Моніторинг соціальної сфери

Моніторинг соціальної сфери за січень-грудень 2020 року

Ситуація на ринку праці та соціальні індикатори області фіксують нестабільний стан розвитку напряму.
Кількість безробітних станом на 1 грудня 2020 року, у порівнянні з відповідною датою 2019 року, зросла у 1,7 рази  (на 3,2 тис. осіб) та становила 7,8 тис. осіб. З числа колишніх безробітних 26,3 відс. знайшли роботу в переробній промисловості;17,8 відс. − в оптовій та роздрібній торгівлі, ремонті автотранспортних засобів і мотоциклів; 15,7 відс. − в освіті; 7,9 відс. − у сільському, лісовому та рибному господарстві; 6,6 відс. − у державному управлінні й обороні, обов’язковому соціальному страхуванні; 5,6 відс. – у тимчасовому розміщуванні й організації харчування; 5,3 відс. − в охороні здоров’я та наданні соціальної допомоги; 3,8 відс. − у будівництві; 3,5 відс. − у транспортній, поштовій та кур’єрській діяльності тощо.
Рівень безробіття населення у віці 15 – 70 років по області зріс (за методологією МОП у січні-червні 2019-2020 р.р.) до населення відповідного віку з 9,1 відс. до 10,2 відсотка. Зменшився рівень зайнятості населення у віці 15-70 років (за методологією МОП) до економічно активного населення області з 55,3 відс. до 54,3 відсотка.
Кількість осіб, працевлаштованих за сприяння обласної служби зайнятості, упродовж січня-листопада 2020 року становила 12,0 тис. осіб, що в 1,7 рази менше від обсягів січня-листопада минулого року. При цьому, 51,6 відс. з них були працевлаштовані оперативно до надання статусу безробітного. 
За сприяння обласної служби зайнятості забезпечено тимчасову зайнятість 834 осіб, зокрема, 288 осіб взяли участь у громадських роботах та 546 осіб в інших роботах тимчасового характеру. З метою забезпечення професійно-кваліфікаційного рівня шукачів роботи вимогам роботодавців, упродовж січня-листопада 2020 року за направленням обласної служби зайнятості 732 безробітних проходили професійне навчання. 
У січні-листопаді 2020 року профорієнтаційними послугами охоплено 44,1 тис. осіб, у т.ч. 19,8 тис. осіб, які мали статус зареєстрованого безробітного. Профорієнтаційними послугами було охоплено 24,3 тис. осіб, що навчаються у навчальних закладах різних типів або бажають змінити роботу, з них учні загальноосвітніх шкіл становили 11,6 тис. осіб. 
В облдержадміністрації діє Центр підтримки підприємництва, який здійснює консультування з питань створення та розвитку бізнесу, ведення власної справи, пошуку фінансових ресурсів (гранти, кредитування), систематично організовує навчання з питань ведення підприємницької діяльності, використання системи ProZorro.  Інформація про зазначені заходи публікується на сторінці Фейсбук Центру підтримки підприємництва та департаменту економічного розвитку і торгівлі.
З метою створення сприятливих умов для розвитку та підтримки підприємницьких ініціатив безробітних та складання бізнес-плану обласною службою зайнятості проводяться заходи, які спрямовують безробітних громадян, на організацію підприємницької діяльності, організовуються семінари (вебінари). Після введення карантину, обслуговування безробітних, в тому числі інформування про засади підприємницької діяльності проводиться у дистанційному режимі. 
У поточному році службою зайнятості області проведено 152 семінари з питань підприємницької діяльності, яким охоплено 1,4 тис. осіб. Зокрема на тему: „Як розпочати свій бізнес?„ та „Ефективне ведення сільського господарства„  та семінари з питань організації зеленого туризму. 
В Центрі підтримки підприємництва ОДА  проведено відеоконференцію для представників малого та середнього бізнесу Закарпаття на тему: "Допомога по частковому безробіттю на період карантину для роботодавців".
Державна служба зайнятості на безоплатній основі надає послуги із пошуку підходящої роботи та підбору персоналу, послуги з державного соціального страхування на випадок безробіття, а також  здійснює виплату матеріального забезпечення у зв'язку з тимчасовою втратою роботи.
Середня номінальна заробітна плата штатного працівника підприємств, установ та організацій у листопаді 2020 року становила 10445 грн., що у 2,1 раза вище рівня мінімальної заробітної плати (5000 грн.). Порівняно з жовтнем 2020 року розмір середньої номінальної заробітної плати зменшився на 5,7 відс., а за останні 12 місяців (відносно листопада 2019 року) збільшився на 11,9 відсотка. Заборгованість із виплати заробітної плати  на підприємствах, в організаціях області за статистичними даними станом на 1 грудня 2020 року становила 7909,9 тис. грн. і в порівнянні до попереднього місяця збільшилася на 2190,1 тис.грн. або 38,2 відсотка. 
Питання про стан погашення заборгованості із виплати заробітної плати у розрізі підприємств, установ та організацій області систематично розглядається на засіданнях обласної комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати, пенсій, стипендій, інших соціальних виплат та податкового боргу за участі представників Пенсійного фонду, Державної податкової служби, Держпраці, Національної служби посередництва і примирення, обласної ради профспілок, організації роботодавців Закарпаття,  голів, або заступників голів райдержадміністрацій, міськвиконкомів, керівників підприємств-боржників та інших зацікавлених структур. З початку 2020 року проведено десять засідань обласної комісії. За результатами останнього засідання було прийнято протокольне рішення, яким зобов’язано департаменти облдержадміністрації та інші обласні структури, райдержадміністрації, міськвиконкоми вжити ряд додаткових заходів щодо ліквідації боргів із виплати заробітної плати.
З метою інформаційно - роз’яснювальної роботи щодо виплати заробітної плати впродовж січня – грудня 2020 року інспекторами праці проведено 7592 інформаційно - роз’яснювальні заходи із роботодавцями та їх найманими працівниками, в ході яких роздано відповідні буклети із роз’ясненням переваг легального працевлаштування та відповідальності за порушення законодавства про працю в цій частині.
Спільно із регіональними центрами зайнятості проведено 38 заходів (семінари, наради з роботодавцями, безробітними) щодо переваг легального працевлаштування та виплати офіційної заробітної плати.
На офіційному сайті, інших електронних та друкованих ЗМІ розміщено понад 950 публікацій на згадану тематику.
Окрім того, за вищевказаний період часу, проведено 253 інспекційних відвідування в рамках яких досліджувалося питання оформлення трудових договорів згідно законодавчих вимог.
Порушення порядку оформлення трудових відносин виявлено  у 69 роботодавців, які використовували працю 20 робітників без повідомлення органів Державної фіскальної служби, ще 223 працівників працювали без укладення трудового договору.
За результатами інспектувань внесено приписи на усунення виявлених порушень, складено та скеровано на розгляд до суду 56 адміністративних  протоколів за ознаками ч. 3 ст. 41 КУпАП та відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 265 КЗпП України винесено 20 постанов про накладення на суб'єктів господарювання штрафу.
Аналіз здійсненої роботи засвідчив, що роботодавці у яких державними інспекторами праці проведено роз'яснювальну та інспекційну кампанію оформили трудові договори майже з 8,5 тис. найманими працівниками. 
 

Остання зміна сторінки: 15-01-2021 13:45