29 червня Україна разом з іншими країнами Дунайського регіону відзначає Міжнародний День Дунаю. Цей день покликаний звернути увагу на другу за довжиною річку в Європі, яка відіграє життєво важливу роль для мільйонів людей. Проте сьогодні ця водна артерія потребує нашого захисту! Команда Всесвітнього фонду природи Україна (WWF-Україна) підкреслює: людське втручання та зміна клімату несуть небезпечні виклики, що ставлять під загрозу збереження екосистеми Дунаю і його дельти.
За прогнозами температура повітря в дельті Дунаю підвищиться на 1-1,5°C, що призведе до частіших хвиль спеки та більш м'яких зим. Температура води підвищиться на 2°C, що суттєво вплине на запаси риби через ріст водоростей та зниження рівня кисню у воді. Рівень води в Чорному морі підніметься до 0,5 м до 2050 року, а малі річки матимуть на 5-25% менше води, особливо влітку.
Зміна клімату – не єдина проблема, що загрожує унікальній екосистемі Дунаю.
Забруднення, надмірний вилов, будівництво гребель, каналів та інших штучних перешкод на Дунаї призводить до низки негативних наслідків для водного середовища:
Важливо вжити заходів для пом'якшення негативного впливу зміни клімату та штучних бар'єрів на водне середовище Дунаю. Це може включати:
Open Rivers Program — нідерландський фонд-грантодавець, що фінансується благодійним фондом Arcadia. Напрямки роботи фонду Arcadia: захист природи, збереження культурної спадщини та сприяння доступу до відповідної інформації. З 2002 року Arcadia надала понад 1 мільярд доларів організаціям по всьому світу;
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України у межах Міжнародної комісії з захисту річки Дунай (ICPDR) спільно з 13 країнами розробляє заходи для захисту річки Дунай. Серед них:
Цікаві факти про Дунай та його дельту
Протяжність річки становить більш ніж 2800 тис. км. Загальна площа басейну – понад 800 000 кв. км.
Річка перетинає 10 країн, беручи початок у Німеччині, в горах Шварцвальда, і вливаючись у Чорне море через дельту Дунаю в Румунії та Україні.
Дунай та його притоки є домівкою для унікального різноманіття видів, що включає близько 2000 судинних рослин і понад 5000 видів тварин, серед яких – понад 40 ссавців, близько 180 птахів, що гніздяться, близько 100 видів риб, дюжина рептилій, а також земноводні.
Великі заплавні ліси, що залишилися, і дельта Дунаю є останніми притулками в континентальній Європі для орлана-білохвоста і білих пеліканів.
Дельту Дунаю занесено Всесвітнім фондом природи в список 200 найбільш цінних екорегіонів світу, які перебувають під загрозою знищення.
Басейн Дунаю розташований у межах чотирьох областей України – Закарпатської, Івано-Франківської, Чернівецької та Одеської. Чисельність населення в межах басейну становить 2,6 млн осіб.
Протікаючи 966 кілометрів, з яких 201 км у межах України, Тиса є найдовшою притокою Дунаю на українській території.
Найкраще збережена приморська смуга дельти Дунаю становить заповідну зону Дунайського біосферного заповідника України. Разом з аналогічним заповідником на румунській території вони утворюють білатеральний біосферний резерват «Дельта Дунаю» – один із 5 трансграничних резерватів світу.
Збереження Дунаю та його багатства — це спільна відповідальність усіх. Захищаючи цю річку від негативного впливу штучних бар'єрів, ми можемо зберегти її для майбутніх поколінь.
У Міжнародний День Дунаю WWF-Україна звертає увагу на численні загрози другої за величиною водної артерії Європи
Збережемо Дунай – збережемо життя!