Презентовано онлайн-мапу медзакладів, де можна отримати психологічну та спеціалізовану допомогу з ментального здоров'я
опубліковано 06 липня 2023 року о 12:24

Національна служба здоров’я України разом з Координаційним центром з психічного здоров’я при КМУ та Бюро ВООЗ в Україні презентувала в Україні онлайн-мапу медзакладів, де можна отримати психологічну та спеціалізовану допомогу з ментального здоров'я

На онлайн-мапі відображаються всі медзаклади, які надають психологічну та спеціалізовану допомогу з ментального здоров'я за договором із Національною службою здоров’я України. А отже, безоплатно для пацієнтів. На сьогодні онлайн-мапа містить дані щодо 8 201 лікаря у 3346 місцях надання допомоги.

З початком повномасштабної війни допомога у сфері ментального здоров’я стала одним із пріоритетів Програми медичних гарантій. Для підтримки цього напрямку роботи Національна служба здоров’я України реалізує окремий пакет Програми медичних гарантій - «Супровід і лікування дорослих і дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». Із січня 2023 року держава разом з партнерами забезпечила медиків «первинки» доступом до навчання з діагностики, супроводу і лікування дорослих і дітей з психологічними розладами. Це офлайн-курс для медиків mhGAP та онлайн-навчання на платформі Академії НСЗУ. Лікарі первинної медичної допомоги можуть виявляти психічні розлади та надавати необхідну медичну допомогу пацієнту, а у разі потреби - скеровують до лікаря-спеціаліста. Таким чином ми наближаємо психологічну допомогу до людини. З початку року за психологічною допомогою до сімейних лікарів звернулися понад 17 тисяч українців. Завдяки онлайн-мапі, кожен українець та українка можуть знайти найближчий медзаклад, де є лікарі, які надають фахову психологічну допомогу. Це і сімейні лікарі, які пройшли підготовку, і лікарі-спеціалісти: психологи, психіатри, психотерапевти, зокрема, дитячі. Для пацієнтів така допомога є безоплатною, вартість послуг оплачує Національна служба здоров’я”, – зазначила голова НСЗУ Наталія Гусак.

Всеукраїнська програма ментального здоров'я, яка є ініціативою Першої леді Олени Зеленської, має на меті створити доступ кожній людині до компетентної психосоціальної підтримки. Саме тому Координаційний центр з психічного здоров’я при КМУ спільно з міністерствами створює умови для того, щоби турбота про ментальне здоров’я українців пронизувала усі галузі державної політики. Приклад співпраці Міністерства охорони здоров’я, Національної служби здоров’я України, бюро ВООЗ в Україні та Координаційного центру з психічного здоров’я насправді є показовим. Адже фахівці первинної медичної допомоги мають унікальну змогу отримати знання і практичні навички для якісного надання первинної психологічної допомоги людям на засадах доказових практик, використовуючи навчальний курс ВООЗ. Сімейні лікарі й лікарки - перші, до кого люди звертаються зі скаргами на здоровʼя, а отже вони мають бути готовими вчасно виявити проблему та надати базову допомогу, зокрема й психологічну. Ми надзвичайно цінуємо авторитет і професіоналізм медиків першого контакту, знаємо яку велику довіру вони мають у населення. Ми прагнемо скоротити цей маршрут людей до допомоги і підтримки, до опанування методик самодопомоги. Ми переконані, що власне новий дашборд НСЗУ «Надавачі медичної допомоги за напрямом: Психологічна та психіатрична допомога» стане зручним інструментом, аби отримувач послуги міг знайти надавача тоді, коли це потрібно. Водночас хочу подякувати ВООЗ і усім партнерам, які дають змогу нашим медикам отримувати нові якісні знання. Також запрошую фахівців інших спеціальностей, зокрема медичних сестер, терапевтів, педіатрів, кардіологів, акушер-гінекологів, працівників екстреної медичної допомоги активно опановувати курс mhGAP для ведення психічних, неврологічних розладів і розладів у неспеціалізованих закладах охорони здоров'я. Це значно посилить їх компетентність і надасть ще більше можливостей у збереженні ментального здоров’я нашого народу на шляху до Перемоги!” - впевнена Ірина Микичак, директорка з координації органів центральної і виконавчої влади Координаційного центру з психічного здоров’я при КМУ та радниця прем’єр-міністра України.

«Навчання медичних працівників первинної ланки для ведення поширених психічних розладів є одним з ключових елементів флагманської програми ВООЗ mhGAP. Ця програма впроваджується в Україні з 2019 року та спрямована на розширення доступу до послуг із психічного здоров’я. За участі широкого кола партнерів, у співпраці з МОЗ, НСЗУ та Всеукраїнською програмою ментального здоров’я нам вдалось залучити до навчання вже майже 3 тисячі працівників первинної ланки, і майже 30 тисяч медичних працівників пройшли онлайн-курс», – підкреслила керівниця програми психічного здоров’я у Бюро ВООЗ в Україні Аліса Ладик-Бризгалова.

Як скористатися онлайн-мапою?

Зайдіть на сайт НСЗУ (https://www.nszu.gov.ua/) у розділ “Е-дані”. Оберіть “Аналітичні панелі (Дашборди)” та перейдіть до дашборду «Надавачі медичної допомоги за напрямом: Психологічна та психіатрична допомога». Щоб збільшити дашборд, натисніть на стрілочки у правому нижньому куті. Для перегляду дашборду зі смартфона необхідно увімкнути функцію автоповороту в налаштуваннях і перевернути смартфон горизонтально.

Оберіть область, громаду або населений пункт.

Оберіть вид допомоги, який цікавить:

- первинна, якщо шукаєте сімейного лікаря, терапевта або педіатра, який пройшов підготовку та надає психологічну допомогу; амбулаторна, якщо шукаєте поліклініку, де є лікар-спеціаліст (психолог, психіатр, психотерапевт). Звернутися до психіатра можна без направлення; стаціонарна, якщо шукаєте спеціалізований медзаклад, який надає стаціонарну психіатричну допомогу. Для звернення направлення необов’язкове.

- мобільна, якщо шукаєте медзаклад, який надає допомогу за пакетом “Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами”. Така допомога надається за місцем проживання людини.

Якщо цікавить саме наявність в закладі лікаря, то в полі “Посада лікаря” оберіть необхідний пункт: лікар загальної практики - сімейний лікар, лікар-психіатр, лікар-психолог тощо. На мапі з’являться медзаклади, які відповідають застосованим фільтрам. А також їх адреси та телефони, за якими можна звернутися або записатися на прийом. В Програмі медичних гарантій передбачено три пакети, за якими надається безоплатна психологічна та психіатрична допомога пацієнтам:

 • Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги
 • Психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах
 • Психіатрична допомога, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами

Крім того, у 17 пакетах є вимога, що в закладі має працювати лікар-психолог або лікар-психотерапевт. Зокрема, безоплатна психологічна допомога включена в медичні послуги при пологах, лікуванні онкологічних захворювань, при наданні реабілітаційної, паліативної допомоги тощо.

Національна служба здоров’я України

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux