Моніторинг соціальної сфери за січень-листопад 2021 року
Ситуація на ринку праці та соціальні індикатори області фіксують позитивний стан розвитку напряму.
Станом на 1 грудня 2021 року послуги служби зайнятості в Закарпатській області отримували 20,6 тис. громадян, з них 4,3 тис. осіб мали статус безробітного, що в 1,8 раза менше, ніж на відповідну дату минулого року. Отримували допомогу по безробіттю 3,8 тис. осіб, що в 1,8 раза менше, ніж на 1 грудня 2020р.
За сприяння центрів зайнятості працевлаштовано 9,0 тис. осіб, зокрема, 7,1 тис. зареєстрованих безробітних.
За видами економічної діяльності, найбільше зареєстрованих безробітних працевлаштовано у переробній промисловості (22,1%), у сфері торгівлі (17,6%), в освіті (13,5%), у державному управлінні та обороні (10,6%), у сільському, лісовому та рибному господарстві (8,2%).
За професійними групами 18,8% працевлаштованих це робітники з обслуговування, експлуатації устаткування та машин ,17,2%- працівники сфери торгівлі та послуг, 13,4% – кваліфіковані робітники з інструментом, 9,8% – фахівці, 8,6% – професіонали, 6,3% – службовці, керівники, 5,9% – технічні службовці, 4,3% – кваліфіковані робітники сільського та лісового господарства.
Кількість безробітного населення (за методологією МОП) у віці 15-70 років за 1 півріччя 2021 року у порівнянні з 1 півріччям 2020 року, зросла на 4,6 тис. осіб та становила 61,2 тис. осіб. Рівень безробіття населення (за методологією МОП) у віці 15-70 років зріс з 10,2% до 11,3% робочої сили.
За сприяння обласної служби зайнятості забезпечено до громадських та інших робіт тимчасового характеру залучено 597 особи. З метою забезпечення професійно-кваліфікаційного рівня шукачів роботи вимогам роботодавців, у січні-листопаді 2021 року за сприяння Закарпатської обласної служби зайнятості 1,3тис.осіб безробітних проходили професійне навчання.
Суттєвим залишається дисбаланс між попитом та пропозицією робочої сили. Станом на 1 грудня 2021 року в середньому по області на одне вільне робоче місце претендувало 5 безробітних (на 1 грудня 2020 року – 7 осіб).
Найбільша невідповідність попиту на робочу силу та її пропозиції у професійно-кваліфікаційному розрізі спостерігалася серед кваліфікованих робітників сільського господарства (35 осіб), службовців, керівників, менеджерів (на 1 вакансію претендували 13 осіб).
В облдержадміністрації діє Центр підтримки підприємництва, який здійснює консультування з питань створення та розвитку бізнесу, ведення власної справи, пошуку фінансових ресурсів (гранти, кредитування), систематично організовує навчання з питань ведення підприємницької діяльності, використання системи ProZorro. Інформація про зазначені заходи публікується на сторінці Фейсбук Центру підтримки підприємництва та департаменту економічного розвитку і торгівлі.
Державна служба зайнятості на безоплатній основі надає послуги із пошуку підходящої роботи та підбору персоналу, послуги з державного соціального страхування на випадок безробіття, а також здійснює виплату матеріального забезпечення у зв'язку з тимчасовою втратою роботи.
Середня номінальна заробітна плата штатного працівника підприємств, установ та організацій у жовтні 2021 року становила 12,1 тис. грн., що у 2,0 рази вище рівня мінімальної заробітної плати (6000 грн.). Порівняно з жовтнем 2020 року розмір середньої номінальної заробітної плати збільшився на 8,9відс.
До бюджету Пенсійного фонду в області з усіх джерел фінансування надійшло 7261,8 млн грн, або на 6,7% більше у порівнянні до 01.09.2020 року. Загальний обсяг видатків на виплату пенсій та грошової допомоги станом на 1.10.2021. становив 4722,3 млн грн, що на 183,8 млн грн, або на 104,0% більше відповідного показника минулого року.
На 1 листопада 2021р. сума заборгованості з виплати заробітної плати становила 6523,7тис.грн., що у відсотковому віднощенні до суми заборгованості на 1 жовтня 2021 - 130,5. До початку року борг з виплати заробітної плати збільшився на 2,3 %, або 154,3 грн.
На засіданнях обласної комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати, пенсій, стипендій, інших соціальних виплат та податкового боргу за участі представників управлінь Пенсійного фонду, Державної податкової служби, Держпраці, Національної служби посередництва і примирення, обласної ради профспілок, організації роботодавців Закарпаття та інших зацікавлених структур систематично розглядаються проблемні питання легалізації трудових відносин, зайнятості та безробіття, а також погашення боргів із заробітної плати і Єдиного соціального внеску у розрізі підприємств, установ та організацій області. З початку 2021 року проведено одинадцять засідань обласної комісії. За результатами останнього засідання комісії, яке відбулось 26 листопада 2021 року, прийнято протокольне рішення комісії облдержадміністрації, яким зобов’язано райдержадміністрації, територіальні громади, обласні структури вжити заходи щодо ліквідації боргів із виплати зарплати.
Впродовж січня – листопада 2021 року інспекторами праці проведено інформаційно-роз’яснювальні заходи із роботодавцями та їх найманими працівниками, в ході яких роздано відповідні буклети із роз’ясненнями переваг легального працевлаштування та відповідальності за порушення законодавства про працю в цій частині.
Спільно із регіональними центрами зайнятості проведено 70 заходів (семінари, наради з роботодавцями, безробітними) в тому числі щодо переваг легального працевлаштування та виплати офіційної заробітної плати.
На сайті Управління Держпраці в Закарпатській області, інших електронних та друкованих ЗМІ розміщено понад 420 публікацій на згадану тематику. Також, протягом вищезазначеного періоду, на регіональному телебаченні відбулися виступи керівництва установи під час яких увагу глядачів акцентовано на негативних економічних і соціальних наслідках нелегального працевлаштування та виплати заробітної плати в „конвертах”, та відповідальності за порушення цього сегменту трудових правовідносин.
Крім того, проведено 193 інспекційних відвідувань, в рамках яких досліджувалося питання оформлення трудових договорів згідно законодавчих вимог.
Порушення порядку оформлення трудових відносин виявлено у 142 роботодавців, які використовували працю 42 робітників без повідомлення органів Державної фіскальної служби, ще 579 працівників працювали без укладення трудового договору.
Аналіз здійсненої роботи засвідчив, що роботодавці у яких державними інспекторами праці проведено роз'яснювальну та інспекційну кампанію оформили трудові договори з 14533 найманими працівниками.
За результатами інспектувань внесено приписи на усунення виявлених порушень, складено та скеровано на розгляд до суду 93 адміністративних протоколи за ознаками ч. 3 ст. 41 КУпАП за результатами розгляду яких на винних у порушеннях осіб судами накладено штрафів на суму 170000 тис. грн.
За ч. 2 ст. 265 КЗпП України винесено 9 постанов про накладення штрафу у розмірі 2040000 тис. гривень.