Інформація щодо здійснення державної регуляторної політики у 2024 році
Регуляторна діяльність в області здійснюється відповідно до вимог Законів України: „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”, „Про місцеве самоврядування”, „Про правовий режим воєнного стану”, постанов Кабінету Міністрів України та інших нормативних актів, які регулюють взаємовідносини у сфері господарської діяльності, а також методичних рекомендацій та роз’яснень Державної регуляторної служби України щодо особливостей здійснення регуляторної діяльності органами виконавчої влади в умовах воєнного стану.
У 2024 році органи виконавчої влади Закарпатської області реалізували заходи, спрямовані на забезпечення ефективності державної регуляторної політики дотримуючись принципів відкритості, прозорості та сприяння розвитку підприємництва. На регіональному та місцевому рівнях проводилась відповідна робота з питань впровадження державної регуляторної політики, зокрема: планування діяльності з підготовки проєктів регуляторних актів; формування та актуалізація реєстру власних регуляторних актів; проведення заходів з відстеження результативності дії прийнятих регуляторних актів; перегляд чинних регуляторних актів; оприлюднення проєктів регуляторних актів та іншої інформації, підготовленої у процесі здійснення регуляторної діяльності.
Упродовж 2024 року облдержадміністрацією – обласною військовою адміністрацією регуляторні акти не приймались, водночас чинними залишаються 7 регуляторних актів, розробниками яких є структурні підрозділи обласної військової адміністрації.
Відповідно до чинного законодавства та з метою реалізації принципу послідовності та передбачуваності державної регуляторної політики, 11 грудня 2024 року було затверджено План діяльності Закарпатської обласної державної адміністрації – обласної військової адміністрації з підготовки проєктів регуляторних актів на 2025 рік. Документ оприлюднено 16 грудня 2024 року на офіційному сайті обласної військової адміністрації: Діяльність → Економічний блок → Регуляторна політика → План підготовки регуляторних актів. План сформовано на підставі узагальненої інформації від структурних підрозділів обласної військової адміністрації.
Листом керівництва облдержадміністрації – обласної військової адміністрації на виконання статей 7 та 32 Закону України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” зобов’язано районні військові адміністрації та рекомендовано виконавчим органам місцевих рад затвердити у встановленому порядку власні плани діяльності з підготовки проєктів регуляторних актів на 2025 рік і забезпечити їх оприлюднення у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону.
Крім того, на виконання статті 31 Закону України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” та Закону України „Про місцеве самоврядування” у всіх 78 регуляторних органах створено або визначено постійну комісію, посадову особу чи структурний підрозділ, на які покладено повноваження з питань реалізації державної регуляторної політики. Контактні дані регуляторних органів регіону у 2024 році оновлено та розміщено на офіційному сайті обласної військової адміністрації: Діяльність → Економічний блок → Регуляторна політика → Дерегуляція.
З метою проведення ефективної політики щодо дерегуляції господарської діяльності на місцевому рівні, відповідно до статті 11 Закону України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” та на виконання протокольного рішення від 17.12.2021 № 4 засідання міжрегіональної робочої групи при Державній регуляторній службі України з питань здійснення державної регуляторної політики та проведення дерегуляції у сфері господарської діяльності на регіональному та місцевому рівнях, у 2024 році регуляторними органами області проводилась відповідна робота з упровадження державної регуляторної політики на місцях.
Так, за 12 місяців 2024 року виконавчими органами місцевих рад було прийнято 62 нових регуляторних акти, спрямованих на вдосконалення регулювання господарської діяльності та проведено перегляд 38 регуляторних актів, з яких: 5 – на підставі звіту про відстеження результативності; 33 – за ініціативою регуляторного органу. У результаті перегляду 28 актів залишено без змін, до 4 актів внесено зміни, 6 – скасовано.
За підсумками проведеної роботи регуляторних органів на місцях, Закарпатською обласною державною адміністрацією – обласною військовою адміністрацією було забезпечено збір, узагальнення інформації та систематичне звітування Державній регуляторній службі України про здійснення регуляторної політики в Закарпатській області.
Таким чином, у 2024 році регуляторна діяльність у Закарпатській області базувалась на системному підході, забезпечуючи реалізацію принципів відкритості, послідовності та ефективності, незважаючи на складнощі воєнного стану.
Слід зазначити, що зменшення державного регулювання у сфері господарської діяльності в області варто продовжувати через:
Ці кроки дозволять створити сприятливіші умови для підприємницької діяльності, зменшити бюрократичний тиск і забезпечити сталий розвиток економіки регіону.