23–24 жовтня у Ризі в межах Третього Парламентського саміту Кримської платформи представлено низку мистецьких робіт та експозицій, об’єднаних виставкою «QIRIM İÇÜN / ЗАРАДИ КРИМУ». Мета культурного компонента Саміту — розширення обізнаності світу про багату культуру Криму, корінних народів України та спротив громадян України проти російських окупантів.
Під час сайд-івенту Третього Парламентського саміту Кримської платформи «Депортація кримськотатарського народу 1944 року: від визнання геноциду до відновлення прав кримських татар у складі Української держави» у Музеї окупації Латвії була представлена фотовиставка «Крим очима громадянських журналістів: 10 років у неволі» від Центру прав людини ZMINA, яка висвітлює утиски журналістів на тимчасово окупованій території Криму, більшість із яких є кримськими татарами. До експозиції також увійшов фотопроєкт «Qarşılıq/Спротив», що представляє портрети військовослужбовців кримськотатарського походження та їхню мотивацію боротися за звільнення всіх окупованих територій та перемогу України.
У Будинку Чорноголових, де відбувся показ документального фільму українського режисера Акіма Галімова «Справжня історія Криму», презентовано мистецькі проєкти «Обличчя депортації» та «Дорогою ціною / Ağır sınavlarğa baqmadan».
«Обличчя депортації» — фотопроєкт кримськотатарської мисткині Зареми Ялибойлю, який розповідає про кримських татар, які пережили депортацію 1944 року і повернулися на рідну землю. Через фотографії мисткиня намагається показати свій народ, чию багату культуру та історію століттями намагалися знищити через переписування історичних фактів, руйнування архітектурних пам’яток і придушення мовних та культурних традицій.
Інсталяція «Дорогою ціною / Ağır sınavlarğa baqmadan» відображає повернення кримських татар на рідну землю після років вигнання. Експозиція демонструє зв’язок між культурною спадщиною та повсякденним життям кримських татар через побутові предмети, автентичне вбрання та традиційні ремесла. Інсталяція спрямована на те, щоб передати не лише матеріальну спадщину, а й зберегти нематеріальні спогади про життя до депортації — спогади про мирне, звичайне життя, яке радянська влада відібрала у кримських татар, а сучасна Росія продовжує це робити й сьогодні.
В інсталяції використані роботи та матеріали державного підприємства «Кримський Дім», ресторану кримськотатарської кухні «Musafir», кримськотатарського кераміста та куратора проєкту «Шлях/Yol» Рустема Скибіна, майстерні кримськотатарської кераміки «Aqyar», бренду з виробництва лляного текстилю «Ptashatam», майстерні з виробництва традиційних деревʼяних свічників «Triytsya collections».
Проєкт «QIRIM İÇÜN / ЗАРАДИ КРИМУ», що складається з двох частин, ставить на меті продемонструвати історичні паралелі між сучасною окупацією Криму Росією та трагічними подіями депортації кримських татар 1944 року. Сьогодні Росія продовжує репресивну політику, спрямовану на знищення кримськотатарської ідентичності та культурної спадщини.
Перша частина виставки «QIRIM İÇÜN / ЗАРАДИ КРИМУ: злочин геноциду — депортація 1944» в центрі уваги має один із найтрагічніших епізодів історії кримських татар — депортацію 1944 року, коли радянська влада насильно виселила майже 200 тисяч кримських татар до Центральної Азії та на Урал, де десятки тисяч загинули. В експозиції виставки представлені роботи кримськотатарського митця Рустема Емінова, які він вважає основною темою своєї творчості. Митець є одним з перших художників, які звернулися до теми депортації кримськотатарського народу і створили цілісну художню панораму трагедії народу.
«QIRIM İÇÜN / ЗАРАДИ КРИМУ: спротив триває» — частина виставки, яка показує нескінченний спротив кримських татар російській імперській політиці. В експозиції використані скетчі Антона Логова, які ілюструють важливі етапи історії кримських татар від етногенезу до сучасності. Представлені також роботи Алевтини Кахідзе, що розповідають історії кримських політв’язнів, незаконно ув’язнених Росією, скульптура «Незламні» Вартана Маркаряна та серія історій військових і ветеранів представників корінних народів України «Qarşılıq / Спротив».
Третій Парламентський саміт Кримської платформи ставить на меті зміцнення глобальної підтримки суверенітету та територіальної цілісності України, а також привернення уваги до наслідків російської агресії та численних порушень міжнародного права. Проєкти, представлені на виставці, слугують важливим майданчиком для заклику міжнародної спільноти визнати депортацію кримськотатарського народу злочином геноциду та висвітлити сучасні деколонізаційні наративи.
Виставки були організовані спільно з Представництвом/Офісом Кримської платформи у співпраці з Верховною Радою України, Посольством України в Латвії, Посольством Великої Британії в Україні, медіаініціативою Crimea Daily, ДП «Кримський дім», Українським інститутом, ТРО Медіа, Центром прав людини ZMINA, рестораном кримськотатарської кухні Musafir і Фондом «Партнерство за сильну Україну».
Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим