У 2024 році ще більше пацієнтів із важкою травмою зможуть отримати якісні послуги з відновлення
опубліковано 29 грудня 2023 року о 16:52

Кількість людей із травмами війни зростає щодня. Серед постраждалих: українські воїни, діти, цивільні. Якісна медична та реабілітаційна допомога кожному — пріоритет Міністерства охорони здоров’я, адже ми прагнемо повернути якомога більшу кількість пацієнтів до повноцінного життя.

Травми та поранення бувають різними. Від тяжкості та стану пацієнта залежить все: тривалість лікування, складність реабілітації, її маршрути, підходи та перелік втручань.

Найскладнішими вважаються ушкодження головного мозку, множинні ампутації і травми спинного мозку. Вони потребують максимального залучення як лікарів, так і фахівців із реабілітації. При цьому вся допомога має надаватись якомога раніше. І саме від її фаховості та вчасності, більшою мірою, залежить ефективність процесу відновлення.

У разі важких травм медична допомога — лише перший крок задля порятунку пацієнта. Далі розпочинається кропітка робота мультидисциплінарної реабілітаційної команди над відновленням функцій людини. Це складний, комплексний, довготривалий процес. Він потребує максимального залучення кожного члена команди та самого пацієнта.

«Ми постійно працюємо над удосконаленням системи реабілітації у сфері охорони здоровʼя. Водночас ми постійно стикаємось з новими проблемами та викликами. Як ми їх розвʼязуємо? Змінюючи систему, в тому числі і нормативне регулювання. Чергова концептуальна зміна відображена в щойно прийнятій урядом Програмі медичних гарантій на 2024 рік. Дотепер існував єдиний тариф на реабілітацію – 19 тисяч 769 гривень за цикл тривалістю 14 днів. Він не залежав від важкості травми. Однак, зрозуміло, що пацієнти з важкими пораненнями потребують значно більше уваги. Тому відтепер, завдяки змінам, внесеним у Програму медичних гарантій НСЗУ, оплата напряму залежатиме від важкості травми людини», — зазначив Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Для цього встановлено чотири категорії складності реабілітаційної допомоги. Перша — найважчі випадки. Вона передбачає наявність двох діагнозів, які пов’язані з травмами головного мозку, травмами спинного мозку та травмами внутрішніх органів. До цієї категорії застосовуватиметься підвищувальний коефіцієнт 2,1. При цьому кожен пацієнт матиме право на 8 циклів реабілітації на рік тривалістю щонайменше 14 днів. За кожну ітерацію медзаклад отримуватиме більше ніж 41 тисячу 500 гривень.

Друга категорія складності передбачає наявність одного діагнозу, який, зокрема, належить до множинних ампутацій, травм спинного та головного мозку. Кожен пацієнт матиме право на 8 циклів реабілітації на рік. Їх тривалість — від 14 днів кожен. Для медзакладів, які надаватимуть відповідну допомогу, застосовуватиметься підвищувальний коефіцієнт 1,6. Отже, надавачі послуг отримуватимуть понад 31 тисячу 600 гривень.

Третій рівень складності включає широкий перелік діагнозів, які передбачають помірне обмеження функціонування. Для пацієнтів у цьому випадку передбачено до двох реабілітаційних циклів на рік, тривалістю від 14 днів. За кожну ітерацію медичний заклад отримуватиме 19 тисяч 769 гривень.

Четвертий рівень складності реабілітаційної допомоги стосується незначних обмежень функціонування, які не входять до перших трьох категорій. Тривалість реабілітації — 14 днів. Кількість циклів — два на рік. За кожен цикл медзаклад отримуватиме трошки більше ніж 15 тисяч 800 гривень.

При цьому слід зазначити, що для дітей, діагноз яких належить до третього та четвертого рівня складності реабілітаційної допомоги, передбачено щонайменше чотири цикли відновлення на рік. Тривалість кожного — від 14 днів.

Поява підвищувальних коефіцієнтів матиме кілька векторів позитивного впливу:

- Фахівці з реабілітації, які допомагатимуть найважчим пацієнтам, отримають гідну оплату праці, відповідно до докладених зусиль.

- Реабілітаційні відділення, які мають професійні та технологічні потужності задля надання фахової допомоги, але зосереджували увагу на легких випадках, матимуть змогу долучитись до роботи з людьми, які потребують складного та тривалого процесу відновлення.

Всі зміни в першу чергу орієнтовані на Героїв, які боронять нашу землю та щодня ризикують здоров’ям та життям. Саме вони, в переважній більшості випадків, отримують найважчі травми. Й саме вони наразі найбільше потребують уваги від держави, яку захищають.

Міністерство охорони здоров'я України

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux