Моніторинг соціальної сфери

Моніторинг соціальної сфери за січень- вересень 2021 року


Ситуація на ринку праці та соціальні індикатори області фіксують позитивний стан розвитку напряму.


Станом на 1 жовтня 2021 року послуги служби зайнятості в Закарпатській області отримували 10,4 тис. громадян, з них 4,9 тис. осіб мали статус безробітного, що у 1,9 рази менше, ніж на відповідну дату минулого року. Отримували допомогу по безробіттю 4,1 тис. осіб.

За сприяння центрів зайнятості працевлаштовано 7,4 тис. осіб, зокрема, 5,6 тис. зареєстрованих безробітних. 

За видами економічної діяльності, найбільше зареєстрованих безробітних працевлаштовано у переробній промисловості (24,3%), у сфері торгівлі (18,9%), в освіті (9,5%), у сільському, лісовому та рибному господарстві (9,3%). 


За професійними групами 18,8% працевлаштованих це працівники сфери торгівлі та послуг, 15,0% – кваліфіковані робітники з інструментом, 14,7% – некваліфіковані працівники, 13,1% – робітники з обслуговування, експлуатації устаткування та машин, 10,6% – фахівці, 9,4% – професіонали, 7,1% – службовці, керівники, 5,0% – кваліфіковані робітники сільського господарства, 6,3% – технічні службовці.


Кількість безробітного населення (за методологією МОП) у віці 15-70 років за 1 півріччя 2021 року у порівнянні з 1 півріччям 2020 року, зросла на 4,6 тис. осіб та становила 61,2 тис. осіб. Рівень безробіття населення (за методологією МОП) у віці 15-70 років зріс з 10,2% до 11,3% робочої сили.


За сприяння обласної служби зайнятості забезпечено до громадських та інших робіт тимчасового характеру залучено 550 осіб. З метою забезпечення професійно-кваліфікаційного рівня шукачів роботи вимогам роботодавців, у січні-вересні 2021 року за сприяння Закарпатської обласної служби зайнятості 1,2 тис.осіб безробітних проходили професійне навчання.


Суттєвим залишається дисбаланс між попитом та пропозицією робочої сили. Станом на 1 жовтня 2021 року в середньому по області на одне вільне робоче місце претендувало 4 безробітних (на 1 жовтня 2020 року – 8 осіб).


Найбільша невідповідність попиту на робочу силу та її пропозиції у професійно-кваліфікаційному розрізі спостерігалася серед службовців, керівників, менеджерів (на 1 вакансію претендували 11 осіб), кваліфікованих робітників сільського господарства (12 осіб).


В облдержадміністрації діє Центр підтримки підприємництва, який здійснює консультування з питань створення та розвитку бізнесу, ведення власної справи, пошуку фінансових ресурсів (гранти, кредитування), систематично організовує навчання з питань ведення підприємницької діяльності, використання системи ProZorro. Інформація про зазначені заходи публікується на сторінці Фейсбук Центру підтримки підприємництва та департаменту економічного розвитку і торгівлі.


Державна служба зайнятості на безоплатній основі надає послуги із пошуку підходящої роботи та підбору персоналу, послуги з державного соціального страхування на випадок безробіття, а також здійснює виплату матеріального забезпечення у зв'язку з тимчасовою втратою роботи.


Середня номінальна заробітна плата штатного працівника підприємств, установ та організацій у серпні 2021 року становила 12221 грн., що у 2,0 рази вище рівня мінімальної заробітної плати (6000 грн.). Порівняно з липнем 2021 року розмір середньої номінальної заробітної плати збільшився на 4,8 відс., а за останні 12 місяців (відносно серпня 2020 року) – на 24,0 відсотка.


Упродовж липня 2021 року до бюджету Пенсійного фонду в області з усіх джерел фінансування надійшло 4752,8 млн грн, або на 104,7% більше у порівнянні до 01.07.2020 року. Загальний обсяг видатків на виплату пенсій та грошової допомоги становив 4722,3 млн грн, що на 183,8 млн грн, або на 104,0% більше відповідного показника минулого року.


На 1 вересня 2021р. сума заборгованості з виплати заробітної плати становила 5318,5 тис.грн., що менше попереднього місяця на 6,9 відс.. До початку року борг з виплати заробітної плати зменшився до 16,4 % або 1050,9 тис. гривень.


Проблемні питання легалізації трудових відносин, зайнятості та безробіття, а також погашення боргів із заробітної плати і Єдиного соціального внеску у розрізі підприємств, установ та організацій області систематично розглядаються на засіданнях обласної комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати, пенсій, стипендій, інших соціальних виплат та податкового боргу за участі представників управлінь Пенсійного фонду, Державної податкової служби, Держпраці, Національної служби посередництва і примирення, обласної ради профспілок, організації роботодавців Закарпаття та інших зацікавлених структур. З початку 2021 року проведено дев’ять засідань обласної комісії. За результатами засідання комісії надано відповідні протокольні рішення головам райдержадміністрацій та прийнято рішення щодо здійснення заходів, спрямованих на погашення заборгованості з виплати заробітної плати.


Впродовж січня – вересні 2021 року інспекторами праці проведено 1310 інформаційно-роз’яснювальних заходів із роботодавцями та їх найманими працівниками, в ході яких роздано відповідні буклети із роз’ясненнями переваг легального працевлаштування та відповідальності за порушення законодавства про працю в цій частині.


На сайті Управління Держпраці в Закарпатській області, інших електронних та друкованих ЗМІ розміщено понад 390 публікацій на згадану тематику. Також, протягом вищезазначеного періоду, на регіональному телебаченні відбулося чотирнадцять виступів керівництва установи під час яких увагу глядачів акцентовано на негативних економічних і соціальних наслідках нелегального працевлаштування та виплати заробітної плати в „конвертах”, та відповідальності за порушення цього сегменту трудових правовідносин.


Крім того, проведено 191 інспекційних відвідувань, в рамках яких досліджувалося питання оформлення трудових договорів згідно законодавчих вимог.


Порушення порядку оформлення трудових відносин виявлено у 139 роботодавців, які використовували працю 39 робітників без повідомлення органів Державної фіскальної служби, ще 572 працівників працювали без укладення трудового договору. 


Аналіз здійсненої роботи засвідчив, що роботодавці у яких державними інспекторами праці проведено роз'яснювальну та інспекційну кампанію оформили трудові договори з 9129 найманими працівниками. 


За результатами інспектувань внесено приписи на усунення виявлених порушень, складено та скеровано на розгляд до суду 93 адміністративних  протоколи за ознаками ч. 3 ст. 41 КУпАП, за результатами розгляду яких на винних у порушеннях осіб судами накладено штрафів на суму понад 153 тис. гривень. За ч. 2 ст. 265 КЗпП України винесено дев’ять постанови про накладення штрафу у розмірі 186,0 тис. гривень.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux