Моніторинг соціальної сфери

Моніторинг соціальної сфери за січень-березень 2021 року

Ситуація на ринку праці та соціальні індикатори області фіксують нестабільний стан розвитку напряму.

Станом на 1 квітня 2021 року послуги служби зайнятості в Закарпатській області отримували 33,3 тис. громадян, з них 11,9 тис. осіб мали статус безробітного, що на 53,9 відс. більше, ніж на відповідну дату минулого року. Отримували допомогу по безробіттю 10,8 тис. осіб

Кількість безробітних станом на 1 квітня 2021 року, у порівнянні з відповідною датою 2020 року, зросла на 45,0 відс. (на 2,3 тис. осіб) та становила 7,5 тис. осіб.

За сприяння центрів зайнятості працевлаштовано 3,1 тис. осіб, зокрема, 1,3 тис. зареєстрованих безробітних. За видами економічної діяльності, найбільше зареєстрованих безробітних працевлаштовано у переробній промисловості (25,8 відс.) та у сфері торгівлі (22,9 відсотка).

За професійними групами 21,3 відс. працевлаштованих це працівники сфери торгівлі та послуг, 14,7 відс. – кваліфіковані робітники з інструментом, 13,6 відс. – некваліфіковані працівники, 12,9 відс. – робітники з обслуговування, експлуатації устаткування та машин, 10,2 відс. – фахівці, 9,6 відс – службовці, керівники, 8,9 відс.– професіонали, 7,5 відс. – технічні службовці та 1,3 відс. – кваліфіковані робітники сільського господарства.

Кількість безробітного населення (за методологією МОП) у віці 15-70 років за 2020 рік, у порівнянні з 2019 роком, зросла на 7,8 тис. осіб та становила 58,7 тис. осіб. Рівень безробіття населення (за методологією МОП) у віці 15-70 років зріс з 9,1 відс. до 10,6 відс. робочої сили.

Чисельність працевлаштованих осіб за сприяння обласної служби зайнятості, упродовж січня-березня 2021 року становила 1306 осіб, що на 7,3 відс. більше від обсягів відповідного періоду минулого року. При цьому, 4 особи працевлаштовано компенсацією витрат роботодавцю єдиного внеску та 12 осіб шляхом одноразової виплати допомоги по безробіттю.

За сприяння обласної служби зайнятості забезпечено до громадських та інших робіт тимчасового характеру залучено 186 осіб. З метою забезпечення професійно-кваліфікаційного рівня шукачів роботи вимогам роботодавців, у січні-березні 2021 року за сприяння Закарпатської обласної служби зайнятості 369 безробітних проходили професійне навчання.

Суттєвим залишається дисбаланс між попитом та пропозицією робочої сили. Станом на 1 квітня 2021 року, в середньому по області, на одне вільне робоче місце претендувало 6 безробітних (на 1 квітня 2020 року – 5 осіб).

Найбільша невідповідність попиту на робочу силу та її пропозиції у професійно-кваліфікаційному розрізі спостерігалася серед службовців, керівників, менеджерів (на 1 вакансію претендували 15 осіб), некваліфікованих працівників (10 осіб), технічних службовців (10 осіб).

В облдержадміністрації діє Центр підтримки підприємництва, який здійснює консультування з питань створення та розвитку бізнесу, ведення власної справи, пошуку фінансових ресурсів (гранти, кредитування), систематично організовує навчання з питань ведення підприємницької діяльності, використання системи ProZorro.  Інформація про зазначені заходи публікується на сторінці Фейсбук Центру підтримки підприємництва та департаменту економічного розвитку і торгівлі.

З метою створення сприятливих умов для розвитку та підтримки підприємницьких ініціатив безробітних та складання бізнес-плану обласною службою зайнятості проводяться заходи, які спрямовують безробітних громадян, на організацію підприємницької діяльності, організовуються семінари (вебінари), майстер класи, тощо.

Державна служба зайнятості на безоплатній основі надає послуги із пошуку підходящої роботи та підбору персоналу, послуги з державного соціального страхування на випадок безробіття, а також  здійснює виплату матеріального забезпечення у зв'язку з тимчасовою втратою роботи.

Середня номінальна заробітна плата штатного працівника підприємств, установ та організацій у лютому 2021 року становила 11043 грн., що у 1,8 раза вище рівня мінімальної заробітної плати (6000 грн.). Порівняно з січнем 2021 року розмір середньої номінальної заробітної плати збільшився на 6,0 відс., а за останні 12 місяців (відносно лютого 2020 року) – на 19,3 відсотка.

Упродовж березня 2021 року до бюджету Пенсійного фонду області з усіх джерел фінансування надійшло 810,2 млн. гривень. Надходження власних коштів до бюджету Пенсійного фонду (без врахування єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування) за березень 2021 року становили 4749,8 тис.грн., або 143,4 відс. виконання запланованого завдання.

На 1 березня 2021р. сума заборгованості з виплати заробітної плати становила 10137,8 тис.грн., що більше попереднього місяця на 7,5 відс. або на 703,4 тис.грн. До початку року борг  з виплати заробітної плати збільшився  майже у 1,6 раза.

Проблемні питання легалізації трудових відносин, зайнятості та безробіття, а також погашення боргів із заробітної плати і Єдиного соціального внеску у розрізі підприємств, установ та організацій області систематично розглядаються на засіданнях обласної комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати, пенсій, стипендій, інших соціальних виплат та податкового боргу за участі представників управлінь Пенсійного фонду, Державної податкової служби, Держпраці, Національної служби посередництва і примирення, обласної ради профспілок, організації роботодавців Закарпаття та інших зацікавлених структур. З початку 2021 року проведено два засідання обласної комісії. За результатами останнього засідання були прийняті рішення, якими зобов’язано райдержадміністрації, міськвиконкоми, департаменти облдержадміністрації та інші обласні структури, вжити ряд додаткових заходів щодо ліквідації боргів із виплати заробітної плати.

Впродовж січня – лютого 2021 року інспекторами праці проведено 203 інформаційно-роз’яснювальних заходи із роботодавцями та їх найманими працівниками, в ході яких роздано відповідні буклети із роз’ясненням переваг легального працевлаштування та відповідальності за порушення законодавства про працю в цій частині.

Спільно із регіональними центрами зайнятості проведено 5 заходів (семінари, наради з роботодавцями, безробітними) щодо переваг легального працевлаштування та виплати офіційної заробітної плати.

На сайті Управління Держпраці в Закарпатській області та інших електронних ЗМІ розміщено 43 публікації на згадану тематику.

Окрім того, за вищевказаний період часу, проведено 38 інспекційних    відвідувань, в рамках яких досліджувалося питання оформлення трудових договорів згідно законодавчих вимог.

Порушення порядку оформлення трудових відносин виявлено                            у 25 роботодавців, які використовували працю 5 робітників без повідомлення органів Державної податкової служби, також 164 працівники працювали без укладення трудового договору.

За результатами інспектувань внесено приписи на усунення виявлених порушень, складено і скеровано на розгляд до суду 18 адміністративних  протоколів за ознаками ч. 3 ст. 41 КУпАП та до суб’єктів господарювання застосовано попередження як того передбачає абз. 2 ч. 2 ст. 265 КЗпП України.

Аналіз здійсненої роботи засвідчив, що роботодавці у яких державними інспекторами праці проведено роз'яснювальну та інспекційну кампанію оформили трудові договори з 89 найманими працівниками

Також, у зоні посиленої уваги перебуває питання дотримання строків виплати заробітної плати найманим працівникам та виплата її у розмірі не менше за встановлений законодавством мінімум.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux