Євроінтеграційна політика України, свобода совісті, захист прав представників національних меншин (спільнот) та корінних народів – ключові питання дводенної наради-семінару, яка сьогодні стартувала в Ужгороді.
Голова ОВА Віктор Микита привітав учасників і підкреслив важливість проведення такого заходу саме в нашому регіоні, де проживають представники майже сотні національних спільнот та близько 37 релігійних конфесій.
«Мультинаціональне Закарпаття залишається прикладом толерантного співіснування різних національних спільнот навіть в умовах війни. З перших днів повномасштабного вторгнення представники всіх нацменшин краю продемонстрували приклад максимальної єдності та згуртованості. Вони боронять нашу країну на фронті, волонтерять, допомагають вимушеним переселенцям – спільно наближають перемогу України», – наголосив очільник області.
Спільним прагненням керівництва краю й представників усіх національних спільнот є розвиток регіону в контексті реалізації європейських прав і свобод, дотримання демократичних цінностей. Усі сторони відкриті до конструктивного діалогу та готові до змін, щоб стати повноправною частиною європейської сім’ї.
Нараду-семінар у межах спільного проєкту з Радою Європи та Європейським союзом «Підтримка впровадження європейських стандартів щодо боротьби з дискримінацією та прав національних меншин в Україні» в Ужгороді організувала Державна служба України з етнополітики та свободи совісті за сприяння Закарпатської ОВА.
Захід має на меті в конструктивному діалозі об’єднати представників державної та регіональної влади, міжнародних громадських організацій, національних спільнот, наголосив під час вітального слова голова ДЕСС Віктор Єленський.
«Питання забезпечення прав національних меншин, модернізація законодавства в цій сфері є однією з вимог ЄС стосовно подальшого членства України. Попри те, що війна триває, нашим спільним пріоритетом є забезпечення необхідних умов для розвитку мовної, культурної, етнічної, релігійної ідентичності представників національних спільнот та корінних народів, а також створення можливостей для їх повноцінної інтеграції в українське суспільство», – зазначив Віктор Єленський.
Керівництво країни робить усе можливе, щоб представники корінних народів і національних спільнот почувалися в Україні максимально комфортно та мали всі можливості зберігати свою ідентичність, відзначив заступник керівника Офісу Президента України Олексій Дніпров.
Своєю чергою міністр КМУ Олег Немчінов зауважив, що навіть в умовах воєнного стану в регіонах триває активна робота щодо подолання викликів, пов’язаних з етнорелігійною ситуацією в країні. У цьому напрямку державні служби, зокрема ДЕСС, тісно співпрацюють з представництвом Ради Європи та Верховним комісаром ОБСЄ у справах національних меншин.
Таке партнерство щодо забезпечення прав представників національних спільнот та корінних народів України вже має позитивні результати й надалі залишатиметься у полі зору міжнародних організацій, запевнили під час вітальних промов голова Офісу Ради Європи в Україні Мачей Янчак та Верховний комісар ОБСЄ у справах національних меншин Кайрат Абдрахманов.
Протягом двох днів учасники наради-семінару «Європейська інтеграція: питання політики України у сфері свободи совісті та забезпечення прав національних меншин (спільнот) і корінних народів» розглянуть актуальні напрямки євроінтеграційної політики держави, імплементації законодавства у сфері етнополітики, втілення Державної цільової національно-культурної програми «Єдність у розмаїтті».
Також під час панельних дискусій вони обговорять важливі аспекти реалізації прав осіб, які належать до національних меншин (спільнот), зокрема забезпечення інтересів румунської, угорської та ромської національних меншин, релігійну свободу в Україні в умовах російської агресії та в контексті програм деокупації й відновлення.