниця Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області Анастасія Пентек, керівництво профільних структурних підрозділів ОВА та інші.